Minden negyedik nyolcadikos funkcionális analfabéta

Minden negyedik nyolcadikos funkcionális analfabéta

A nyolcadikosok mintegy 25 százaléka legfeljebb csak egyszerű információkat tud értelmezni vagy visszakeresni, és a hét képességszintből jobb esetben csak a második szinten áll – derült ki a 2024-es szövegértési kompetenciamérés eredményeiből.

2024 tavaszán valamivel több, mint 584 ezer 4–11. évfolyamos diák töltötte ki digitálisan a kompetenciamérést az ország 3050 iskolájában. A tavalyi kompetenciamérés végleges eredményeit az Oktatási Hivatal a napokban publikálta – számol be az eduline.

Aggodalomra ad okot, hogy szövegértésből – egy évfolyamot leszámítva – még a tavalyihoz képest is gyengébb eredmények születtek.

  • A hetedikesek 1480
  • a nyolcadikosok 1500
  • a kilencedikesek 1628
  • a tizedikesek 1566
  • a tizenegyedikesek 1672
  • képességpontot szereztek.

Ez azt jelenti, hogy a 2023-as eredményekhez képest

  • a 7. osztályosok 28,
  • a 8. és 10. évfolyamosok 13–17,
  • a 9. évfolyamosok 38,
  • a 11. osztályosok 43

képességponttal értek el kevesebbet.

Egyedül a hatodikosok javítottak, hiszen átlagosan 1440 képességpontot szereztek, ami nyolc ponttal több, mint amennyit a kortársaik értek el a 2023-as mérésen.
Elkeserítő adatok nyolcadikban szövegértésből

Aggasztó, hogy a nyolcadikosok mintegy 9 százaléka első képességszinten vagy alatta teljesített. Ők azok a diákok, akik például egy szövegből csak a kiemelt vagy a többször előforduló kifejezéseket tudják visszakeresni. (2023-ban ugyanez az arány csak 7,63 százalék volt)

A nyolcadikosok mintegy 16 százaléka is csak a második képességszinten áll, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a szövegben csak az egyszerűen megfogalmazott információkat tudják értelmezni.

Tehát lényegében a nyolcadikosok negyede funkcionális analfabéta.

A funkcionális analfabétának tekinthető gyerekek és felnőttek tudnak írni és olvasni, viszont a megértéssel komoly nehézségeik vannak. „A mindennapi élethez szükséges, hogy a neten információt gyűjtsünk, levelezzünk, olvassunk, dokumentumokat töltsünk ki. Ha ezeket nem tudjuk megtenni, akkor beszélünk funkcionális analfabetizmusról, ez az egyén sikertelenségéhez vezet. Diszfunkciónak szoktuk nevezni” – nyilatkozta az eduline-nak korábban Steklács János, olvasáskutató és nyelvész.

Észak-Magyarország rosszabbul teljesít

Országos szinten az egyes régiók között is óriásiak a különbségek. Nyolcadikban – csak úgy, mint az összes többi általános iskolai évfolyamon – a budapesti diákok végeztek az élen 1547 képességponttal. A képzeletbeli dobogó második fokára a Csongrád-Csanád vármegyeiek (1536 képességpont) állhattak fel, míg a harmadik helyet a zalai tanulók (1534 képességpont) szerezték meg. (Egyébként kilencedikben a zalai tanulók, tizedikben és tizenegyedikben pedig a Győr-Moson-Sopron megyei tanulók szerezték a legtöbb pontot.)

Ehhez képest a leggyengébben teljesítő vármegyékben jóval az országos, 1500 képességpontos átlag alatt teljesítettek a nyolcadikosok.

Borsod-Abaúj-Zemplénben és Szabolcs-Szatmár-Beregben csak 1441, és Nógrádban 1454 képességpontot értek el átlagosan a diákok nyolcadikban.

Ez persze nem meglepő, hiszen az adatokból látszik – egy-egy kivételt leszámítva – minél jobb „családi hátterű” diákok járnak egy iskolába, annál magasabb pontszámot érnek el szövegértésből a kompetenciamérésen.

A lányoknak ismét jobban ment a szövegértés

De nemcsak régiós szinten, hanem nemek között is voltak különbségek. Ha megnézzük az adatokat, akkor láthatjuk, hogy a lányok a fiúkhoz képest, a korábbi évekhez hasonlóan, mindegyik évfolyamon jobbak voltak szövegértésből.

A legnagyobb különbség a hetedikesek között volt: ezen az évfolyamon a lányok átlagosan 66 képességponttal szereztek többet, mint a fiúk, de nyolcadikban is nagy (64 képességpont) volt a differencia a két nem között – zárja elemzését az eduline.

(magyarjelen.hu)

 

polkorrekt