Kamu taxis engedélyek – avagy nem csak a migránsnak kell a hamis papír

Előre bocsátjuk, hogy az alábbiakban leírt események alkalmasak a közlekedés biztonságának veszélyeztetésére. Emberek életével játszanak, a közlekedés ugyanis – valljuk be – veszélyes üzem.
Úgy tartja egy régi mondás, hogy egy hivatásos sofőr egyik lábával mindig a sírban van, a másikkal pedig a börtönben.
Az is igaz, itt most éppen a börtönből tartanak jó páran – ki tudja, merre. Fordul a világ a technológiai fejlődés oltárán.
Nézzük a taxi engedélyezési eljárás egyik nagyon fontos részét, ez pedig az erkölcsi bizonyítvány. Ugyebár nem vitatéma, miért is fontos, hogy egy taxisnak legyen erkölcsi bizonyítványa. Hát ki szeretne beülni egy rabló, szexuális ragadozó, markecoló, kábítószer díler, aktív szerhasználó, vagy agresszív bántalmazó mellé? A pandémia után kitolták a taxis engedélyek érvényességének határidejét, mivel a járvány miatti zárások alatt csökkent forgalomban elég sokan felhagytak a taxizással. Logikus, nem volt utas, csökkent a forgalom, a turizmus a nulla felé konvergált, enni és számlát fizetni pedig kellett a taxisnak is. Így sokan visszamentek régi szakmájukba, és rájöttek, hogy bizony villanyszerelőként, kőművesként vagy akár jogászként, tanárként sokkal jobban keresnek, mint taxisként, igaz, nem olyan szabad munkabeosztással.
Az erkölcsi bizonyítványok meglétét és megszerzését azonban szigorították, éppen ebben az időszakban. Nagyon helyesen.
Ez akkor derült ki, amikor a Közlekedési Hatóságnál sorban állás vette kezdetét a pandémia után. Itt azonban a visszatérő taxisok, de kiemelten az új sofőrök közül a csines leendő taxisok azzal szembesültek, hogy már a BM adja ki az erkölcsi bizonyítványokat, közvetlenül a Közlekedési Hatóságnak. Megjegyezzük, elég szigorúnak látszott a kialakított ügymenet, de hát Magyarország az ügyesek, pontosabban az ügyeskedők hazája. Napjainkra ott tartunk, hogy ugyanezeket az erkölcsi bizonyítványokat például egy élelmiszerboltban árulják, persze megfelelő javadalmazásért. De nézzük a folyamatot.
A pandémia után tehát taxis hiány volt, ám ahogy indult az élet, újra jöttek turisták, egyre többen választották ismét a taxizást. Ebben az időben még érvényes volt a lejárt taxis engedély is, mert méltányosságból a kormány kitolta a határidőket, adott egy kis laufot. Azonban a fuvarszervező cégek között „háború” kezdődött a taxisokért. Autó volt, mert szintén a pandémia miatt három évvel kitolták – ugyan feltételekhez kötve – jó pár taxi addig 10 éves korhatárát, azonban taxis jóval kevesebb volt. Ekkor a taxisokat képző cégek elkezdték promózni a taxizásban rejlő jó fizetés lehetőségét. Mivel a villanyszerelővé, kőművessé vagy pincérré avanzsált taxis nem akart visszatérni a bizonytalanra, hiszen már megszokta, hogy stabilan fizeti a jobb munkabéréből a számlákat, elkezdték vidékről, az ország elmaradott kistérségeiből a munkanélküli, egyébként dolgozni sem akaró és hajlandó, nem a napon barnult állománnyal feltölteni a taxis létszámot. A folyamat mintegy másfél évig tartott, kis részben visszatöltődött az állomány a régiekkel, emellett folyamatosan jöttek az újak.
Ezen új, az ország távoli zsákfalvainak alvégi utcáiból érkezők között többeknek problémát okozott, hogy vannak olyan cselekmények, amelyek csak 8-10 év után évülnek el, emiatt pedig nem tudtak erkölcsihez jutni.
Amikor a türelmi idő is lejárt, meg kellett hosszabbítani a plusz időt kapott engedélyeket is, akkor következett csak az igazi káosz. A 2013–as önkormányzati rendelet, és a 2015-ös kormányrendelet idejében az erkölcsi még nem volt feltétel, ám taxis vizsga megszerzése után, már kezében a friss vizsgapapírral – ennek körülményei is megérnek majd pár szót – hiába volt valaki akár évtizedek óta taxis, kiderült, hogy már erkölcsi is kell. Sőt, nem elég lekérni a BM-től a szimpla vagy akár a speciális erkölcsit, mert azt az NKH úgyis kontrollálja, és csak a BM nyilvántartást fogadja el, amit viszont csak ő kap meg. Ennek is oka volt, hiszen az NKH is tudja, hogy a zöld erkölcsi hamisítása az okirat hamisítók általános iskolájának első leckéje. Észtországban és Hollandiában viszont nem tudja a szolgáltató, neki az is elég volt, hogy lefotózták és feltöltötték a profilba. Ugyanakkor a sofőr felelősségének teljes tudatában kell, hogy nyilatkozzon, miszerint a feltöltött dokumentumok az eredetivel mindenben megegyeznek és tartalmuk a valóságnak megfelel.
Biztos nagyon hihető, hogy egy, a szegedi Csillagban vagy a sátoraljaújhelyi szigorítottban képzett egyed ezt vérkomolyan is veszi, nem?
Mivel az erkölcsi megléte, pontosabban hiánya csak egy bizonyos kört érint erőteljesen, így rögtön adódott is a probléma.
Cseppet sem elfogult taxisok erre szokták mondani, de hát az ő szolgáltatójának is fel kellett tölteni az erkölcsi bizonyítványát, ezzel nem lehet csalni és manipulálni. Valóban nem? 😀
Elég sokan kibuktak tehát az engedély meghosszabbítási, illetve az engedély megszerzési procedúra alatt a szolgáltatói körből emiatt a fránya, zöld papír miatt. Ekkor jött az ötlet bűnözői körökben, hogy mivel az autókiadó, rendszámbérlő cégeket az éjszakában megszerzett pénzekkel támogatták, persze feketén, segíthetnek nekik a tisztára takarított pénzek fejében az engedélyek problémáját is megoldani. Hogyan lehet tehát a kialakulóban lévő, erkölcsi bizonyítvány híján formálódó emberhiányt megoldani? Az autókiadó kör gondolkozóba esett. Autó (taxi) még csak-csak van, a turizmus is életre kelt, viszont tényleg kezd emberhiány lenni.
Adta magát a megoldás: a dobós cégek után építsük ki a „háttér papírozó” bizniszt is.
A Kamionsuli neve többször felbukkant a taxis vizsgáztatás dömpingszerű eseményei kapcsán. A Kelecsova József, Orbán Dani, Majercsik László nevek és céghálójuk is már napi szinten szóbeszéd tárgya taxis berkekben. Ugyebár nem lehet véletlen az sem, hogy Orbán Dani cége váratlanul (vagy nem is annyira) miskolci székhelyre került.
Egész jó kis központ az ott Kelet-Magyarországon. Lehet szépen szervezni a lecsúszott megyékből a kisebbségi leendő sofőröket.
Az már érdekesebb kérdés, hogyan kerül ehhez a réteghez a taxis szakmához szükséges tanfolyamokat, vizsgákat becsülettel elvégző taxisok szerint is hihetetlen rekord sebességgel PÁV vizsga, taxis vizsga, erkölcsi bizonyítvány, sőt, sok esetben maga a jogosítvány is.
Persze az is jó kérdés, vajon a zsákfalvakból, elmaradott térségekből importált sofőrök vajon hol húzzák meg magukat pihenés címszó alatt. Autót és „munkát” biztosítanak számukra a modern, applikációs alapon működő „fuvarszervezők”.
Azt a tényt, hogy szó szerint írni és olvasni sem tudó, azaz ténylegesen analfabéta taxisok is rendelkeznek a majdnem megfelelő papírokkal, taxis informátorunk is megerősítette. Vannak itt azért csodák, akárcsak az a tény, ami egy ügyészségi nyomozás során kiderült. Hogy ez mi volt? Nos az, hogy az egyetlen alvázszámon alapuló teljes taxi gépjármű nyilvántartás a közlekedési hatóságnál hibás, mert hiányzik szép számú gépjármű a nyilvántartásból. Elhiszik? Mi nem akartuk, de megerősítették.
Na de vissza az erkölcsi bizonyítványok kérdésére. A problémát az okozza, hogy az erkölcsi bizonyítvány mindig az utolsó lépés, csak az effektív taxis igazolvány kiváltásánál kerül a képbe. Így a kezdeti mellényúlások után már természetesen kidolgozták, hogy lehet kikerülni ezt az „apró problémát”.
Jelenleg négy eset fordulhat elő a taxisok papírjait nézve.
- van, akinek minden papírja rendben van
- megeshet, hogy nincs PÁV vizsgája, ezt azonban csak a Közlekedési Hatóság kéri az engedély kiadásakor
- előfordul, hogy nincs taxis vizsgája, vagy csak papíron van, némely „autós iskola” áldásos tevékenységének köszönhetőn
- és gyakori, hogy nincs erkölcsi bizonyítványa, ennek pedig megvan az oka
Ennek ellenére dolgoznak és szolgáltatnak. Taxisként! Többnyire éjszaka, mert a sötétség olyan jól elrejt dolgokat. A hivatásos sofőr – nem csak taxiban – azonban egy szakma, megszámlálhatatlan kötelezettséggel ahhoz, hogy a volán mögé ülhessenek. Aki ezeket kikerüli, életekkel játszik. És nem csak, sőt, a tapasztalatok szerint leginkább nem a sajátjával.
Fejlődő világunk ott tart, hogy akár non-stop élelmiszerüzletben (ismert a helyszín, cím szerint) a komplett taxi engedély beszerezhető. Az ára 150.000 Ft, bár gyaníthatóan egyes sürgős vagy nehezebb esetekben drágább, törzsvevőknek pedig kedvezmény is jár.
Mindezekért cserébe pedig az engedélyt intéző autókiadónál dolgozik a „friss engedélyes”, a hátsója alá tett taxival, amiért hetente perkál – zsebbe, feketén – nem kevés bérleti díjat. De hát mi mindent elhiszünk, elhisszük azt is, hogy a borsodi, hevesi, stb. elmaradott térségek zsákfalvainak faluszéli utcáiban, a romos házak hiányos tetőzete alatt hemzsegnek a PÁV II-vel, hivatásos jogsival, taxis vizsgával rendelkező őslakosok. Tényleg hihető.
Jól képzett „taxisok” erre rávágják, de hát az applikációba fel kell tölteni többek között az erkölcsi bizonyítványokat is. Röhögünk, nem kicsit, de nagyon. A feltöltött erkölcsik, stb. eredetiségét (photshop) figyelik, azonban a hamisított dokumentumok szkennelt változatát már nem veszi észre a program, hiszen annyit romlott addigra a minőség, hogy nem is nagyon észlelhető. Van még kérdés? A BM által kiadott erkölcsi pedig nem azonos a leendő sofőr által lekérhető dokumentummal sem, valahogy mégsem buknak le az ellenőrzések alatt ezek a hamis papírok, pedig mindenről elérhető nyilvántartás van.
Így eshetett meg, hogy bár a pár évvel ezelőtti vizes VB-n tört fel, mint a gejzír és avanzsált a taxisok mumusává egy rendőr alezredes, éppen azzal, hogy ellenőrzés közben kiugrott a kocsijából egy megállított taxi sofőrje.
Mikor megfogták, azt mondta, azért szaladt el, mert a testvére papírjaival dolgozott és megijedt, mivel éppen feltételesen volt szabadlábon.
Tehát alezredes úr pontosan tudta, tudhatta, mit kell(ene) keresnie, mégis, áldásos tevékenysége jó pár hónapja alatt egyetlen hamis papíros taxist sem talált. Ellenben mindenki mást baszogatott.
A BKK taxi ellenőrzés jó ideje tartó, statisztika javító kontrolljai, valamint egyes rendőri – nem testületi, de emberi, hiába, mindig van egy kakukktojás – intézkedései, „ellenőrzéseknek” nevezett tevékenysége tehát tökéletesen leplezi az okmányok hiányát. Különösen érdekes ez az ellenőrzésesdi, ha azt is figyelembe vesszük, hogy szervezett viber csoportokban havi 5000 forintért a taxisok, pontosabban annak látszó valakik részletes és alapos tájékoztatást kaphatnak az ellenőrzések pontos idejéről, helyszínéről.
Az autókiadó cégeken keresztül szépen duzzad a fővárosi taxis létszám. Az események hátterében álló (nem magyar) fuvarszervező kötelékébe tartozó „taxisok” pedig éppen Karácsonyékat rugdossák, létszámstopért kiabálva. Pedig a leírtak szerint egy esetleges létszámstop ezeken a problémákon nem fog segíteni. Sőt, meg fogja emelni a hamis papírok mennyiségét, hiszen akkor nő meg a kamu dokumentumok ázsiója.
Az külön érdekesség, hogy a rendőrségi ellenőrzésekből hosszabb idő után – nem meglepő módon – eltávolított „ellenőrzést vezető alezredes úr” visszatértéért lobbizik éppen a BKK ellenőrzéseiért felelős BKK vezető. De hát a pénz az úr a mai világban, emberi élet nem számít. Darab, darab, majd hozunk sofőrt Borsodból, Nyírségből, Hevesből, papírt pedig majd vesznek a non-stop közértben.