A Meta megszünteti a tényellenőrzést – az Európai Bizottság hisztizik

A Meta megszünteti a tényellenőrzést – az Európai Bizottság hisztizik

Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója kedden egy sor változtatást jelentett be a vállalat moderálási politikájában – tudta meg az NBC.

Zuckerberg a Facebook-oldalán közzétett videóban azt mondta, hogy a Meta megszünteti a tényellenőrző programját, és egy közösségvezérelt rendszerre cseréli azt.

„Visszatérünk a gyökereinkhez, és a hibák csökkentésére, a szabályaink egyszerűsítésére és a szabad véleménynyilvánítás helyreállítására összpontosítunk a platformjainkon”

– mondta Zuckerberg a videóban. A Meta-vezér hozzátette, hogy megszabadulnak a tényellenőrzőktől, és az X-hez hasonló közösségi tényellenőrzőkre cserélik őket. Az új szabályozásokat először az Egyesült Államokban vezetik be, a változások pedig érintik a Facebookot, az Instagramot és a Threadset is.

Zuckerberg arról is beszélt, hogy a techcég döntéséhez nagyban hozzájárult az amerikai elnökválasztás, és bírálta a „kormányokat és a hagyományos médiát” is, amiért „egyre erősebb cenzúrára törekszenek”.

Bár Zuckerberg bírálta a kormányokat, a Meta korábban egymillió dollárt adott Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatási alapjába.

A Politico a cégtől megtudta, hogy a Meta egyelőre nem tervezi megszüntetni a tényellenőrzést az Európai Unióban, de felülvizsgálja az uniós tartalommoderálási kötelezettségeit. A Facebook külső szolgáltatóknak szervezi ki a tényellenőrzést, több nyelven, például magyarul is az AFP végzi ezt a munkát a Metának.

Az Európai Bizottság pénzbírsággal fenyegeti a Metát, ha a tényellenőrzést visszavonják

Az EU vizsgálatot indíthat, és akár pénzbírságot is kiszabhat a Meta-ra, ha az megszünteti a tényellenőrzést Európában, és ezzel megsérti az EU digitális szolgáltatásokról szóló törvényét – mondta Thomas Regnier, az Európai Bizottság szóvivője egy brüsszeli tájékoztatón.

„Ha van ilyen információ a tényellenőrzés leállításáról, akkor szükségünk lesz egy kockázatértékelési elemzésre, amely szerint a vállalat nem tartja be a DSA-t. Ha pedig az intézkedései nem felelnek meg a törvénynek, akkor jogsértési eljárást indítunk, és ennek megfelelően bírságokat szabhatunk ki”

– mondta az EB képviselője.

Arra is rámutatott, hogy az EU attól tart, hogy Zuckerberg döntése miatt megnő a félretájékoztató tartalmak száma.

Zuckerberg elmondta, hogy a vállalat korábban igyekezett reagálni a hatóságok és a hagyományos médiumok azon követeléseire, amelyek „egyre több cenzúrát” követeltek az amerikai közösségi médiában. A közelmúltbeli amerikai választások azonban „kulturális fordulópontot” jelentettek, amely a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságának előtérbe helyezéséről szól – tette hozzá.

Az Egyesült Államokban „túl sok hiba történik és túl sok a cenzúra … a tényellenőrzők túlságosan politikailag elfogultak voltak, és több bizalmat romboltak le, mint amennyit teremtettek”. Zuckerberg úgy véli, hogy a közösségi média tényellenőrző eszközeit egyre inkább a vélemények és az eltérő nézeteket valló emberek „elhallgattatására” használják.

polkorrekt