A kínai adósságcsapda sok országra veszélyt jelenthet

Kína 2013-ban indította el az egész világot behálózó Övezet és Út kezdeményezését (Belt and Road Initiative – BRI). Ennek keretében hatalmas infrastruktúra-beruházásokon keresztül kötik össze a világot a keleti nagyhatalommal. A stratégiának azonban vannak buktatói is, kiemelkedő Srí Lanka példája a veszélyekkel kapcsolatban, ahol súlyos adósságválság alakult ki Peking hitelei miatt – számolt be a Nikkei Asia.
2022 májusában Colombo gyakorlatilag csődöt jelentett, jelezte Pekingnek, hogy nem képes tovább törleszteni az adósságát. Kína egy sor projektet finanszírozott a szigeten: kikötőt, repteret, autópályát. A fizetésképtelenség hiányát végül úgy oldották meg a felek, hogy Srí Lanka 99 évre bérbe adta a keleti nagyhatalomnak a fő tengeri kikötőjét.
Ez adja a kritikusok fő érveit is a BRI ellen, szerintük Kína arra használja a hitelezést, hogy minél nagyobb befolyást szerezzen a kiszolgáltatott országokban, ahol akár katonailag is terjeszkedhet a jövőben.
A kínai külügyminisztérium tagadja ezeket a vádakat, szerintük ők „soha nem kényszerítettek senkit arra, hogy felvegyék ezeket a hiteleket”. Azt is hozzáteszik, hogy politikai ellentételezést sem várnak el a pénzért cserébe. Colombo súlyos tartozásokkal néz szembe, jelenleg mintegy 36,4 milliárd dollárt tesz ki a nemzeti hitelállomány, ennek ellenére viszont nem állnak le a beruházások. Novemberben a kínai Sinopec olajipari vállalat javaslatára 4,5 milliárd dolláros értékben épül olajfinomító a déli Hambantota kikötőjében.
Sri Lanka: China EXIM Bank Debt Moratorium to End in 2024?: 2 year moratorium on $4.2 billion loan given to Sri Lanka by the Export-Import Bank of China due to end in 2024. As per the agreement reached in January 2023, China… https://t.co/o94gNYfuml #SLChronicle #Srilanka #LK pic.twitter.com/p3wlN7mXiW
— Financial Chronicle (@ChronicleLK) January 2, 2024
A szigeten jelenleg egy, 1969-ben épült olajfinomító működik, amely már nem képes kiszolgálni a helyi igényeket. Emiatt a friss beruházás mindenképpen hiánypótló, a kérdés azonban az, hogy ez nem löki-e még súlyosabb adósságválságba az országot. Srí Lanka vezetése törekszik arra, hogy több oldalról szerezzen forrásokat. Közeledni próbál Indiához és az Egyesült Államokhoz is, akik hajlandóak segíteni a kínai befolyás visszaszorítása érdekében.
2022-ben az adósságválság azonnal üzemanyaghiányt is eredményezett, mivel az import energiahordozók beszerzésére nem volt elegendő valutája az országnak.
Ez jelezte, hogy egyetlen dominó eldőlése képes szerteágazó válságot előidézni Srí Lankán. A vezetés azonban most azzal a kihívással nézhet szembe, hogy újra egyoldalú függésbe kerül az épülő kínai finomítótól.
Sri Lanka is expected to give the green light on Monday for a $4.5 billion refinery project proposed by Chinese state refiner Sinopec….#beltandroadinitiative #china #energysecurity #hydrocarbons #oilrefinery #Sinopec #srilankahttps://t.co/xeOVCnDs3j
— QUATRO International Inc. (@QuatroInc) November 30, 2023
A felek most azon dolgoznak, hogy a fennálló tartozásokat átstrukturálják, ami segíthet Colombónak, hogy képes legyen tartani a tervet. Arra azonban egyelőre nem lehet számítani, hogy növekedni fog a hitelállomány, mivel a kínai bankok is egyre óvatosabban nyújtanak pénzösszegeket a nehezen fizető kormányoknak.
(portfolio.hu)