Két nap alatt két Nobel-díj: Krausz Ferenc nem számított a rangos elismerésre
Két napon belül itt a második: Stockholmban bejelentették, hogy a Németországban élő Krausz Ferenc fizikus és kutató, két társával fizikai Nobel-díjat kapott. Krausz Ferenc a részecskefizikában, az elektronok kutatásában végzett úttörő munkát, egészen új és különleges mérési módszerek kidolgozásával.
Kedd délelőtt jelentette be a Svéd Királyi Akadémia, hogy az attoszekundumos fizika területének megalapításáért és az elektronok kutatásáért 2023-ban két kollégájával együtt a magyar fizikus is Nobel-díjat kap. A 61 esztendős Krausz Ferenc a müncheni Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója, a Ludwig Maximilians Egyetem kísérleti fizikai vezetője, az MTA külső tagja.
„Próbálom felfogni, hogy ez a valóság” – mondta a fizikus első nyilatkozatában. hozzátéve: meglepetésként érte, nem számított a magas elismerésre.
A Németországban élő Krausz Ferenc társaival az ultragyors lézertudomány megalapítója. A kutatók lézerekkel követik az elektronok útját. Krausz Ferenc és csapata csak ultragyors lézerfelvillanások segítségével tudja lefényképezni, mi is történik az atom belsejében.
„Nem a fizika területén tartom a legérdekesebb alkalmazásokat. Azt már Szentgyörgyi megsejtette, hogy az életjelenségek finomságait csak akkor fogjuk megérteni, ha meg tudjuk mondani pontosan, hogy egy molekulában, mondjuk akár egy DNS-ben mit csinál az elektron. Ezzel az eszközzel ilyen vizsgálatokat lehet végezni” – mondta Szabó Gábor, az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet ügyvezető igazgatója.
A három díjazottból ketten is kapcsolódnak a szegedi lézerkutató központhoz. A professzor híradónknak elmondta: gyakran azért dolgoznak a kiváló magyar szakemberek máshol, mert hazánkban nincs eszköz, de ezen a területen vezetőnek számítunk. „Kivéve például a lézerközpont, mert ez most megfordította a helyzetet. Hozzánk elég sok országból érkeznek olyan kutatók, akik azért jönnek ide, mert azt a kísérletet, amit ők akarnak csinálni, azt másutt a világon nem lehet elvégezni, csak nálunk” – tette hozzá Szabó Gábor.
Innentől fogva lesznek a szakember szerint további eredmények, amelyek majd utólag még indokoltabbá teszik ezt a Nobel-díjat.
Krausz Ferenc és kutatótársai 2015 óta szerepeltek a Nobel-díjra esélyesek listáján.
(pharma.hu)