Tudósításunk Hadházyék újabb hídfoglaló tüntetéséről

A múlt hét keddi után április elsejére is hídfoglaló tüntetést hirdetett Hadházy Ákos. A rendőrség a Kúria múlt heti döntése után most már engedélyezte, hogy a tüntetők elfoglalják az Erzsébet hidat, de azt meghatározták, hogy hol állíthatják fel a színpadot: a színpad hátsó részének „a budai hídpillér hátsó vonalától Pest irányába 20 méter távolságra” kell lennie, hogy a gyűlést „Budáról a pesti irányba tájolja”.
Hadházy Ákos szerint a rendőrség ezen variálgatása azt mutatja, hogy kormányt igencsak zavarhatják a „Pride-törvény” miatt meghirdetett tüntetések, ezért véleménye szerint a rendőrök célja az, hogy a színpad „a távolság és a hídpálya görbülete miatt jóval kevésbé látszódjék Pest felől, illetve lehetőleg a tömeg is kisebbnek tűnjön”.
„Talán abban is reménykednek, hogy »menet közben« kevesebben csatlakoznak hozzánk, ha Pest felől esetleg nem látszik a budai oldalon álló tömeg. Kell-e ennél jobb bizonyíték arra, mennyire fél a hatalom a látható, tömeges tiltakozástól, Önöktől?” – írta Facebook oldalán.
A rendőrség közleményben utasította vissza a képviselő állítását. „A Budapesti Rendőr-főkapitányság senkivel sem »próbál kibabrálni«; ellenben a hatályos jogszabályok keretei között mindenki számára biztosítja a békés gyülekezéshez és véleménynyilvánításhoz való jogot.
Teszi mindezt úgy, hogy közben figyelembe veszi mások jogait és érdekeit is. Például azt a jogos igényt, hogy sokan munka után szeretnének minél hamarabb hazajutni, hogy pihenjenek és családjuk körében legyenek.”
Hadházy egyébként Facebook-posztjában közzétette a felszólalók névsorát is:
- Bod-Péter Ákos, közgazdász (videóüzenet);
- Rédai Dorottya, Labrisz Egyesület;
- Para-Kovács Imre, újságíró;
- Pankotai Lili, vlogger és aktivista;
- Lengyel Tamás, színész;
- Perintfalvi Rita, teológus;
- Murányi Olivér és Csóka Ákos.
Az e heti tüntetésre már nem csak a Momentum, de a DK is jelezte részvételét, de megjelentek MSZP zászlók, és egy ember Jakab Péter pártjának zászlaját lengette.
A tüntetésre a résztvevők a pesti oldalon gyülekeztek, és a hidat már egy órával a rendezvény kezdete előtt lezárták az Astoriától a Döbrentei térig. Az emberek kezében a híd mindkét oldalán „Nem a Pride-tól, hanem a kormánytól kell védeni a gyerekeket” és Orbán Viktorról, poloskákról szóló molinókat látni.
Az ismételten is a Március 15. téren gyülekező Momentumosok ezen a héten is együtt vonultak a hídra. „A gyülekezés alapjog” – skandálták a lila molinó mögött vonuló Momentumos politikusok és aktivisták. Az első sorban vonult Bedő Dávid és Tompos Márton, a párt frakcióvezetője és elnöke, és a már megszokott módon füstgyertyával is készültek, de több felfújható zebra is látható volt az aktivisták kezében.
A Momentum érkezése után nem sokkal Bedő Dáviddal interjút csinált a Partizán, ahol azt mondta arra a kérdésre, hogy ismételten is több híd elfoglalására készülnek-e, hogy „Nem szeretném előre lelőni a poént, de hamarosan mindenre fény derül”. Ebből már sejthető volt, hogy ismételten sem ér békésen véget a tüntetés.
Megjegyezte még, hogy véleménye szerint az a fontos, hogy hétről hétre egyre többen legyenek kint az utcán, és minél többen álljanak ki a gyülekezési jog korlátozása ellen.
„Nem az a fontos, hogy hány hídra megy rá a tömeg, hanem hogy egyszerre hány híd van lezárva. Ezt szeretnénk ma minél jobban teljesíteni.” – fogalmazott.
Nagyjából fél hat tájban lépett színpadra a tüntetés főszervezője. „Azért vagyunk itt, mert a kormány betiltotta a Pride-ot, és be akarja tiltani a következő komoly kormányellenes tüntetéseket is” – mondta.
Kijelentette, hogy putyini és technofasiszta törvényeket hoztak, hogy a rendőrség arcfelismerő szoftverrel tudja beazonosítani a tiltott gyűléseken részt vevőket, ám mindez szerinte csak a kezdet. Követelniük kell a törvény visszavonását, és addig nem szabad abbahagyni a tüntetéseket, amíg ez meg nem történik. Kijelentette azt is, hogy Erzsébet hidat este 22 óráig lezárják, de lehet, hogy lesznek, akik más hidat is elfoglalnak.
Mivel a múlt heti hídfoglalások után a kormány bejelentette, hogy nem szabad hagyni, hogy néhány tüntető miatt ne lehessen autóval közlekedni a fővárosban, Hadházy közölte, éppen hogy folytatni kell a tüntetéseket, mert láthatóan nem tetszik a hatalomnak. Az elégedetlen autósoknak azt üzente, hogy ők is jöjjenek tüntetni, mert minél többen lesznek, annál hamarabb érik el, hogy visszavonják a gyülekezési törvény módosítását.
Aztán persze fokozta és merészen közölte, hogy Pride-törvénnyel a kormány nem azt akarja elérni, hogy kevesebben menjenek ki a Pride-ra, hanem azt, hogy kevesebben menjenek el majd a Gyorskocsi utcába, amikor a rendőrök elvisznek ellenzéki politikusokat, és kevesebben legyenek a Kossuth téren, amikor nyíltan elcsalnak egy választást. Egyszóval azért kell kiállni, hogy a hatalom ne merje elcsalni a választást.
Mindeközben a tömeg közepétől gyakorlatilag már egyáltalán nem hallani, hogy mi hangzik el a színpadon, de ez a résztvevőket a legkevésbé sem zavarja. A fiatalok kis csoportokban beszélgetnek, isznak, mulatnak a Momentumosok hangszóróból zenét nyomatnak, egyszóval buli hangulat alakul ki.
Hadházy reagált azokra a vádakra is, melyek szerint a tüntetésekkel a pártalapítás lenne a célja. Közölte, hogy a pártalapítással a kialakuló ellenállást veszélyeztetné, nem szabad, hogy a megmozdulás a pártokról szóljon.
Következő programpontként bejátszották Bod Péter Ákos egykori MNB-elnök üzenetét is. Ebben többek között arról beszélt, hogy a gyülekezési jog nem luxus, amikor a kormány embert ember ellen hergel, csoportot csoporttal szemben hergel, amikor a vezetők embertelen szóhasználattal élnek, akkor valójában a kormányzásról akarják elterelni a figyelmet, arról, hogy nem jár a vonat, hogy nem találni orvost, hogy az állam gyengén teljesít, miközben egy szűk csoport nagyon jól él.
„Ahová terelik az országot, nem a mi irányunk, akinek van ereje mutassa meg azt, tettel, gondolattal, magunkért, gyerekeinkért, hallgatni nem szabad” – fejezte be videós üzenetét Bod Péter Ákos.
Rédai Dorottya lépett ez után a színpadra, Labrisz Leszbikus Egyesület munkatársa, aki arról szólt, hogy az LMBTQ+-emberek szisztematikus kirekesztése nem gumicsont, hanem a rendszer oszlopa
„A véleménynyilvánítás jogával élni kell akkor is, ha a kormány nem hallgat meg minket, vagy ha a rendőrség megpróbálja szabályozni, hogy ki mindenki hallhatja a hangukat”- mondta.
Véleménye szerint a gyülekezési törvény módosítása súlyosan sérti a gyülekezés szabadságát, de az elsődleges célja, hogy az LMBTQ+-emberek ne legyenek jelen a nyilvánosságban.
Kijelentette, hogy a Fidesz 2010-ben rögtön elkezdte ezt a munkát, és rendszerszinten nyúl bele emberek magánügyeibe, majd felsorolta azokat a döntéseket és törvénymódosításokat, amelyekkel a kormány az elmúlt 15 évben fokozatosan kirekesztette az LMBTQ+-embereket. Azt is felemlegette, hogy a kormány tönkre szeretné tenni az érdekvédő civil szervezeteket is, és pontosan ez az, amiről Orbán Viktor poloskázása szólt.
A következő felszólaló Para-Kovács Imre újságíró, publicista volt. Igazság szerint beszéde kissé zavarosnak tűnő elmélkedésre sikeredett, és amikor arról kezdett szónokolni, hogy mondhat-e igazat a tömegnek, majd arra a következtetésre jutott, hogy nem, mi elvesztettük a fonalat. Aztán amikor a hídon összegyűlt tömeget szénalapú létformáknak nevezte, végleg feladtuk.
Egyébként szónoklatának összegzése nagyjából annyi lehet, hogy Magyarország rövid, belátható időn belül remek hely lesz, rossz meg fog bűnhődni, a jók pedig elnyerik a jutalmukat és a végén pedig a lázadók győznek majd.
Ezután már szinte felüdülés volt Lengyel Tamás színművész. Ő arról beszélt, hogy a szolidaritás összeköti az embereket, és ha szolidárisak vagyunk, képesek vagyunk együtt szembenézni a nehézségekkel, és közelebb kerülünk egy empatikusabb, igazságosabb világhoz.
Ám azt is kijelentette, hogy véleménye szerint mára megszűnt a szolidaritás, azonban olyan Magyarországon szeretne élni, ahol nincs jó vagy rossz magyar, ahol mindenki egyenlő, mindenkinek azonos jogai vannak, és ahol segítenek a rászorulóknak.
A gyülekezési törvény módosítása és a Pride betiltása csak a kezdete annak szerinte, hogy lépésről lépésre mindenkit kirekesszenek, márpedig ez a megosztottság céllal történik, hiszen
„amíg mi egymással vitázunk, kisebbségeket gyűlölünk, népcsoportokat hibáztatunk, ne vegyük észre, hogy ők krokodilbőr táskával, Ferrarival parádéznak, és ellopják a jövőnket, a lehetőségeinket és a gyerekeink esélyét”.
Következett Perintfalvi Rita teológus, aki beszédében Alekszej Navalnijt méltatta. Őt példaképének nevezte bátorsága miatt, hiszen szembeszállt a putyini terrorral.
Navalnij szavait idézve hangsúlyozta, hogy a szabadság és a társadalmi fejlődés áldozatokat kíván, és ha hagyják, hogy a hatalom elnyomja jogainkat, akkor mindenkitől el fogják venni azokat.
Természetesen kitért az LMBTQ-közösség helyzetére is, és Ferenc pápát idézte, amikor azt emelte ki, hogy senkinek sincs joga ítélkezni mások felett. Mesélt egy történetet egy meleg, hívő fiúról, akinek egy pap egy olyan listát adott át, amit állítása szerint ha végigcsinál, akkor többé nem lesz meleg. Felemlegette, hogy ez a fiú és a hozzá hasonlók gyűlölik magukat, úgy pedig nem lehet élni, hogy az ember gyűlöli magát. Ha valaki gyűlöli magát, akkor hogyan szerethetne mást? – tette fel a kérdést.
Éles kritikát fogalmazott meg a kormánnyal szemben, amiért szerinte azok összemosták az LMBTQ-embereket a pedofil bűnelkövetőkkel, ugyanakkor képtelenek megvédeni a gyermekeket a valódi veszélyektől. Jelezte, hogy a miközben az állami gondozott gyermekek kétharmada prostitúció áldozatává válik, Orbán Viktor és a kormány semmit nem tesz semmit az ügyben. Ezért felszólította, hogy ne beszéljen gyermekvédelemről, amíg nem vállalja ő és a felesége, Lévai Anikó a felelősséget a kegyelmi botrányban betöltött szerepükért.
Folytatta Orbán Viktor kritizálását, amikor azt állította, hogy a magyar miniszterelnök nem keresztény, hanem „megélhetési újfasiszta” és „színváltó kommunista”, olyan ember, aki akár egy új Deák Ferenc is lehetett volna, de inkább Rákosi Mátyás nyomdokaiba lépett.
Két, az LMBTQ témában érintett lépett a színpadra: Murányi Olivér transznemű és Csóka Ákos roma meleg. Ők arról beszéltek, hogy a mindennapokban milyen hátrányokat kell elszenvedniük, és miért tartják elfogadhatatlannak a gyülekezési jog korlátozása, a Pride betiltása.
Véleményük szerint a különbözőségek nem gyengítik a társadalmat, hanem erősítik, a gyűlölet helyett a szeretetet és a közösséget kell választani, és egy olyan világot építenéni, ahol mindenki otthon érezheti magát.
„Álljunk ki egymásért, és támogassuk azokat, akiknek a hangját elnyomják!”
Csóka Ákos szerint a Pride betiltása nem egy eseményről szól, hanem a demokrácia lebontásáról. Úgy fogalmazott: összefogással, szolidaritással és tettekkel kell védeni a közös értékeket.
Nem hiányozhatott Pankotai Lili sem, aki kijelentette, hogy Magyarország már nem hibrid rezsim, hanem diktatúra, ahol az elnyomó hatalom minden elnyomó törvényét azzal magyarázza, hogy az az emberek érdekeit szolgálja, akárcsak a kommunisták és a nácik tették egykoron.
Kijelentette, hogy Orbán Viktor nem a gyerekeket védi, hanem oligarcháit: Mészáros Lőrincet és Tiborcz Istvánt, majd Európa szégyenének nevezte a kormányfőt, aki szembe ment minden más országgal, hiszen sehol másutt nem tiltják be a Pride-ot vagy utasítják ki a hatalommal nem egyetértő állampolgárokat.
Utalt arra, hogy Orbán még a szélsőjobboldali szövetségeseinél (Meloni, Le Pen, Trump) is radikálisabb, ahogy ő fogalmazott: „náluk is nácibb vagy?”. Szerinte azért lett fontos a Pride betiltása, mert Orbán félhet Magyar Pétertől és a Tisza Párt térnyerésétől.
„Megőrültél, Viktor, agyadra ment Magyar Péter? Ennyire be vagy szarva a slimfites csávótól?” – kérdezte.
Beleállt a köztársasági elnökbe is, amikor Súlytalan Tamásnak nevezte, ezek után felidézte Sulyok Tamás nemrég közzétett videóját, amiben arról beszélt, hogy nem kedveli, hogy egy szatyor fingnak nevezik.
A „fing elszáll, a szar nem” – közölte.
Megjelent ismételten is Szabó Bálint, aki állítása szerint azért trombitált a híd pesti hídfőjénél, hogy az embereket odacsalogassa, és a tömeg a budai hídfőtől az Astoriáig érjen.
Volt egy kisebb atrocitás is a rendezvényen, ugyanis Puzsér Róbertet a Magyar Hang információi szerint egy anarcho-feminista állon vágta állon egy zászlórúddal a tüntetésen. A publicista úgy nyilatkozott a médiának, hogy a támadásnak nem volt előzménye, és kifejezetten a személye ellen szólt.
Az elkövetőt bevitték, Puzsért pedig a Gyorskocsi utcába szállították tanúvallomást tenni. Elmondása szerint a sérülése nem súlyos, arra azonban nem számított, hogy egy anarcho-feminista zászlóval fogják állon találni.
A kérdésre, hogy direkt történt-e a támadás, a publicista elmondta, hogy direkt, és kifejezetten a személyének szólt. A támadó motivációját nem érti, ugyanis nem volt se kiabálás, se összeszólalkozás. „Egyszerűen csak meglátott, nekem szegezte, és állon döfött vele” – mondta, majd hozzátette, hogy rendkívül bizarrnak tartja az egészet.
Az anarcho-feminizmus egyébiránt egy politikai filozófia, amely az anarchizmus és a feminizmus elveit egyesíti. Ez az irányzat azt vallja, hogy a patriarchátus és a hierarchikus állami hatalom egymással összefüggő elnyomó rendszerek, és mindkettőt fel kell számolni a teljes emberi felszabadulás érdekében.
A beszédek ezzel véget is értek, Hadházy arra kérte az embereket, hogy maradjanak és beszélgessenek, ám a Momentumosok vezetésével a tömeg megindult a pesti oldal irányába. „Gyertek velünk a Szabadság hídra!” – szólították meg a hátul beszélgető, bulizgató fiatalokat, és közölték, a cél a Margit híd, a Szabadság híd és a Petőfi híd elfoglalása, tehát a tömeg egyik felét a Margit híd felé irányították.
A tömeg a 2-es villamos sínjein vonult a Szabadság híd felé, miközben azt skandálták, hogy „Aki dudál, velünk van”, valamint „A gyülekezés alapjog”. A 2-es villamost le is állították, majd végül fél nyolcra megérkezett a tömeg eleje a Szabadság hídra, ahol egy darabig még jártak az autók, ám kis idővel később már teljes szélességében lezárták a hidat.
Gelencsér Ferenc, a Momentum volt elnöke a Kontroll élő közvetítésében arról beszélt, hogy ismét négy hidat foglalnának el, és arra kérte a résztvevőket, hogy „Segítsetek lezárni a Petőfi hidat is”.
Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője kijelentette, hogy tudatosan készültek arra, hogy mind a négy hidat elfoglalják, és a cél, hogy legalább egy órára akadályozzák a forgalmat.
Mindeközben a budai oldalon autósok – akik korábban az Erzsébet hídra is fel akartak hajtani fellobogózott autóikkal – elfoglaltak egy sávot a Szent Gellért rakparton. Elmondásuk szerint az „Itt Az Idő Egyesület” képviseletében jelentek meg, és a valódi rendszerváltásért tüntetnek. Ki is feszítettek a korlátra egy Valódi Rendszerváltást feliratú molinót.
Akik az Erzsébet hídon maradtak, azok vagy a földön ülve beszélgettek, vagy Orbán beszédeit hallgatták a kivetítőn, meg-megtapsolva az olyan mondatokat, minthogy „az olaj keletről, a szabadság nyugatról jön”, vagy azt, ahogy Orbán elítélte anno, amikor Oroszország katonai agresszióval annektálta Grúzia területét. A főszervező Hadházy Ákos a köré gyűlt demonstrálókkal beszélgetett a színpad mellett.
Az Erzsébet hídról is elindult közben egy kisebb tömeg a Petőfi híd felé, menet közben „diktátort” és „mocskos Fideszt” sknadálva, ők nyolc óra a tájban el is foglalták a hidat, akadályozva a közlekedést. Itt kisebb káosz alakult ki, mert több autó is beragadt a pesti hídfőné.
Egy ideges autós el kezdett üvöltözni a demonstrálókkal, hogy nem tud hazajutni a beteg feleségéhez és gyerekéhez, miután egész nap dolgozott.
Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője közölte, hogy legalább egy órára zárva tartják a Petőfi hidat, és jövő kedden is folytatják a tiltakozást.
Eközben a momentumosok a Szabadság hidat uralták.
Mindezzel párhuzamosan tüntetők haladtak a Margit híd felé is, hová már odaérkezésüket megelőzően több rendőrautó foglalt el, és a rendőrök egy jelentős csoportja állt a járdán.
Az eseményekkel párhuzamosan a rendőrség közleményt adott ki, melyben megerősítették, hogy a Szabadság hídon 19 óra 55 perckor több alkalommal felszólították a hídfoglalókat a jogellenes magatartás befejezésére. Azokat, akik nem hajlandók elhagyni az úttestet, testi kényszerrel viszik fel a járdára.
A rendőrség is megerősítette, hogy a tüntetők mind a három hidat elfoglalták teljes szélességében.
Eközben a Szabadság hídon egyre feszültebb lett a helyzet, ugyanis a rendőrök megpróbálták letolni a tüntetőket a Szabadság hídról a pesti irányba. Erre válaszul skandálás kezdődött: „Bűnözőket védtek” és „Demokráciát”.
A Petőfi hídon kialakult közlekedési káosz elég komoly feszültséget váltott ki ideges autósokból, akik dudáltak, mutogattak a tömeg felé, egy terepjáró viszont megpróbálta egyenesen letolni az úttestről a tüntetőket, ám ez nem sikerült neki. Bár időközben a hídon ragadt autókat elkezdték leengedni, ez megállt, miután nagyjából hat-hét autó jutott le a hídról, és csak kis idő után folytatódott.
Egy autós kiszállt veszekedni tüntetőkkel, azt mondta nekik, hogy nem a kormányt szívatják, hanem őket.
A Margit hídon is feszült volt a helyzet, ugyanis a budai oldalnál a rendőrség a híd teljes szélességében felállt egy sorba és lassan sétálva elindult a pesti hídfőnél tüntetőkre.
„Magyar rendőr velünk van”, „Bűnözőket védtek, fasisztákat védtek!” – skandálta a tömeg, majd leültek, szemben az érkező rendőrsorfallal, akik többször is, nagyjából pár perces kihagyással felszólították a tüntetőket, hogy ne akadályozzák a forgalmat, és a Jászai Mari tér felé hagyják el a helyszínt.
Nagyjából kilenc óra tájban a rendőrség valamiért úgy döntött, nem állja el tovább a tüntetők útját, és átengedi őket a Szabadság hídon és a Margit hídon, amit a Momentumos vezetők nagy örömmel fogadtak, és úgy értékelték, hogy megnyerték a csatát. Arra, hogy mi lehet az ok, Bedő Dávid reagált, aki a Kontroll nevű online csatorna élő adásában azt mondta, hogy „Ez egy kiváló kérdés, de nem látok bele a hatalom logikájába, hogy hogy döntik el, hogy éppen oszlatnak-e. Én azért azt gondolom, hogy négy hídra lehet, hogy nincs elég készenlétis rendőr ahhoz, hogy letolják a tüntetőket mind a négy hídról, és ezért inkább úgy döntöttek, hogy egyik hidat sem erőltetik”.
Kijelentette továbbá, hogy „A négy hidas blokádunk ma estére lejárt, de semmi baj, mert jövő héten folytatjuk egy 24 órással”, majd mindenkinek megköszönte az együttműködést, és azt mondta: akinek van kedve, menjen még velük tovább a Szabadság hídra.
Eközben a Petőfi hídon még mindig zártak a tüntetők, és nem tudták, mi legyen, hogyan tovább, a Margit hídon már csak páran lézengtek, ők is elindultak aztán az Erzsébet híd felé, a Petőfi híd blokádjának is véget vetettek. Az Erzsébet hídon még mindig volt egy kisebb csoport, beszélgetve és zenét hallgatva. Így fordulhatott elő az a helyzet, hogy miközben a hivatalosan bejelentett tüntetés helyszínén, az Erzsébet hídon, ahol este tízig jogszerűen tiltakozhattak volna, csak pár ember maradt, míg a Szabadság hídon alternatív bulika vette kezdetét.
Végül a Margit hídi különítmény visszaért az Erzsébet hídra, bár útközben pár taxis állítólag megfenyegette őket, hogy kihívják a rendőrséget, mert akadályozzák a szabad mozgásukat. A hídon nagy örömmel fogadták őket, de Hadházy lehűtötte a kedélyeket, mondván, tízig van engedélyük demonstrálni.
„Aki balhézni akar, az marad, de az nem az országért teszi, csak a balhéért. Tessék hazamenni, jó éjszakát!” – közölte.
Végül a rendőrök este 10 óra után 10 perccel megindultak a tüntetők felé, akik békésen tudomásul vették, hogy el kell hagyniuk a hidat, és néhányan azt kiabálták, hogy a „Szabadság hídon after”, ott ugyanis még mindig voltak bulizgató csoportok.
A Momentum totális győzelemnek jelezte a napot, és Varsányi Áron, a Momentum szóvivője a Szabadság hídon azt mondta a tüntetőknek, hogy a rendőrök megfutamodtak, és volt már arra példa, hogy a kormány a tiltakozások, tüntetések hatására visszavont egy törvényt.
Ezzel együtt péntek reggelre az MTVA Kunigunda utcai épületéhez hívta a tüntetőket, hogy megakadályozzák Orbán Viktor interjúját, valamint megismételte, hogy jövő kedden folytatják a tiltakozást a gyülekezési törvény módosítása ellen, hiszen Hadházy Ákos 24 órás hídfoglaló tüntetést jelentett be.
Eközben a Szabadságon hídon fél tizenegy tájban ismét eszkalálódott a helyzet, ugyanis ismét felállt a rendőri sorfal és a tüntetőktől alig pár méterre állnak.
Itt végül körülbelül este tizenegyre állt helyre a forgalom, miután a még ott levő tüntetőket a rendőrök igazoltatták.
Egyébként a múlt heti Búvár Kund jelent megismétlődött, ugyanis Szabó Bálint ismét megfürdött a Dunában, sőt, most trombitált is a vízben, de se kimenteni, se újraéleszteni nem kellett.