200 kilométer hosszú falat épít Törökország, hogy megállítsa az unióba irányuló illegális bevándorlást

Törökország bejelentette, hogy mintegy 200 kilométer hosszú falat épít a Görögországgal közös határra annak érdekében, hogy megállítsa az Európai Unióba irányuló illegális bevándorlást. A projektből 2025-ben 8,5 kilométer készülhet el – írta az Euronews.
Az Európai Unió és Törökország még 2016-ban megállapodást írt alá, amelynek célja a török határon át érkező migráció visszaszorítása. Ennek ellenére az ország – földrajzi helyzetéből adódóan – továbbra is fontos útvonal az illegálisan a kontinensre bejutni akarók számára. Törökország balkáni területei lévén szárazföldön Görögországgal és Bulgáriával is határos, azonban a tengeren keresztül is sokan próbálnak átjutni valamelyik görög szigetre, ami több alkalommal vezetett már tragédiákhoz.
Yunus Sezer, a Görögországgal határos Edirne tartomány kormányzója elmondta, hogy a 200 kilométeresre tervezett falból 2025-ben 8,5 kilométert fognak felépíteni.
A HÍROLDAL MEGEMLÍTI, HOGY 2024 ÉV VÉGÉN A UNIÓ EGYMILLIÁRD EURÓS TÁMOGATÁST NYÚJTOTT TÖRÖKORSZÁGNAK A MIGRÁCIÓS HELYZET KEZELÉSÉRE.
Ekkor Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy a pénzt kifejezetten a szíriai menekültek hazatérésének segítésére szánják, akikből becslések szerint 3,2 millióan tartózkodhatnak jelenleg Törökországban.
A török határvédelem nemcsak a görög határon erősödik. Az ország az utóbbi években már több ezer kilométer hosszú falakat épített Iránnal és a polgárháborúba sodródó Szíriával közös határai mentén is.
A portál megjegyzi, hogy ezek az építmények nemzetbiztonsági szempontból kulcsfontosságúak Törökország számára.
Mindeközben Görögország is jelezte, hogy a folytatja saját határkerítésének kiépítését, amit még 2012-ben kezdett el. Az athéni vezetés korábban jelezte Brüsszelnek, hogy a meghosszabbítás költségeit szeretnék uniós támogatásból finanszíroznák, ám ha szükséges, akkor saját forrásaikból is elindítják a munkálatokat.