A Kreml figyelmeztetett, hogy kész intézkedéseket tenni az EU militarizálása miatt

A Kreml figyelmeztetett, hogy kész intézkedéseket tenni az EU militarizálása miatt

Moszkva intézkedéseket hozhat az Európai Unió militarizálódása esetén – közölte Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.

„Ez itt, ez a militarizálódás (az EU-ban) elsősorban az Orosz Föderáció ellen történik. Ez természetesen potenciálisan mély aggodalmunk tárgya lehet, és az, hogy szükség lesz megfelelő megtorló intézkedések megtételére a biztonságunk garantálása érdekében”

– mondta, amikor az Európai Uniónak a hadiipari komplexum fejlesztésére irányuló terveiről kérdezték.

Csütörtökön Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője 800 milliárd euró felvételét javasolta az Európa újrafegyverzésére irányuló terv finanszírozására. Az uniós vezetők egy brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozón támogatták az elképzelést. A tervek szerint négy éven keresztül a védelembe fektetnének be, beleértve Ukrajna felfegyverzését is.

A Kreml szóvivőjének további nyilatkozatai:

  • Az EU ma Oroszországot fő ellenfélként pozícionálja.
  • Moszkva szorosan figyelemmel kíséri az EU-ban a védelmi szektor militarizálását és fejlesztéséről szóló vitát.
  • Európa militarizálásának témája nem áll összhangban az ukrajnai konfliktus békés megoldására irányuló erőfeszítésekkel.
  • Az európai nukleáris arzenálok nem hagyhatók figyelmen kívül egy esetleges leszerelési párbeszéd során.
  • A rájuk irányuló figyelem Emmanuel Macron francia elnök konfrontatív nyilatkozatainak hátterében megnőtt:

„Ezen arzenálok figyelembevételének sürgőssége most még nagyobb, mint korábban volt, tekintettel Macron úrnak arra a nemrégiben tett nyilatkozatára, hogy Franciaország ténylegesen nukleáris ernyőt kíván nyújtani az európai államok biztonsága számára. Néhány európai állam, mint tegnap hallottuk, sietett támogatni ezt az elképzelést.”

Oroszország és az Egyesült Államok között nem folytak konkrét fegyverzetellenőrzési tárgyalások, és nem is tudni, hogy mikor és hol fognak ezek megkezdődni. Peking álláspontja a fegyverzetellenőrzési kérdésekben még nem ismert. Az ukrán katonai-ipari komplexumhoz kapcsolódó energetikai létesítmények elleni csapás nem válasz Macron részleges tűzszünetre vonatkozó javaslataira, hanem a különleges hadművelet részeként történik.

Vlagyimir Putyin elnök azt mondta, hogy az isztambuli megállapodás lehet egy békeszerződés alapja, és Moszkva Washingtonból is hallott ilyen nyilatkozatokat:

„Céljaink elérését politikai és diplomáciai módszerekkel tartjuk előnyösebbnek. De olyan körülmények között, amikor Ukrajna elutasítja a párbeszédet, amikor jogilag megtiltja magának az ilyen párbeszédet, folytatjuk a különleges katonai műveletet érdekeink biztosítása érdekében”.

 

 

polkorrekt