„Putyinnak nincsenek barátai, csak érdekei” – mondta Tarjányi Péter

„Putyinnak nincsenek barátai, csak érdekei” – mondta Tarjányi Péter

Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő az Index műsorában elmondta: bár a tűzszünet valóban közelebb lehet, valódi békéről nem, inkább a konfliktus „befagyasztásáról” beszélhetünk. Véleménye szerint ha a diplomáciai tárgyalások 1-2 hónapon belül nem vezetnek tűzszünethez, az komolyan megkérdőjelezi a felek szándékát.

Tarjányi aktuális fejleményként említi, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a közeljövőben Washingtonba utazik, hogy aláírjon egy megállapodást, amely amerikai ásványkincs-kitermelési jogokat biztosít Ukrajnában. Ez azonban gazdasági jellegű egyezmény, nem tartalmaz olyan biztonsági garanciákat, amelyek megakadályoznának egy újabb orosz támadást.

Az interjúban Tarjányi Péter több alkalommal hangsúlyozta, hogy az európai–amerikai viszony alapvetően megváltozott:

„Az, ami eddig volt, az nem lesz.”

Mint mondta, ez olyan mint egy rossz házasság, ahol a bizalom megrendülése után már semmi nem lesz ugyanolyan.

Mint kifejtette, Európának szembe kell néznie azzal a ténnyel, hogy esetleg magára maradhat védelmi kérdésekben. Donald Trump ugyan jelezte, hogy az amerikai erők nem lesznek kivonva Európából, de az európai vezetőknek fel kell készülniük arra a forgatókönyvre is, hogy ez mégsem így történik.

Tarjányi Péter kiemelten foglalkozik Lengyelország szerepével, mivel az „élen jár” a védelmi képességek fejlesztésében. A lengyel haderőfejlesztés olyan ütemben halad, hogy 3-5 éven belül erősebb hadereje lehet, mint Németországnak vagy Franciaországnak, sőt bizonyos területeken (tüzérség, rakétatüzérség) erősebb lehet, mint a két nyugati hatalom együttesen.

Az interjúban Tarjányi Péter kifejti, hogy egy egységes európai haderő vagy védelmi rendszer létrehozása nem új gondolat, már a szerb háború és a migrációs válság kapcsán is felmerült, de az Egyesült Államok mindig akadályozta ezt.

Az EU-nak most szembe kell néznie azzal a kihívással, hogy a NATO által kiépített, jól működő rendszert nehéz lenne rövid időn belül újrateremteni.

Tarjányi Péter véleménye szerint Magyarország önmagában nem tud olyan mértékű fejlesztéseket végrehajtani, amelyekkel teljes mértékben meg tudná védeni magát. Ezért szüksége van szövetségi rendszerekre. A magyar kormánynak „nagyon komolyan rendeznie kéne Európával a kapcsolatait”, különösen a V4-országokkal, Lengyelországgal és a balti államokkal, amelyek hasonló történelmi tapasztalatokkal és biztonsági kihívásokkal néznek szembe.

Élesen fogalmaz Magyarország oroszbarát politikájával kapcsolatban, ami szerinte nem illeszkedik a regionális biztonságpolitikai realitásokhoz: „Oroszországnak nem vagyunk a barátai, ezt kéne végre itthon fölfogni. Oroszországnak nincsenek barátai, csak érdekei.”

Oroszországnak az az érdeke, hogy egy ütközőzónában Kelet-Európa fölött diszponáljon. Ha nem teljes megszállással, akkor gazdasági függőségbe hozással, és annak elérésével, hogy ne tudjon Kelet-Európa egy erős katonai tömbhöz tartozni. Ez nem változott. És amit most mondok, ezzel tisztában van mindenki Kelet Európában, Orbán Viktor is

– mondta.

polkorrekt