Hamarosan itt a nyár – tanuljunk a beduinoktól!

Hamarosan itt a nyár – tanuljunk a beduinoktól!

Miért viselnek fekete ruhát a beduinok a sivatagban, pedig így gyorsabban melegszenek fel a napon? Miért van az, hogy még a legbrutálisabb hőségben is, amikor a nap kegyetlenül tűz, a sivatag lakói sötét, vagy akár teljesen fekete ruhákba bugyolálják be magukat?

Azt gondolhatnád, hogy ez egyenes út a hőgutához. Hiszen gyerekkorunk óta tudjuk: hőségben világos ruhát kell viselnünk, a sötét ruhákat pedig jobb, ha borúsabb napokra tartogatjuk.

De úgy látszik, a sivatagi nomádoknak megvannak a maguk túlélési trükkjei, és ezek, azt kell mondjam, elég érdekesek.

Hogyan befolyásolja a szín, hogy mennyire van melegünk vagy hidegünk?

Itt minden azon múlik, hogy a tárgyak mennyire képesek elnyelni és visszaverni a fényt. A fekete tárgyak a rájuk érkező elektromágneses sugárzás nagy részét (beleértve a látható fényt is) elnyelik, és hővé alakítják. Ezzel szemben a fehér tárgyak a sugárzás nagy részét visszaverik.


A póló színének hatása a testhőmérsékletre, amikor napfény melegíti.

Azt gondolhatnánk, hogy a következtetés egyértelmű: hőségben a fehér ruhák a legjobbak. De azért nem ilyen egyszerű a helyzet. Való igaz, hogy a fekete felületek több fényt, és ezáltal több hőt nyelnek el.

De ugyanakkor sokkal aktívabban is sugározzák ki a hőt. Kirchhoff törvénye kimondja, hogy a jó sugárzáselnyelők egyben jó sugárzók is.

És tudod mit? A tudósok kiszámolták, hogy egy napsütéses napon a föld felszínének minden négyzetméterére körülbelül 1000 wattnyi energia érkezik. Egy fekete tárgy pedig képes ennek az „ajándéknak” akár a 90%-át is elnyelni.

De bizonyos feltételek mellett a fekete ruha akár még hatékonyabb is lehet a túlmelegedés elleni harcban. Hogyan?

A beduinok titkai

Emlékszel még a fizikaórákra, ahol a konvekcióról tanultatok? Ha már elfelejtetted volna, felidézem: ez az, amikor a meleg levegő felfelé száll, a hideg pedig lefelé ereszkedik. Például, mint egy kályhában: a forró levegő a kéményen át távozik, és a helyére hideg levegő érkezik.

Nos, a beduinok ruhája nem csak egy darab anyag, hanem a konvekció elvén működik. Figyeld csak meg: a beduin öltözetek mindig bő szabásúak, kényelmesek és nem korlátozzák a mozgást. Ez nem csupán divatkérdés, hanem életbevágóan fontos.

Hogyan is működik ez? Nagyon egyszerűen. A meleg fekete anyag felmelegíti a levegőt, ami a ruha és a tested között van. Ez a felmelegedett levegő, ahogy már tudjuk, könnyebbé válik, felfelé száll, és távozik a szabadba. Alulról pedig, a ruha nyitott alján keresztül, hűvösebb levegő áramlik be.

Egyébként, 1980-ban a „Nature” magazinban jelent meg egy tudományos cikk a beduinok fekete ruházatáról, és arról, hogyan befolyásolja a test és a környezet közötti hőcserét.

Így tehát a fekete köpenyt viselő beduint folyamatosan hűsíti egy kis szellő, ami a ruhája belsejében keletkezik. Ez egyfajta személyes légkondicionáló, ami napenergiával működik. És ami a legérdekesebb, ez a fekete ruhában lévő „klíma” sokkal hatékonyabban működik, mint a fehérben.

Tehát a beduinok fekete ruhája nem egy divathóbort, hanem az extrém körülmények közötti túlélés évszázados tapasztalatának eredménye. A szín persze fontos, de nem szabad megfeledkeznünk más tényezőkről sem: a ruha szabásáról, az anyagáról, amiből készült, és természetesen a konvekcióról.

(liked.hu)

polkorrekt