Az USA és az Egyesült Királyság megtámadta Jement

Az USA és az Egyesült Királyság megtámadta Jement

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság támadást indított Jemen ellen, amely Szanaa és Hodeidah városokat támadta – közölte pénteken kora reggel Abdulsalam Jahaf, a Húti szervezet szóvivője.

Washington és London egyelőre nem tett hivatalos bejelentést. Több brit és amerikai hírügynökség azonban csütörtök este a Fehér Házban és a Downing Street 10-ben lévő névtelen forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy “küszöbön áll” a támadás.

“Most Amerika, Nagy-Britannia és Izrael támadásokat indít Hodeidah, Szanaá, Dhamar és Szaada ellen” – közölte Jahaf az X-en (korábban Twitter). “Megfegyelmezzük őket, ha Isten is úgy akarja”.

Szanaában legalább három robbanás történt – jelentette a Reuters helyi szemtanúkra hivatkozva.

Médiabeszámolók szerint január 12-én éjjel katonai hadművelet indult Jemenben a húszik ellen. Az Al Arabiya tévécsatorna arról számolt be, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia csapásokat kezdett az országnak a mozgalom által ellenőrzött területein. A csapások során Washington vadászgépeket és Tomahawk cirkálórakétákat használt.

Az Al Hadath ügynökség szerint robbanások hallatszottak a jemeni fővárosban, Szanaában, és csapásokat hajtottak végre El-Hudajda és Damar városok közelében is. A rakéták érkezéséről készült felvételeket megosztották a közösségi oldalakon.

Rishi Sunak miniszterelnök a Downing Street által ismertetett nyilatkozatában korlátozott, szükséges és arányos önvédelmi akciónak nevezte az Egyesült Államokkal együtt indított katonai műveletet. A brit kormányfő szerint a fellépést az indokolta, hogy a húszik az utóbbi hónapokban veszélyes, destabilizáló hatású támadások sorát követték el a vörös-tengeri kereskedelmi hajózás ellen, brit és más külföldi hajókat veszélyeztetve. A támadások komoly fennakadást okoztak e kulcsfontosságú kereskedelmi útvonal forgalmában, és ez felhajtotta a nyersanyagárakat is.

A nemzetközi közösség ismételt figyelmeztetései ellenére a húszik folytatták ezeket a támadásokat. A héten már brit és amerikai hadihajókat is célba vettek, és az így kialakult helyzet nem tartható tovább – áll a Downing Street által ismertetett miniszterelnöki közleményben.

Az amerikaiakhoz és a britekhez csatlakozott Hollandia, Kanada és Bahrein

Rishi Sunak tájékoztatása szerint a közös brit–amerikai akcióhoz Hollandia, Kanada és Bahrein nem műveleti jellegű támogatást nyújtott.

A brit kormányfő közölte: a közös fellépés célja a húszik katonai képességeinek leépítése és a globális tengeri szállítmányozás védelme volt. A miniszterelnöki közlemény szerint Nagy-Britannia ezután is mindig fellép a hajózás szabadsága és az akadálytalan kereskedelmi forgalom biztosítása érdekében.

A brit királyi haditengerészet a nemzetközi védelmi művelet keretében folytatja a járőrözést a Vörös-tengeren, hogy elrettentse a húszikat a további agressziótól – áll a londoni miniszterelnöki hivatal által ismertetett nyilatkozatban. Rishi Sunak felszólította a húszikat a támadások befejezésére és arra, hogy tegyenek lépéseket az eszkaláció elkerülésére.

A brit miniszterelnök nem sokkal a péntek hajnali katonai akció előtt soron kívüli telefonos kabinetértekezletet tartott, emellett tájékoztatta a készülő fellépésről Sir Keir Starmert, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetőjét és Sir Lindsay Hoyle-t, az alsóház elnökét is.

Vadászgépek és precíziós bombákat is bevetettek

A brit védelmi minisztérium péntek hajnali tájékoztatása szerint a nemzetközi akcióban brit részről négy Typhoon FGR4 típusú harci repülőgép és egy Voyager légi üzemanyag-utántöltő vett részt. A Typhoon-kötelék Paveway IV típusú irányított bombákkal hajtott végre precíziós csapásokat két húszi katonai létesítmény ellen.

Az egyik célpont a Jemen északnyugati részén fekvő Bani körzet volt, ahonnan a londoni védelmi tárca pénteki beszámolója szerint a húszik felderítő és támadó drónokat indítottak. A brit harci gépek itt számos olyan épületet vettek célba, amelyeket a húszik drónokkal végrehajtott műveleteikhez használtak.

A brit királyi légierő másik támadási célpontja az ugyancsak északnyugat-jemeni Absz városának repülőtere volt, a felderítési adatok alapján ugyanis a húszik innen manőverező robotrepülőgépeket és drónokat egyaránt indítottak a Vörös-tenger felé – áll a londoni védelmi minisztérium tájékoztatásában. A tárca hangsúlyozta, hogy a légicsapások tervezésekor különös gondot fordítottak a civil lakosságot érintő kockázatok minimalizálására, és a kockázatokat még tovább csökkentette, hogy a műveletet éjszaka hajtották végre.

Még nem ismert az akció eredménye

A védelmi minisztérium még tanulmányozza, hogy az akció milyen eredménnyel járt, de már az első jelek is arra vallanak, hogy „csapás érte a húszik képességét a kereskedelmi tengerhajózás fenyegetésére” – áll a tárca péntek hajnali közleményében.

A minisztérium szerint a fellépés bőségesen demonstrálta Nagy-Britannia elkötelezettségét a globális tengerhajózás forgalmának 15 százalékát lebonyolító, a világgazdaság szempontjából életbevágóan fontos vörös-tengeri hajózási útvonal megvédésére.

Joe Biden is megszólalt

Joe Biden amerikai elnök később megerősítette a húszik elleni támadásokat. Megjegyezte, hogy a csapásokat az Egyesült Államok és a brit erők hajtották végre Ausztrália, Bahrein, Kanada és Hollandia támogatásával. Hangsúlyozta, hogy ezek a csapások válaszul szolgálnak „a Vörös-tengeren nemzetközi tengeri hajók elleni példátlan húszi támadásokra”, amelyeket többek között hajóellenes ballisztikus rakéták segítségével hajtottak végre. Emellett szerinte a támadás védekező jellegű volt, és az volt a célja, hogy jelzést küldjön az ellenségnek: a szövetséges országok nem tűrik a hajók elleni támadásokat a Vörös-tengeren, amelyek akadályozzák a hajózást és a tengeri útvonalakon keresztüli kereskedelmet. Később kiderült, hogy az akcióba 60 célpont, 16 helyszín, 100 bomba és rakéta lett bevonva.

(vg.hu nyomán)

polkorrekt