A Tisza programigazgatója nem is oly rég még Orbán fogorvosának köreivel került korrupciógyanúba

Bódis Kriszta és Ruszin-Szendi Romulusz után újabb olyan nevek bukkantak fel Magyar Péter körül, akik korábban vastagon beágyazódtak a NER-be. Abba a rendszerbe, amelyet az egykori fideszes kitartott állítólag teljes egészében fel akar számolni.
Zelcsényi Miklósnak egykor sportszervező cégei voltak, ma már a Tisza rendezvényigazgatója. Bátorfi Bélát „Orbán fogorvosaként” szokták emlegetni, 2014–2021 között a Magyar Triatlon Szövetség (MTSZ) elnöke volt. Az elnöksége idején történt állítólagos zűrös ügyek miatt valaki feljelentést tett, a nyomozás azóta is tart – tudta meg a 444.hu.
Zelcsényi Miklós egyszer csak bejelentette, az általa szervezett verseny szervezését, valamint a mögötte álló Balatonman nevű cégét fiára és üzlettársára íratja. Egy héttel később a férfi már úgy tűnt fel, mint a Tisza Párt egyik leglelkesebb programszervezője. Napjainkban pedig a párt rendezvényigazgatójaként ad interjúkat.
„A Budapestman Triatlon Országos Bajnokság a neve ellenére egy magánverseny volt, a mostanra végelszámolás alatt álló Budapestman Kft., egy Zelcsényi résztulajdonában álló, Zelcsényi által ügyvezetett cég szervezte, a Bátorfi-féle Magyar Triatlon Szövetség pedig adott mintegy 180 millió forint állami támogatást a szervezésre. Ezzel nem is lenne probléma, előfordul, hogy egy sportági szövetség fontos eseményeket támogat, hisz ez az adott sportág érdeke is” – írja a lap.
A történet itt válik igazán érdekessé, hiszen a verseny szervezői több feladatra is a Magyar Triatlon Szövetség (MTSZ) akkori elnökének, Bátorfi Bélának a körét bízták meg.
Színre lépett tehát Bátorfi, aki állami forrást irányított Zelcsényiékhez, majd ennek a pénznek a jelentős része megbízások formájában a Bátorfihoz köthető cégekhez kúszott tovább.
Nem szeretik, ha valaki vizsgálódik
A kétes ügyek elsőként az MTSZ ellenőrző testületének elnökének, Csőgör Péternek szúrtak szemet, aki 2018 decemberében átvizsgálta a szövetség teljes könyvelését két évre visszamenőleg. Akkor talált rá a Budapestman versenyhez kapcsolódó szerződésekre. Mikor összerakta a mozaikdarabkákat, azonnal feljelentést tett, a hatóságok azonban nem igazán törték magukat az ügy felgöngyölítésében. Mai napig rejtély, hogy ebben közrejátszhatott-e az, hogy a nyomozást a Budapestman akkori versenyigazgatójának testvére vezette a NAV-nál, aki osztályvezető őrnagyként szolgált.
Csőgör mikor ezt jelezte, az ügyet áttették másik osztályra. Ám ő ezt követően is kiemelten érdeklődött a nyomozás állása felől. Egészen addig, míg végül saját munkahelyéről, a rendőrségtől is kirúgták. Ő ugyanis a triatlonszövetségi munkájától teljesen függetlenül hivatásos gazdasági főnyomozó volt egy budapesti kapitányságon. Többek közt azt rótták fel neki, hogy magáncélra is használta a hivatali netet, bizonyos feladatoknál pedig kicsúszott a határidőből.
Magyar Péter tudhatott a kétes ügyekről, mikor bevette a csapatba Zelcsényit
A 444 úgy értesült, Zelcsényi tiszás feltűnésekor Hadházy jelezte Magyar felé, hogy miket tud a párt rendezvényigazgatójáról. Az elmúlt hetekben pedig több tiszás bejegyzés alatt is megemlítették kommentelők az ügyet.
A laphoz eljuttatott dokumentumok alapján világos, nem akármilyen hálózat működhetett itt a háttérben. Összesen 17 olyan cég tűnik fel Zelcsényi Budapestman Kft.-jének partnereként, amelyek gyanút keltettek Csőgör Péterben. Több mint 32 millió forint került olyan gazdasági társaságokhoz, amelyek összeköthetők Bátorfival, de van olyan szerződés is, amit egyenesen a Dr. Bátorfi-Agria Kerékpár és Triatlon Klubbal kötöttek. Emlékeztetőül: a szervezők abból a 180 millióból is gazdálkodtak, amelyet a Bátorfi vezette MTSZ adott támogatásként erre a versenyre. Eme felsorolt cégek pedig ahhoz a Szűcs Lászlóhoz köthetők, aki nem mellesleg Bátorfi állandó partnere, üzlettársa. Kettejük nevéhez fűződik például az az 1,3 milliárdos támogatásból épült intézet is, ahol egyetlen rendes alkalmazott sem dolgozott egészen addig, míg el nem adták egy NER-es építőcégnek. Szűcs a triatlonsportban is nélkülözhetetlen figura, akit Bátorfi kinevezett saját elnöki tanácsadójának. Ezt a pozíciót töltötte be akkor is, amikor Zelcsényi a cégeivel szerződött a Budapestman verseny kapcsán.
Csőrög feljelentésében azt állította, a Budapestman kérdéses szerződéseinek egy része egyértelműen túlárazott volt, tíz esetben pedig konkrétan fiktív formaszerződéseknek tűntek. Sok esetben ugyanaz a szerződés dátuma és a befejezés, illetve teljesítésigazolás dátuma is. Előfordult olyan is, hogy különböző cégek számlái egymás utáni számlatömbökből lettek kiállítva.
A szerződésekből kiderült, a szervezők a szájhigiéniára is kiemelt figyelmet fordítottak, hiszen konkrétan öt fogászati céget is megbíztak rendezvényszervezéshez kapcsolódó feladatokkal Zelcsényi triatlonversenyén. 1 270 000 forintért az Innovatív Fogászati Centrum Kft., pontosan ugyanennyiért a Modern Fogászati Megoldások Kft., szintén ugyanilyen összegben végzett rendezvényszervezési feladatokat a versenyen az Első Orosz–Magyar Fogászat Kft., és kapott 1,4 millió forint körüli összeget két másik fogászati vállalkozás is.
Egy érdekes közös pont ezekben a cégekben, hogy mindegyiket Budapesten tevékenykedő orosz állampolgárok alapították, és mindegyikben feltűnik egy Szvetlana Otrokh nevű nő.
Otrokhról annyit sikerült kideríteni, hogy mielőtt a 2010-es évek elején Budapesten alapított cégeket, Moszkvában egy Medika nevű, gyógyszerekkel és orvosi berendezésekkel üzletelő cége is volt. Egy, az orosz maffia tevékenységét monitorozó oldal azt írja, Otrokh a Medikával korrupciós tevékenységet is végzett magas rangú rendvédelmi kapcsolatait kihasználva.
Több cég mögött pedig, amelyekkel a Budapestman 2017-es verseny szervezése során fiktívnek tűnő szerződéseket kötött, feltűnik a Crown Holding, amely a milliárdos, ifjabb Mudura Sándor magyarországi cége. Mudurával Bátorfinak már volt más üzlete is. Egy 2020-as cikk szerint Bátorfi Béla köre úgy jutott hozzá egy alaphangon is 907 milliós ingatlancsomaghoz több száz millióval olcsóbban, hogy azok egy része végül Muduráékhoz került.
A NER legmagasabb köreiből a Tisza Pártba
Nem Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz az egyetlenek tehát, akik a NER legmagasabb köreiből kerültek a Tisza Párthoz. Itt van Zelcsényi Miklós is, aki korábban a NER krémjének cégeivel szerződött több tízmillió értékben, az ügyben nyomozás is indult, melynek azóta sincs eredménye.
Zelcsényi manapság a haza „önzetlen szolgálójának” igyekszik beállítani magát, aki többször hangsúlyozta: fizetés nélkül, önkéntesként csatlakozott a Tisza Párthoz, és így vesz részt az országjárás szervezésében. (Ilyen háttérrel mondjuk nem nehéz ingyen vállalni a munkát – a szerk.)
A most zajló országjárásnak is ő az egyik kulcsfigurája, feladatai között szerepel, hogy minden rendben legyen a helyszíneken a technikától az engedélyeken át a pultokig. A lap munkatársai is a Széll Kálmán téren találkoztak vele, ahol meg is kérdezték a 2017-es triatlon versenyről és Bátorfi Bélához fűződő kapcsolatáról.
Zelcsényi Miklós azt állította, nem kötött fiktív szerződést a Balatonman triatlonverseny kapcsán 2017-ben. A büntetőügyről azt mondta, az elmúlt hat évben soha senki nem kereste a rendőrségtől, nem tett semmiféle vallomást, és nincs tudomása bármilyen nyomozati cselekményről.
„Csőgör Péter pedig egy elmebeteg bajkeverő” – zárja a beszélgetést.
Az ügyre a Tisza Párt sajtóosztálya is reagált. Mint állították, beszéltek Zelcsényivel, aki elmondta, nincs tudomása arról, hogy büntetőeljárás folyna ellene (fura is lenne, hiszen pont ez a rendszer lényege: a törvényesített korrupció – a szerk.). Azt is leszögezték: „Miklós nem tagja a párt semelyik testületének, abban semmilyen pozícióval nem rendelkezik. Nyár óta önkéntesként dolgozik, feladata a rendezvények koordinálása. Ebben óriási tapasztalata van, mivel hazánk legnagyobb szabadtéri sporteseményének a sikeres főszervezője volt.”
A lap megkereste a hatóságokat is, s válaszukból az sejlik, olyan alaposan derítik fel az ügyet, amire példa még nem volt. Így fogalmaztak a 2019-ben indult eljárásról: „a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanúja miatt” máig folytatja, és a nyomozás továbbra is „felderítési szakban” van. Immáron 6 éve „derítik fel” tehát az ügyet.