Perre megy a kirúgott oktató
Ádám Zoltán volt az, aki korábban etikai eljárásokat kezdeményezett, miután kiderült, az egyik hallgató a többiektől fizikailag elkülönítve, egy kifejezetten neki készített vizsgasor alapján tehetett sikeres vizsgát, miközben az illető a szabályok szerint elégtelent kaphatott volna csak az adott tárgyból, vagyis meg kellett volna buknia. A Corvinus is indított vizsgálatot, úgynevezett szabálytalansági eljárást, ennek a vége lett a kirúgás. Ádám a hvg.hu-nak azt mondta, munkaügyi pert indíthat. A Corvinus szerint a tavaszi etikai eljárások és a kirúgás között nincs kapcsolat.
„Annyiban ért váratlanul a kirúgásom, hogy a közvetlen főnököm, Major Klára intézetvezető, aki aláírta a felmondólevelemet, és akit a felmondólevél szerint október 11-én értesítettek az állítólagos kötelezettségszegéseimről, azzal hívott be október 24-re az irodájába, hogy szeretné velem közölni az úgynevezett szabálytalansági eljárás eredményét. Ehhez képest az irodájában, amikor beléptem, ott ült Szabó Lajos megbízott rektor és Csenterics Zsuzsa HR-vezető, akik közölték velem, hogy az egyetemvezetés az azonnali elbocsátásomról döntött. Ezt méltatlan eljárásnak tartom mindhármuk részéről” – mondta a hvg.hu-nak kedden késő este Ádám Zoltán.
Ádám Zoltánt kedd dél körül bocsátották el. Az ügy előzménye, hogy Ádám Zoltán korábban etikai vizsgálatokat indított az intézményben, miután kiderült, hogy egy befolyásos szülőkkel rendelkező hallgatót, akinek normális esetben meg kellett volna buknia, nemhogy vizsgára bocsájtottak, de egy külön neki készített egyéni feladatsor alapján vizsgáztatták le és engedték át.
Ádám Zoltán (középen) egy korábbi fórumon © Túry Gergely
Az egyetem előbb az etikai vizsgálatot kezdeményező oktatót részesítette figyelmeztetésben amiatt, mert az üggyel kapcsolatos véleménye nyilvánosságra került, majd a terebélyesedő botrány végül az intézmény korábbi rektorának távozásához is vezetett.
Ádám kedden délután a Telex-nek elmondta, az egyetem azzal indokolta a döntést, hogy nem volt elég együttműködő az etikai eljárások alatt, és nem küldött át bizonyos e-maileket. Ádám ugyanakkor vitatja ezt az állítást, szerinte együttműködő volt.
„Feltételezem, hogy az elbocsátásomról szóló döntés kommunikálásával megvárták a szabálytalansági eljárás végét, hogy azután a kettőt összekapcsolhassák az egyetemi kommunikációban. Nem mintha ez a szememben javítaná az egyetemvezetés rekordját: meglep, hogy ennél jobbat nem tudtak kitalálni, de az nem, hogy meg akartak tőlem szabadulni”
– tette hozzá.
Szerdától már nem tanít a Corvinuson, erről minden hallgatóját írásban tájékoztatta, azt is, aki nála írta éppen a diplomamunkáját. Megírta nekik, hogy sajnálja, hogy nem tudnak tovább együtt dolgozni, és minden jót kívánt nekik a továbbiakban.
„A lelkiismeretem tiszta, bele tudok nézni a tükörbe, ahogy eddig is. Úgyhogy köszönöm, jól vagyok”
– válaszolta az erre vonatkozó kérdésre.
Egyelőre nem tudja, hol fog tanítani, de nem szeretné feladni sem ezt, sem a kutatást. Azt tervezi, hogy munkaügyi pert indít a Corvinus ellen. „Semmi okom lemondani az igazam kereséséről. És azt is szeretném, ha a kollégáim és mások is látnák, hogy nem hátrálok meg az egyetemvezetés gátlástalan repressziójával szemben.” Szakszervezeti védettsége miatt normál úton nem lehetett volna kirúgni, csak a szervezettel egyetértésben. „Feltehetően ezért is választotta az egyetemvezetés ezt az alternatívát” – mondta.
Toronyai Gábor, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének alelnöke, a Corvinus szakszervezeti vezetője a hvg.hu-nak azt mondta, váratlanul érte őket Ádám Zoltán kirúgása. A lépés szerinte árt az egyetemnek, veszélyezteti az intézmény jó hírnevét. „Szégyenbe hoz bennünket a lépés, hogy az etikai ügyek feltáróját bocsátják el.”
A döntéssel kapcsolatban kerestük a Corvinust is, amely szerda reggel válaszolt. Azt írták, „a tavasszal lefolytatott etikai eljárások, és a szabálytalansági vizsgálat munkáltatói intézkedései nincsenek kapcsolatban egymással.”
Válaszkban elküldték azoknak a közleményeknek a linkjeit is, amelyek kedd délután kerültek fel a Corvinus honlapjára.
Az egyik „Munkáltatói intézkedések történtek a szabálytalansági vizsgálat következményeként” címmel jelent meg. Ebben senkit nem neveznek meg, csak azt közölték, szóbeli és írásbeli figyelmeztetést is adtak, illetve „az eljárás során tanúsított munkavállalói kötelezettszegések okán munkaviszony megszüntetés is történt.”
Az adatvédelmi szabályok miatt több információt nem adnak. Szintén kedden közölte az Egyetem, hogy milyen apróbb szabálytalanságokat talált a vizsgáztatásokkal kapcsolatban, ennek megállapításait itt olvashatja.
A hvg.hu-nak küldött válaszukban hozzátették, „a Budapesti Corvinus Egyetem minden esetben a jogszabályok maximális betartására törekszik, világos, valós, okszerű és jogszerű döntéseket hoz. Ezt igazolja az a tény is, hogy az etikai vizsgálatok határozatait a bejelentő bíróságon támadta meg, amely keresetet a bíróság első fokon elutasított.”