Szülési szabadságot és nyugdíjat kapnak a prostituáltak Belgiumban

Szülési szabadságot és nyugdíjat kapnak a prostituáltak Belgiumban

Belgium a világon elsőként törvénybe foglalta a szexmunkások munkaügyi jogait, biztosítva számukra a hivatalos munkaszerződéseket, az egészségbiztosítást, a nyugdíjat, az anyasági szabadságot és a betegszabadságot. A döntés azonban megosztotta a közvéleményt.

A törvény több évtizedes küzdelem eredménye, amelyet a szexmunkások jogvédő szervezetei, például a Belgian Union of Sex Workers (UTSOPI) is támogatott. A kezdeményezést a Covid–19 pandémia idején tapasztalt állami támogatás hiánya is ösztönözte – írta a BBC.

A törvény támogatói szerint ez egy jelentős lépés a szexmunkások emberi jogainak védelme felé, lehetővé téve számukra a biztonságosabb és méltányosabb munkavégzést.

A jogi keretek között a szexmunkások jogosultak lesznek arra, hogy visszautasítsák a nem kívánt szexuális aktusokat, és védelmet élveznek az erőszakkal szemben.

A Human Rights Watch is üdvözölte a törvényt mint jó példát más országok számára.

A kritikusok azonban aggodalmukat fejezték ki a törvény esetleges hátrányaival kapcsolatban. Félnek, hogy a törvény legalizálja az esetleges kényszerítést és a kizsákmányolást, és nem akadályozza meg a szexkereskedelem terjedését.

Egyes szervezetek szerint a szexmunka természeténél fogva erőszakos, és a törvény ezt normalizálja. Más vélemények szerint a törvény elsősorban a legális szexmunkát segíti, miközben a törvényen kívüli tevékenységek továbbra is fennmaradnak.

A törvényben szigorú szabályozás vonatkozik a munkaadók jogaira és kötelezettségeire is, büntetve a kizsákmányolást és a bűnözői múltú munkáltatókat. A törvény végső célja a szexmunkások életkörülményeinek javítása, a biztonságuk és a jogaik védelme, valamint a szexmunka ágazat legalizálása és szabályozása.

(magyarnemzet.hu)

polkorrekt