Eltemették Sólyom Lászlót
Szerdán eltemették a Fiumei úti sírkertben Sólyom László volt köztársasági elnököt. Az egykori államfő, az Alkotmánybíróság első elnöke, akadémikus és egyetemi tanár hosszú betegség után, 81 éves korában, október 8-án halt meg.
Sólyom temetésén több százan, köztük kormánypárti és ellenzéki politikusok is ott voltak. A szertartást celebráló Felföldi László megyés püspök előbb felolvasta Ferenc pápa részvéttáviratát, majd arról beszélt, ahogy Sólyom letette az elnöki posztot, hajnalonta a szeretetszolgálat Széll Kálmán téri melegedőjében vállalt önkéntes munkát, ő készítette el a hajléktalanoknak a zsíros kenyeret reggelire. Viszont mire befutottak az emberek, ő elment, hogy a tevékenysége titokban maradhasson.
A volt köztársasági elnök titkárságának vezetője, egykori tanítványa, Landi Balázs búcsúztatójában megemlékezett arról, hogy Sólyom végigjárta az El Caminót, az országban szinte legidősebbként tette le a pilótavizsgát, és egyházi témájú könyveket is fordított. Azt is mondta, hogy a volt államfő korábban már többször legyőzte a rákot, ami újra és újra kiújult nála. Sólyom betegségét „szolidaritásráknak” nevezte.
Sólyom 1942-ben született Pécsen. Jogi tanulmányait szülővárosában végezte, majd bírósági fogalmazóként kezdett dolgozni, miközben könyvtárosi képesítést is szerzett. Volt tanársegéd, tanár és tudományos kutató is. 1989 és 1998 között volt az Alkotmánybíróság tagja, nyolc évig a testület első elnöke volt. 2005-ben választották köztársasági elnöknek, öt évig látta el a posztot.
Számos elismerése mellett 1999-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével, 2003-ban Nagy Imre-érdemrenddel, 2005-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje a lánccal, 2013-ban Magyar Szabadságért díjjal tüntették ki. Sólyom László az utóbbi években visszavonult a közélettől, csak ritkán szólalt meg.
Fotók: Bődey János / Telex