A Hezbollah, a Moszad és a csipogók – mi állhat a történet mögött? – Frissítve

A Hezbollah, a Moszad és a csipogók – mi állhat a történet mögött? – Frissítve

Legalább nyolcan meghaltak és a Hezbollah libanoni síita milícia több száz tagja megsérült kedden, amikor felrobbant az egymás közötti kommunikációra használt csipogójuk (angolul pager) – írja az AP. Az összesen több mint kétezer sérült között katonák és egészségügyisek is vannak, valamint Irán bejrúti nagykövete is.

Az illetékes szerint a csipogók felrobbanása az őket érő „legsúlyosabb biztonsági incidens” a már csaknem egy éve folyó Gázai övezeti háborúban, amelyben a Hezbollah rendszeresen rakétákkal támadja Izrael területét, ezzel támogatva a Hamász palesztin terrorszervezet harcát.

A Reuters tudósítása szerint a robbanások és sérülések miatt pánik tört ki a lakosok körében. Az első detonációk helyi idő szerint nem sokkal négy óra előtt történtek és nagyjából egy órán át tartottak a helyiek beszámolója szerint. Volt, akit a piacon állva, mást a helyi kisbolt pénztáránál fizetés közben ért a robbanás.

https://twitter.com/yashar/status/1836038437264368078?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1836038437264368078%7Ctwgr%5E1392367dd6ea751c0147c56ba0fa222a4fa1f30f%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fhvg.hu%2Fvilag%2F20240917_libanon-hezbollah-felrobbant-csipogo-pager

A Hezbollah egyik tisztségviselő szerint Libanon déli részéről is jelentettek ilyen jellegű robbanásokat. Három – szintén meg nem nevezett – biztonsági forrás arról számolt be, hogy a szóban forgó személyhívók a Hezbollah vadonatúj beszerzései.

Az izraeli hadsereg egyelőre nem kommentálta a történteket, de a Hezbollah megerősítette, hogy két fegyveresük, illetve egy kislány életét vesztette.

A bejrúti egészségügyi minisztériumhoz tartozó válságkezelési központ felszólította az egészségügyi dolgozókat, azonnal menjenek be munkahelyükre, hogy az ország el tudja látni a tömeges sérüléseket. Egyúttal figyelmeztetést adott ki, miszerint az egészségügyi személyzet ne használjon személyhívót.

A Hezbollah a Gázai övezeti háború kirobbanása óta rendszeresen támadja Izrael területét, és csak abban az esetben hagyna fel ezzel, ha létrejönne ott egy tűzszünet Izrael és a Hamász között. Izrael viszont egy ENSZ-határozatra hivatkozva a Hezbollah kivonulását követeli a határtérségből. Az Izrael és Hezbollah közötti összecsapások miatt tízezrek voltak kénytelenek elhagyni otthonukat a határ mindkét oldalán.

Magyar üzemben készülhettek a „csipogók”, de milyen útvonalon jutottak Beirutba?

Az izraeli titkosszolgálat állhat egy robbantássorozat mögött, amely Libanonban történt. Többezer „csipogó” (pager) robbant fel használói zsebében. Kilencen meghaltak háromezren megsebesültek, több gyermek is van áldozatok között, akik éppen édesapjuk közelében voltak a robbanáskor. A „csipogókat” az Irán által támogatott Hezbollah (Isten Pártja) síita hadsereg használta, de a sérültek között van Irán libanoni nagykövete is.

Az amerikai média szerint a Libanonban detonált csipogókat egy izraeli titkosszolgálati akció során robbantották fel. Az Irán által támogatott Hezbollah megtorlást jelentett be. A libanonban tömegesen felrobbantott személyhívók után egyre több jel utal arra, hogy az akció mögött az izraeli külföldi titkosszolgálat, a Moszad állt. A titkosszolgálatnak sikerült elfognia egy csipogókészülék-szállítmányt, és több gramm robbanóanyagot helyezett el a készülékekben – jelentette a New York Times amerikai és más, a műveletről értesült tisztségviselőkre hivatkozva.

A Hezbollah a tajvani Gold Apollo gyártótól rendelte a csipogókat. A Reuters hírügynökség egy magas rangú libanoni biztonsági tisztviselőt is idéz, aki azt mondta, hogy a gyártás során már 5000 Gold Apollo csipogóba rejtették el a kis mennyiségű robbanóanyagot. „A Moszad egy robbanóanyagot és egy kódot tartalmazó áramkört csempészett a készülékbe. Ezt nagyon nehéz bármilyen eszközzel kimutatni, még eszközökkel vagy szkennerekkel is” – mondta a biztonsági tisztviselő. Más források mindössze 1000 manipulált készülékről beszélnek.

A tegnapi detonációkban legalább kilenc ember meghalt, és csaknem háromezren megsebesültek – köztük számos Hezbollah-harcos és Irán bejrúti nagykövete.

A Reuters által elemzett, megsemmisített csipogók képein a Gold Apollo által gyártott csipogókhoz hasonló dizájn és matricák voltak láthatóak a hátoldalon. A vállalat alapítója, Hsu Ching-Kuang azonban visszautasította azokat a vádakat, hogy cége gyártotta volna a robbanásokban használt csipogókat. „A termék nem a miénk volt. Csak a mi márkanevünket viselte” – mondta. Hsu szerint a csipogókat egy európai cég gyártotta, amely jogosult volt a tajvani cég védjegyének használatára. A cég nevét nem közölte.
A Hezbollah harcosai egyszerű kommunikációs eszközként használják a csipogókat, hogy elkerüljék, hogy Izrael okostelefonjaik bemérésével követhesse őket. Bennfentesek szerint a módosított készülékek az év elején jutottak be az országba, és hónapokig észrevétlenül maradtak. Az Axios amerikai hírportál szerint a robbanások a Hezbollah katonai parancsnoki és irányítási rendszerének jelentős részét is megbénították. Az Irán által támogatott Hezbollah megtorló csapásokat jelentett be Izrael ellen. Az izraeli hadsereg egyelőre nem kommentálta az incidenst.

A Moszad már a kilencvenes években is hajtott végre hasonló akciót, akkor egy mobiltelefonban rejtettek el robbanóanyagot, majd felhívták a Hezbollah magas rangú vezetőjét és a híváskódra detonált a telefon.

Szerda reggel a tajvani God Apollo cég átadott egy közleményt a DPA hírügynökségnek amelyben elmondta, hogy a „csipogókat” egy magyarországi székhelyű cég, a BAC Consulting KFT tervezte és gyártotta. „Egy megállapodás értelmében engedélyezzük a BAC-nak, hogy bizonyos régiókban használja a védjegyünket a termékek értékesítéséhez, de a tervezést és a gyártást teljes egészében a BAC végzi” – közölte a Gold Apollo is. A médiajelentésekben említett AR-924-es modellt szintén a BAC fogja gyártani és értékesíteni.
A cargo szállítmányok általában nem direkt légi, hanem tengeri úton jutnak el a közel-keleti címzettekhez. A rakomány ilyenkor napokig állhat olasz, görög vagy ciprusi kikötőkben, raktárakban. Nem kizárt, hogy ügynökök ekkor férhettek hozzá a „csipogókhoz”. Ergo a cég és Magyarország kormányának tudta nélkül.

Mit lehet tudni a magyar cégről, amit összekapcsoltak a Hezbollah-tagok kezében felrobbant csipogókkal?

Szemben egy ipartelep, a környéken pedig családi házak, társasházak állnak ott, ahol a Libanonban felrobbant csipogókat gyártó cég székhelye található Budapesten, a Szőnyi utcában. A BAC Consulting azután került be a hírekbe szerdán, hogy több ezer csipogó, azaz személyes kommunikátor robbant fel Libanonban. Pár órával később kiderült, hogy a csipogók egy tajvani cég, a Gold Apollo termékei,

a cég viszont szerdán azt közölte, hogy a Hezbollah által rendelt AR-924-es csipogókat licenc alapján egy budapesti cég, a BAC Consulting Kft. gyártotta és forgalmazta.


A BAC Consulting Kft. székhelye Budapest – Fotó: Fenyő Krisztina / Reuters

Vezető nemzetközi lapok értesülései szerint a csipogókat eredetileg a Hezbollah rendelte, és azokat a feltételezés szerint szállítás közben módosíthatták – valószínűleg mindegyikben elhelyeztek egy kis méretű robbanótöltetet és egy, azt működésbe hozó mechanizmust. A tajvani cég AP hírügynökség által idézett közleménye szerint együttműködési szerződés alapján engedélyt adott a BAC-nek, hogy bizonyos régiókba szánt termékeknél használhatja márkajelzésüket, az AR-924-es típus tervezése és gyártása pedig a Gold Apollo szerint kizárólag a BAC felelőssége.

A társasházban, mely a BAC székhelye is, első ránézésre semmi sem árulkodik a cég jelenlétéről, és mint kiderült, ez nem is véletlen: csengetésünkre egy nő lépett ki a házból, majd kérdésünkre elmondta, ő csak székhelykezelőként van ott a címen, a BAC Consultingtól pedig egyébként soha senki nincs ott, levél is csak havi egy alkalommal érkezik oda nekik, ezt ő szokta átvenni.

Ugyanezen a címen több másik vállalkozás is fellelhető, az egyik honlapján ugyanaz a vezetékes szám van megadva az elérhetőségeknél, ami a BAC Consultingnál is szerepelt.

Azért csak szerepelt, mert a honlap nem sokkal azután elérhetetlenné vált, hogy a Gold Apollo közleménye nyomán a sajtóban beszámoltak a BAC Consulting Kft. állítólagos érintettségéről. Először egy bejelentkezési képernyő jelent meg az addigi tartalom helyett, állítólag karbantartás miatt, a cikk írásakor pedig már csak egy hibaüzenet, hogy jogosultság híján nem lehet megnyitni az oldalt. Az Internet Archive viszont megőrizte a tartalmát, így látszik, hogy egy tanácsadócégről van szó, ami a legkülönfélébb projekteken dolgozik.

A cégadatok szerint a BAC Consulting Kft.-nek két éve van üzleti tevékenysége, a tevékenységei között minden ott van a lapkiadástól az olajgyártásig, a tulajdonosának pedig nincs másik cége. A cégnek 2023-ban 210 millió forintos árbevétele és 13 millió forintos profitja volt, és figyelemre méltó, hogy a tavalyi évben személyi jellegű ráfordításra mindössze 521 ezer forintot költöttek, ami még egy alkalmazottnál is nagyon kevés. Az anyagjellegű ráfordításokra viszont elég sokat, összesen 196 656 000 forintot költött a cég.


Forrás: bacconsulting.org

Értékeik között említik a kreativitást, sokszínűséget, integritást, a vezetést, az együttműködést, valamint az innovációt. A cég tulajdonosaként feltüntetett Cristiana Bársony-Arcidiacono azt írja magáról az oldalon, hogy Leonardo Da Vinci idézete jól összefoglalja filozófiáját, mely szerint „a legszebb és legnemesebb dolog maga a természet”, és élete nagy részét örömmel szenteli a tudománynak és a fejlesztésnek. Londonban végzett egyetemet, majd tudományos folyóiratokban és más felületeken is publikált cikkeket. A leírás szerint együttműködött Nobel-békedíjas intézetekkel, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel és az UNESCO-val is.

Az sem az oldalról, sem a céginformációkból nem derült ki, hogy hogyan lett egy budapesti tanácsadócég egy tajvani cég csipogójának forgalmazója és gyártója.

Az egyetlen projekt, ami hasonlít erre, egy nemzetközi kooperáció, melynek célja telekommunikációs eszközök árusítása, és amelyben egy ázsiai cégnek segítenének felskálázni a tevékenységét új piacokra, beleértve ebbe a fejlődő országokat is. Az NBC-nek sikerült telefonon elérnie Bársony-Arcidiaconót,

aki elismerte, hogy a cége dolgozott a Gold Apollóval, de mikor a robbanásokról és a csipogókról kérdezték, azt mondta, a cége csak közvetítőként van jelen, az eszközöket nem ők gyártják.

A Gold Apollo eddig nem mutatta be a BAC Consultinggal kötött megállapodást. A tajvani cég vezérigazgatója, Hszu Csing-kuang szerdán annyit árult el az AP tudósítójának, hogy ezt három éve kötötték meg, és a BAC lépett fel azzal az igénnyel, hogy gyártanák a csipogót. Hszu az újságíróknak arról is beszélt, hogy a licencmegállapodás előtt is kapcsolatban voltak a céggel. Egy különös esetet is felemlegetett, amikor egy tajvani bank visszatartott egy gyanús banki transzfert, amelynek köze lehetett egy közel-keleti országhoz.

Az nem világos, hogy a két éve tartó üzleti tevékenység fényében hogy lehetett a Gold Apollónak három éve együttműködési megállapodása a céggel, és hogy lehettek vele már ez előtt is kapcsolatban. Az ügyben telefonon kerestük a BAC Consultingot, de többszöri hívásunk ellenére sem tudtuk elérni őket. Emailben tettünk fel kérdéseket a vezérigazgatónak, Cristiana Bársony-Arcidiaconónak is, és a Gold Apollót is megkerestük, választ egyelőre nem kaptunk.

(HVG, Telex és Georg Spöttle nyomán)

polkorrekt