Tizedik alkalommal tüntetett Hadházy – videókkal, galériával

Tizedik alkalommal tüntetett Hadházy – videókkal, galériával

Tizedik alkalommal tüntetett Hadházy Ákos független képviselő, és bár a helyszín most más volt, a Ferenciek tere helyett a Fővám térre engedélyezte a rendőrség a megmozdulást, Hadházy látványos „eltévedése” és a gyaloglás nem maradt el.

„Másik híd, de nem hagyjuk abba, Add tovább” – hívta az embereket az újabb megmozdulásra Facebook posztjában..

Hadházy felszólítására egyébként először március 18-án, a gyülekezési törvény módosítása után tüntettek és azóta minden áldott kedden demonstrál, általában vagy hídfoglalással vagy eltévedésnek álcázott forgalomlassító sétákkal feltuningolva.

A Ferenciek terén általában egy kisszék vagy sámli volt szónoklatai állandó kelléke, most egy platón tartott beszédet a független képviselő, aki egyébként a Parlamentből érkezett a rendezvényre. Ott a parlament ruhatárában töltötte ki az alkotmánybíró-választás szavazólapját, ugyanis az ülésekről ki van tiltva.

A nagyjából 350-400 ember a Fővám téren gyülekezett, majd a rendezvényt Gimpel Tamás zenész nyitotta meg. Azt mondta, hogy bár nem szokott sokat politizálni, mégis két, politikai töltetű dalt játszott el. Őt Hadházy követte a színpadnak kikiáltott platón, aki ígéretet tett arra, hogy folytatni fogja a demonstrációk szervezését, és jövő héten is meghirdeti tüntetését a Ferenciek terére.

Kissé ugyan túldimenzinálta a megjelentek létszámát, mert azt mondta az egybegyűlteknek, hogy szerinte körülbelül ezren lehetnek, ezen már nem szabad fennakadni.

Miután örült egy kicsit a szerinte hatalmas tömegnek, méltatta a „diktátortalálkozót”, azaz a Türk Tanács Budapesten zajló találkozóját, majd beszélt a gyermekétkeztetési rendszer átalakításáról, melynek keretében ezentúl mind a szülők, mind az önkormányzat a KRÉTÁ-n keresztül fizetheti be a részét.

Megemlékezett a korábbi tüntetésekről és mindenkinek köszönetet mondott, aki hajnalig részt vett a hídfoglalásokban, vagy felgyalogolt a Várhoz. Szót ejtett azokról a fiatalokról is, akik múlt vasárnapra tüntetést szerveztek a Kossuth térre az üldözési törvény miatt, ahol ő is felszólalt.

„Két hónap alatt sem aludt ki az ellenállás lángja.” – jelentette ki, majd elmondta, hogy az elmúlt hetek eredménye, miszerint olyan emberek is megjelentek a nyilvánosság előtt, akik korábban nem mertek előlépni.

Közölte, hogy az a jó tüntetés, amelyik minél tovább tart, hiszen az mutatja az elszántságot. Ám mivel a hatalom tovább ment, nem elég, ha csak beszédek hangzanak el, bár azok is fontosak.

Hadházy után Simkó Edit lépett a mikrofon elé, aki februárban a kormány sztrájkrendelete ellen elsőként kezdett polgári engedetlenségbe.

„Mondj nemet, vagy legalább legyél szürke kő, hogy ne szolgáld ezt a hatalmat” –

szólította fel a megjelenteket, majd azt mondta, hogy áldozatokat kell hozni, ha nem akarunk áldozatok lenni.

Simkó Editet a vasárnapi tüntetés egyik 21 éves szervezője követte, aki Martin Niemöller lelkész híres szavait idézte:

„Németországban először a kommunistákért jöttek, s én nem emeltem szót, mert nem voltam kommunista. Aztán jöttek a zsidókért. s én nem szóltam, mert nem vagyok zsidó. Aztán a szakszervezetiekért jöttek, és én nem lévén szakszervezeti tag, hallgattam. Aztán jöttek a katolikusokért, és nem szólaltam föl, mert protestáns vagyok. Aztán eljöttek értem, és ekkorra már nem maradt, aki szóljon.”

A fiatalember beszéde közben három zebrajelmezes demonstráló csatlakozott, úgy látszik, megérkeztek a Temuról rendelt zebrajelmezek.

A következő felszólaló Heindl Péter pécsi jogvédő  volt, aki a baranyai megyeszékhelyen zajló tüntetésekről beszélt, e volt videós üzenet is, mégpedig Bojár Gábor magyar vállalkozótól, aki nemrég a Tisza Pártot is támogatta egy nagyobb összeggel.

Katus Eszter, az Átlátszó újságírójának levelét Hadházy Ákos olvasta fel. A levélben szó esett arról, hogy senkinek nem kellene a tüntetésen lennie, ha egy demokratikus jogállamban élnénk, valamint szót ejtett arról, hogy ma lett volna az első tárgyalása annak a pernek, amit az Átlátszó indított a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen, de a szervezet részéről senki nem jelent meg.

A vasárnapi tüntetés másik szervezője, Márkus Tamás is felszólalt, aki szerint fontos hangsúlyozni, hogy a civilek ereje az összefogásban rejlik. Éppen ezért arra kért mindenkit, hogy keressenek másokat, akikkel közösen szerveződhetnek.

Ezután Szalay Krisztina írónő következett, aki azt mondta, nem szabad hagyni, hogy 135 icike-picike ember tönkretegye az életünket, amiből csak egy van, majd Ariel B. Koch forgatókönyvíró beszélt a művészetről, a kultúráról és ezek fontosságáról, de szót ejtett arról is, hogy miért tart a kormány ezektől.

Következett Molnár Péter, a Fidesz egyik alapítója, aki a pártot sok éve elhagyta. Az egyébként országos és Európa-bajnok slammer Orbán Viktorhoz intézett szavait szintén bejátszották a közönségnek, mivel nem tudott megjelenni, majd Para-Kovács Imre lépett a platóra. Véleménye szerint kiváló ötlettel állt a megjelentek elé, ugyanis azt kérte, próbálják ki, milyen lenne, ha a „nem hagyjuk abba” helyett a csigatészta szót skandálnák. Ezek után idézett Chuck Palahniuk „Harcosok klubja” című regényéből.

„Mi tudni fogjuk a valóságot akkor is, ha nem mondhatjuk el”

– jelentette ki, és elsorolta, véleménye szerint mi hazugság az átláthatósági törvénnyel kapcsolatban. A HVG  publicistája szavait azzal zárta, hogy „Dicsőség Ukrajnának!”

A korábbiaktól eltérőn számos felszólalót felvonultató rendezvény végén Hadházy Ákos bejelentette, hogy bár a tüntetés hivatalos részének vége, de át lehet vonulni vele a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz a Sánc utcába.

Háromnegyed hét tájban el is indultak a Szabadság hídra, teljes szélességében elfoglalva az úttestet, ezért a közlekedés biztonsága érdekében elterelték a járműforgalmat, ám a híd közepén a rendőrség megállította a menetet, és mögöttük is felsorakoztak a rendőrök.

Kisebb várakozás után a rendőrök hirtelen elálltak a Pest irányába visszaforduló tüntetők útjából, aki ezután a Fővám térről a Kálvin tér irányába indultak. Az Astoria után a Deák tér, Szabadság tér, Parlament érintésével a rakpartra mentek, ahol az épület Duna felőli lépcsőin Hadházy beszédet intézett követőihez.

Ezután a Margit híd felé vették az irányt, ám itt a rendőrség közölte, nem mehetnek el a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz, sőt, a Margit sziget lejárójának magasságában le is zárták a hidat.

Hadházy Ákos ekkor ismét hangosbeszélőt ragadott, és közölte, szerinte így is eredményes volt a nap, hiszen megmutatták, hogy nem hagyják abba. Azt is bejelentette, hogy jövő hét kedden – amennyiben a rendőrség is engedélyezi – ismét a Ferenciek terén lesz tüntetés, illetve felhívta a figyelmet arra, lesznek más demonstrációk is.

Utolsóként a Tavaszi szél vizet áraszt című dalt, illetve a Szózatot énekelte el a tömeg, majd mindenki elindult haza, és végre újra lehetett közlekedni a városban.

polkorrekt