Állampolgárság bűnözőknek gyorsan és könnyen

Állampolgárság bűnözőknek gyorsan és könnyen

A Dominikai Közösség útlevele az után értékelődött fel, hogy 2015 után be lehetett vele lépni vízummentesen az Európai Unióba. A karib-tengeri miniállam egymilliárd dollárt szedett össze az arany útlevelekből.

140 államba lehet vízummentesen bejutni a Dominikai Közösség útlevelével, így nem csoda, ha Afganisztán bukott kémfőnöke vagy a líbiai diktátor hadseregének ezredese hajlandó volt csinos összegeket fizetni érte. 100 ezer dollárt kellett letenni a legolcsóbb útlevélért a szigeten, ahova viszont el sem kellett utazni, hogy valaki megkaphassa a hőn áhított állampolgárságot és vele az arany útlevelet.

A londoni Guardian és néhány más lap oknyomozói már régebben leleplezték a furcsa üzletet, de valamilyen rejtélyes oknál fogva Dominika nem adta ki a neveket. Most külső nyomásra megkezdődött a nevek kiadása. Kiderült, hogy az alig 70 ezer lakosú sziget több mint 7700 arany útlevelet bocsátott ki 2007 óta. A Guardian szerint ennél is többen lehetnek a haszonélvezők, akiknek a többsége orosz, kínai és iráni állampolgár.

A költségvetés bevételének felét az arany útlevelek jelentették

A miniállam a semmiből élt, ezért árulta pénzért az állampolgárságot és a vele járó útlevelet. A miniszterelnök, aki 2004 óta irányítja Dominikát, ezért vette védelmébe az aranyútlevél-programot legutóbbi sajtóértekezletén, október elején. Újságíróknak elmondta: „Mi a megfelelő gondossággal ellenőriztük a folyamodók átvizsgálását. Az már nem a mi felelősségünk, ha az illetők később bűnügyekbe keveredtek.”

A miniszterelnök sok kollégájához hasonlóan megtámadta a sajtót. Szerinte az ellenzék lefizette a nemzetközi sajtót, amely emiatt leplezte le az útlevélbizniszt.

A köztársaság demokráciája meglehetősen sajátosan működik, hiszen a kormányfő 2004 óta folyamatosan hatalmon van, és igyekszik maximálisan kiterjeszteni a demokratikus kontrollt: a hivatalos kormány közlöny, amely megkezdte – külföldi nyomásra – a nevek közlését, digitális változatban nem létezik, vagyis a papír kiadás valóságos nemzeti kincsnek számít.

Az eddig publikált nevek közül a legmagasabb rangú személy Afganisztán egykori kémfőnöke, aki hadügyminiszter is volt egy ideig, mielőtt a tálibok át nem vették a hatalmat az országban 2021-ben. Aszadullah Khalidot azzal vádolták az Egyesült Államokban és Kanadában, hogy szisztematikusan megsértette az emberi jogokat, amikor a titkosszolgálat főnöke volt. Az egyik vendégháza pincéjében kínzókamrát rendezett be: miközben a vendégekkel csevegett, aközben emberei brutálisan vallattak letartóztatottakat az alagsorban. Mindezt dokumentálta a sajtó 2017 előtt, amikor Khalid megkapta az állampolgárságot és az arany útlevelet Dominikában.

Az ország törvényei elvben kizárják, hogy büntetett előéletű személyek állampolgársághoz jussanak, de Törökország egyik exminiszterének ez mégiscsak sikerült.

Cavit Caglar bankja, az Interbank csődbe ment Törökországban, ahol a tulajt börtönbüntetésre ítélték pénzügyi csalásért. Ennek ellenére megkapta az állampolgárságot a Dominikai Köztársaságban.

Hol lehet még arany útlevelet szerezni? A londoni Guardian térképén sok európai ország is szerepel: Ciprus, Észak-Macedónia, Málta, Moldova, Montenegró és Románia. Ezenkívül Oroszország is rajta van az aranyútlevél-térképen.

Málta esete vált a leghíresebbé: Azerbajdzsán a kaviárdiplomácia keretében nagy számban szerzett arany útleveleket a szigeten, ahol a miniszterelnök maga is részt vett a bizniszben. Egy oknyomozó újságírónő, Daphne Galizia megpróbálta leleplezni ezt, de autóját a maffia felrobbantotta.

(hvg.hu)

polkorrekt