Polt Péter nem tervez lemondani

Polt Péter nem tervez lemondani

A legfőbb ügyész mandátuma 2028-ig szól, eltávolítani nem könnyű, lemondani pedig úgy tűnik, nem akar – legalábbis ez derül ki Polt Péter válaszából, amit egy ellenzéki kérdésre adott, amely egy „új és valóban független” legfőbb ügyészről érdeklődött.

„Megannyi következmény nélküli korrupciós ügy után nem az lenne a legméltóbb körülmény az ügyészeknek és egyben Magyarországnak is, ha új és valóban független Legfőbb Ügyésze lenne hazánknak?” – érdeklődött írásbeli kérdésében a DK-s Vadai Ágnes az egyik legilletékesebb személytől, Polt Péter legfőbb ügyésztől.

Az ellenzéki képviselő a kérdésében emlékeztetett, hogy Polt Péter egy korábbi nyilatkozatában az ügyészség 2022-es eredményeit ismertetve arról beszélt, hogy „Magyarország ügyészsége a rábízott feladatokat és törvényes kötelezettségeit magas színvonalon, a társadalom megelégedésére teljesíti”, ám a feltett kérdésből úgy tűnik, Vadai Ágnes nem osztja a legfőbb ügyész elégedettségét.

A kérdésével burkoltan Polt Péter távozása után érdeklődő Vadai Ágnesnek a legfőbb ügyész válaszolt is, ám aligha meglepőt. Polt a konkrét kérdést figyelmen kívül hagyta, és csupán szűkszavúan arról írt, hogy mely törvény szabályozza “a legfőbb ügyész megbízatásának megszűnését és az új legfőbb ügyész választását”.

A válaszban idézett hatályos törvény gyakorlatilag élethosszig biztosítja Polt Péter megbízatását – legalábbis, ha a Fidesz-KDNP így akarja. Sőt, még akkor sem könnyű leváltani őt, ha kormányváltás történne. Éppen azon jogászkodott ugyanis a tavalyi parlamenti választás előtt az ellenzék, hogy vajon, ha csak feles többséget szereznek a törvényhozásban, el tudják-e mozdítani Polt Pétert.

Emlékezetes, hogy Polt 2010-ben kezdődött 9 éves legfőbb ügyészi mandátumát 2019 végén hosszabbította meg az Országgyűlés kormánypárti többsége újabb 9 évre, így mandátuma csak 2028-ban jár le. A kormánypártiok aztán 2021-ben úgy módosították a törvényt, hogy a legfőbb ügyészt ne csak kinevezni, de eltávolítani, vagyis hivatalából felmenteni is csak kétharmados parlamenti többséggel lehessen.

Nem először kap amúgy fontos vezető olyan, alig burkolt írásbeli kérdést, hogy nem akar-e lemondani. Emlékezetes, hogy 2021-ben a jobbikos Bencsik János – aki mostanában sikertelenül próbál torontói főkonzul lenni – kérdezte arról Matolcsy Györgyöt, hogy „mentális állapota alapján” alkalmasnak tartja-e magát az MNB vezetésére. Erre Matolcsy maga válaszolt, és úgy ítélte meg, hogy igen.

(hvg.hu)

polkorrekt