Feminista, antifasiszta, antikapitalista, anarchista tüntetés Nőnapon

Feminista, antifasiszta, antikapitalista, anarchista tüntetés Nőnapon

A Nemzetközi Nőnap alkalmából a Feminista akció nevű szervezet demonstrációt hirdetett meg „Eggyel sem kevesebbet!” címmel. Mivel a nőnap nemzetközi, és tapasztalataink szerint ezen szervezetek tagsága is, így a címet is eleve több nyelven írták: Not one less – Ni una menos – állt a kiírásban.

A gyülekező a Széchenyi tér zöld gyepén zajlott, ahová két órától érkeztek a résztvevők, zászlókkal, molinókkal és a Pride hangosbeszélőivel. Itt már volt pár felszólalás a nagyjából 150-200 megjelent tüntetőnek, többek között beszélt Antoni Rita is.

Hogy ki ő? Nos, önmagát társadalmi nemek szakértőjeként aposztrofálja a filozófus hölgy, aki a Szegedi Tudományegyetemen végzett angol és filozófia szakokon, előbbin gender studies szakirányon. 2009-ben alapította többedmagával a Nőkért.hu (www.nokert.hu) feminista honlapot, majd 2013-ban a Nőkért Egyesületet, melynek célja a feminizmus történetének és a jelentős teljesítményt nyújtó, ám marginalizált nők (online és – szabadegyetem formájában – offline) megismertetése, valamint – elsősorban a szemléletformálás révén – a szexizmus és a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelem. Fontosnak tartja a különböző hátrányos helyzetű csoportok közti szolidaritást, ezért rész vesz a „Genderfészek – metszetszemléletű feminista és LMBTQ közösségi tér” Facebook-csoport működtetésében, kapcsolódó közösségi események szervezésében. A Sétaműhely – Budapest Walkshopnál magyar nőtörténeti tematikus sétákat vezet. Írásai többek közt az Éva magazinban, a Glamour nyomtatott és online felületein, a 24.hu-n, a Magyar Narancsban és a Szabadnem.444.hu-n olvashatók.

A Széchenyi téren elhangzott felszólalásában a következőket mondta:

„A nőktől elvárják, hogy anyagi és erkölcsi megbecsülés nélkül dolgozzanak a házban és a társadalomban. Jogos neheztelésüket pedig mint hisztit, nyafogást marasztalják el. Sokszor maguk a nők is elhiszik, hogy dühük szégyenteljes, elkeseredettségük nevetséges, fáradtságuk jelentéktelen, az igényeik pedig tolakodók.”

Közölte még, hogy egy macsó társadalomban, amilyen Magyarország is, nem csak a nők, hanem a gondoskodást végző, feminizált szektorok is rosszul járnak, mint az egészségügy, az oktatás, vagy a szociális szféra, ezért szolidaritásukat fejezték ki, a velük egy időben demonstráló orvosokkal.

Természetesen nem csak a tüntetés előtti eligazító zajlott angolul, de a beszédeket is lefordították angol nyelvre is, hiszen elég sok külföldi résztvevő volt a megjelentek között.

Az esemény Facebook leírásában a Feminista akció egyébként az alábbiakat írta:

„Felháborító, hogy még mindig napi szintű a fizikai és érzelmi bántalmazás, aminek ki vagyunk téve kapcsolatainkban, különösen párkapcsolatainkban. Az egészségügyi ellátás során, a szüléstől kezdve, a nemi megerősítő eljárásokon át egészen egy egyszerű háziorvosi vagy nőgyógyászati vizsgálatig, mindenhol traumatizáló bánásmóddal találkozhatunk. A munkaerőpiacon vagy munkahelyeken tapasztalható hátrányos megkülönböztetés és kizsákmányolás pedig sokunkat megfoszt a biztonságos és méltóságteljes élet lehetőségétől”

A Széchenyi térről a Bazilikához indult a menet, egy kis körrel, hogy minél többen lássák őket. Így a József Attila utca – Október 6. utca útvonalon közelítette meg a célt, ahol a Bazilika lépcsője előtt gyülekeztek.

A menetben „Eggyel sem kevesebbet!” skandálással vonultak, majd az épület lépcsőjén többek között Zsirka Hella, a Háttér Társaság aktivistája is felszólalt. Ő a transzközösségel kapcsolatban úgy fogalmazott: „felebaráti szeretetből”, a „normalitás oltárán” a kormány kárhozatra ítélt pár ezer olyan embert, akik nem férnek bele az általuk idealizált emberképbe. Az emberiség ellenségének titulálják a transz embereket, akik szerintük többletjogokat követelnek maguknak és kisajátítják a tereket – miközben a transz emberek jó része egy fodrászt is félve hív fel, nehogy elküldje mások előtt.

Innen újra elindult a menet, a végcél pedig a Blaha Lujza tér volt, ahol szintén beszédek hangzottak el.

Úgy látszik, a végcélban már elfogyott a türelem, vagy csak szimplán elfáradtak a résztvevők, mert az egyik résztvevő, egy antifa zászlót lengető hölgy igen érdekes stílusban adta közzé mondandóját. Természetesen felszólalások itt is voltak, és az angol szó sem volt ritka.

Egyébként a Mérce – természetesen – végig tudósított a profiljába vágó rendezvényről, ez itt visszanézhető:

Galéria:

polkorrekt