Újabb kedd, újabb hídfoglaló tüntetés

Újabb kedd, újabb hídfoglaló tüntetés

Hadházy Ákos mert nagyot álmodni, és rögtön 24 órás hídfoglalást jelentett be mára, ámde a rendőrség keresztülhúzta a számításait, és csak hajnali négyig, azaz 12 órásra engedélyezte az újabb tüntetést, melyet a Kúria is jóvá hagyott.

Azt már korán lehetett tudni, hogy a demonstráció hivatalos része biztosan nem kezdődik el 17 órakor, ugyanis Hadházy Ákos már a nap folyamán figyelmeztetett rá, hogy csúszással kell számolni. Azzal indokolta, hogy a rendőrség nem hajlandó korábban lezárni a hidat a színpad építése miatt.

Nem is voltak túl sokan az ötórai kezdéskor, és hát az időjárás sem volt éppen barátságos, a hideg mellett erős szél is süvített a hídon.

Bejelentkezett egyébként a magára úszóként, futóként, trombitásként és rendőrmágnesként is hivatkozó Szabó Bálint is, aki az előző két hídfoglaló tüntetés after-partyként is aposztrofálható további hídfoglalásain nem csak trombitált, de úszott is a jeges Dunában, ugyanis egy posztjában világgá kürtölte, hogy „Árad a Duna”.

Az MSZP már jóval a rendezvény kezdete előtt sátrat állított, teával, kávéval és vörös kegytárgyakkal várva az érdeklődőket a híd pesti hídfőjénél, de ebből már tudható volt, hogy a Hadházy által civilnek nevezett tüntetésre a Momentum mellett már más pártok is bevonulnak. Így is lett, hiszen először megérkezett a DK gerontozombi különítménye, majd jöttek vörös dzsekiben az MSZP-sek, a pártzászlók mellett a F*CK NER FOREVER feliratú tábláikkal, végül befutott a szokásos füsttel a Momentum is.

Mivel fél hatkor még mindig csak épült a színpad és a hangosítás, valamint a most újdonságként a színpadtól kicsit távolabb kihelyezett kivetítő, így a Momentum kezdte hergelni a jónépet “Fasiszta diktátor” és, hogy “Orbán Viktor, a kurva anyád” skandálással.

Egyébként látható, hogy a szervezők hosszú éjszakára készülnek, ugyanis több mobilvécét is kihelyeztek a híd két szélén, egy sátorban pedig halomban áll a zsíroskenyérnek való, melyeket egy sárga taxi szállított.

Hat óra tájban egy ellenvélemény is megjelent, de ezt annyira nem értékelték a rendőrök, ugyanis a magányos ellenérzésűt igyekeztek elzárni a tüntetésre érkezők elől.

 

Közel másfél órás várakozás után kezdődött el végül a rendezvény, melyen először Hadházy Ákos lépett a színpadra, és köszöntötte a Mikszáth térről szervezetten érkező egyetemistákat, és kiemelt egy idős férfit, aki vidékről, átszállással utazott fel a tüntetésre.

Hadházy ezután arról kérdezte a tömeget, unalmas-e az újabb és újabb hídfoglalás, mire azonnal jött a  válasz: nem! Hangsúlyozta, hogy a hatalom képviselőit sikerült meglepni a sokadik demonstrációval, és arra kérte az embereket, hogy ne hagyják abba, mert a hatalom fél tőlük.

Felidézte az elmúlt hét történéseit is, kiemelten a kettős állampolgárok kitiltását lehetővé tevő törvényt, a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépést és Netanjahu izraeli kormányfő látogatását.

„Ez a kormány lépésről lépésre, tégláról téglára építi le a demokráciát” – mondta Hadházy Magyar Péter szófordulatait felidézve.

Kijelentette, hogy mindezek fényében az a dolguk, hogy ők ugyanígy tegyenek a diktatúrával.

Felhívta a figyelmet arra, hogy bár nem engedélyezték a 24 órás tüntetést, a nagy hidegben és szélben 12 órát tölteni a hídon is derekas teljesítmény lesz, ennek ellenére a jövő héten már ismét 24 órára készülnek.

Időközben megérkezett Koltai Róbert színművész, rendező is egy taxival, abban várakozott, amíg színpadra nem kellett lépnie. Ő József Attila Thomas Mann üdvözlése című versét szavalta el.

Következett Szalay Krisztina színész-rendező, aki hangsúlyozta, hogy nincs igazi kétharmada a Fidesznek, és arra kérte a résztvevőket, hogy ezt terjesszék.

Utána egy Belgiumban tanuló magyar diák, Machac-Tóth Mia aktivista szólalt fel, aki azt mondta magáról, hogy meleg, de Magyarországon szeretne megházasodni.

Egy hazaáruló létezik, aki saját népét osztja meg és uszítja egymás ellen

– jelentette ki, majd slam poetry következett.

Egy Boróka nevű felszólalóról annyit lehet megtudni, hogy „hetero, nem politikus, nem slammer, csak egy civil, akinek elege van”, ámde elmondta, azért gyűltek össze, hogy kiálljanak az emberi jogok mellett, amelyben mindannyian érdekeltek vagyunk. Szerinte a Fidesz ismeri az orosz receptet, és nem restek használni, és ma a melegek jogait tiporják a földbe, holnap a cigányságét, azután a zsidóságét és végül minden politikai ellenfelüket ki fogják semmizni. Azt is elmondta, hogy nincs garancia arra, hogy jövő héten is itt állhat majd, és beszélhet majd, de szerinte morog a föld, szerte a világban söpört végig a változás szele, kezdenek az emberek ráeszmélni, hogy

Orbán és Putyin egy áttétes rák, amelyek belülről rohasztják a demokráciánk szervezetén.

Simkó Edit tanár lépett a színpadra, aki azzal kezdte szónoklatát, hogy hazánkban oktatási vészhelyzet van, mert a pedagógusokat elküldik hazafias oktatásra, és most már azt is eldönthetik, hogy ki tanulhat intézetvezetőnek.

Azzal folytatta, hogy “az egyetemek autonómiáját az alapítványozással tönkretették.”, majd egészségügyi és szociális, kulturális vészhelyzetről beszélt, melyet szerinte a kormány teremtett.

Simkó sok témát érintve mondta azt, hogy az “nem jogállam, ahol a Magyar Nemzeti Bank a legnagyobb bankrabló.”

Kijelentette, hogy az országban diktatúra van, aminek buknia kell, és a tüntetők dolga az, hogy visszakapják a hazát.

Simkó után felkonferálták Holoda Attilát, energetikai szakértőt, az Orbán-kormány korábbi államtitkárátm aki online jelentkezett be a tüntetésre, és az orosz gázról beszélt.

“Hazugság az, amikor arról beszélnek, hogy miért nem vehetünk mástól gázt, mint Oroszországtól. Minden szomszédos országgal össze vagyunk kötve földgázzal. Tudnánk máshonnan is vásárolni” – jelentette ki, és hozzátette: ugyanez igaz az olajra is.

Azt mondta, a Gazprom biztosítja a pénzt Orbán barátainak és Orbán hatalmának megszilárdításához, szerinte „ellopják a pénzünket, ellopják az országunkat, ha hagyjuk.”

Erdei Milán, egy fiatalember is megjelent a színpadon, aki azzal kezdte: „Itt állok ma ezen a színpadon, 17 évesen. Büszke vagyok, mégis szomorú és végtelenül mérges”. Már felkonferálása is érdekes volt, ugyanis a kormány legnagyobb ellenségeként konferáltak fel, mert transz.

Orbán „diktátor úrról” és „fasiszta diktatúráról” beszélt, majd a személyes történetét osztotta meg, hogy bemutassa, miként lehetetlenítették el a transz emberek jogait az elmúlt években.

„Elveszítettem a gyermekkoromat, a barátaimat, a családomat és az emberi jogaimat, amikor 11 évesen úgy döntöttem, nem kényszeríthetnek tovább a bujdosásba, nem tudok többé valaki másként élni, mint aki vagyok. Milyen ország ez?”

Bár a híd feléig azért állt a tömeg, igaz, elég lazán, sok üres hely volt az embercsoportok között, de este fél nyolc után már sokan szivárogtak el. Valószínűleg az egyre hidegebb levegő, és a nem szűnő szél sem segítette elő a tüntetési kedvet. Ráadásul a második, nem éppen működése csúcsán levő kivetítő után nem sokkal már semmit nem lehetett hallani a beszédekből, így kimondható, hogy a hangosítás most sem sikerült a legfényesebben.

Közben Trombitás Bálint is megunta a várakozást, bár azt tervezte, hogy a budai oldalon mászik a Dunába a beszédek után, és leúszik a Szabadság hídig, ekkor már a pesti oldalon fújta hangszerét. Nem is várta meg a következő felszólalót, pedig Puzsér Róbert lépett a színpadra, aki kijelentette, hogy ez a tüntetés nem a meleg büszkeségről és az ahhoz való jogról szól, hanem hirdessük és nyilvánítsuk ki, hogy ez a demonstráció a gyülekezéshez fűződő emberi és polgári jogról szól.

Aki nem tud tüntetni a kitörés napján résztvevők gyülekezési jogáért, annak nincs erkölcsi alapja tüntetni a Pride résztvevőinek ugyanezen jogáért sem!

– tette hozzá.

Felszólította a megjelenteket, hogy nyilvánítsák ki, miszerint ők itt a polgári demokráciáért és jogállamért demonstrálnak. Ezután elmondta, hogy akinek „csak a saját, a neki tetsző vélemény számít, az nem a megoldás, hanem a probléma. Ugyanolyan fontos Toroczkai Lászlónak, Novák Elődnek, Gyurcsány Ferencnek, Magyar Péternek és Orbán Viktornak és az ő politikai kurzusainak a gyülekezési joga, mint a Pride résztvevőié.”

Azt mondta, az embereknek meg kell érteniük, hogy ha a mostani egy identitásdemonstráció, akkor vesztésre van ítélve, míg ha egy polgári jogi demonstráció, akkor van esélye.

Feltette a kérdést, hogy ugyan

„ki hiszi el, hogy 18 darab Pride megrendezése után jutott a miniszterelnök eszébe, hogy megvédje a gyerekeket a látással terjedő buziságtól?”

Szerinte ugyanis a „tényleges célpont a gyülekezési jog, az egyik legfontosabb polgári és emberi jog, ezért kell most síkra szállnunk, akárki és mindenki gyülekezési jogának egyetemes voltáért.”

Eközben már a Momentum is unhatta magát, mert a Szabadsághíd felé vitte volna izibe a tömeget, és bár táblácskáikon több híd neve is fel volt tüntetve, és már a bevonulásukkor láthatták a demonstrálók, ki mellé kell állniuk, ha egyik vagy másik híd elfoglalásában részt akarnak venni, este nyolc felé a többi hídról nem esett szó a hangosbemondó részéről.

Míg hátul a szervezkedés folyt, addig a színpadra Laczó Adrienn, tavaly lemondott bíró lépett, aki arról beszélt, hogy a gyülekezés szabadsága biztosítja a változás szabadságát, és felemlegette, hogy korábban a tüntetések mekkora változásokat indítottak el a világban. Hangsúlyozta, hogy a gyülekezés szabadsága biztosítja a változás szabadságát.

Mondhatjuk-e egy törvényre, hogy erkölcstelen? És ha erkölcstelen, akkor törvény-e még? – kérdezte meg a résztvevőket,

ezután arról beszélt, hogy a szabadságot, a szerelmet nem lehet négy fal közé zárni.

Nagyjából fél kilenc tájban véget értek a beszédek, bár maradtak a színpad előtt és körül is, míg mások piknikeztek a hídon, vagy a felállított sátorban melegedtek, eszegették a zsíros kenyeret, melyet négy aktivista hölgy kenegetett rendületlenül.

Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője az egyik médiának úgy nyilatkozott, hogy egyelőre fontolgatják, átmenjenek-e más hídra, de a tömeg dinamikájától függően lehet, hogy ezúttal maradnak az Erzsébet hídon. Ha nem mennek sehova, annak az lehet az oka szerinte, hogy csúszott a program.

Ennek ellenére egy kisebb csoport pedig – a korábbiakban megszokott módon – kisebb tipródás és egyeztetés után elindult a Szabadság híd felé, érdekes módon a táblácskák és a készülődés ellenére most nem a Momentum, hanem Trombitás Bálint és néhány antifa meg punk fiatal vezetésével.

Először a rendőrök nem akarták a maroknyi csapatot felengedni a hídra, majd miután Szabó Bálint megígérte, hogy a járdán mennek, megnyílt a rendőrsorfal, az ifjak menete pedig elözönlötte a hidat.

Elkezdődött a macska-egér játék a rendőrökkel, akik terelték a tüntetőket az útról, hogy a hídon haladhasson a forgalom, majd azok rendre újra elfoglalták az úttestet, ahogy a zebránál zöldre váltott a lámpa.

Próbálkoztak ülősztrájkkal is a tüntetők, de ezeket a rendőrök felállították, és bár pár embert kikaptak már a tömegből, nem nagyon volt atrocitás. Igaz, egy kislány kicsit hisztizett, hogy ő véletlenül ütötte meg a rendőrt, ennek ellenére előállították.

@sicksteez #tüntetés #szabadság ♬ eredeti hang – Sicksteez

Időközben páran a Petőfi híd felé indultak, de látszik, hogy már elfogyott a hídfoglaló lendület, közel sem voltak olyan sokan, mint korábban. Első körben nem jártak sikerrel a tüntetők a Petőfi hídnál, a rendőri sorfal megállította őket a Goldmann György térnél. A legtöbben megfordultak, és elindultak vissza, a Szabadság híd felé a budai rakparton, később egy ideig itt is megakasztották a forgalmat a tüntetők, de háromnegyed 10 körül a rendőrök leszorították őket az úttestről, és ott is igazoltatás kezdődött.

Este fél tizenegy tájban a Fővám téren már csak egy kisebb, kitartó tömeg ácsorgott a járdán, néhányan énekeltek, mások táncoltak, hogy ne fázzanak a hidegben, míg a Petőfi hídnál pár ember a Boráros térnél próbálkozott harmadszor is elfoglalni a Petőfi hidat, sikertelenül, mert a lépcső tetején a rendőrök elállták a tüntetők útját.

Hogy végül maradtak-e a hídon hajnali négyig tüntetők, nem tudni, mi is, mint a legtöbb média, feladtuk, és nem vártuk meg a fejleményeket.

Galéria – Erzsébet híd

Galéria – Szabadság híd

Galéria – Petőfi híd

 

polkorrekt