Fókuszban a DK app
A DK október 23-án elindított, úgynevezett „rendszerváltó applikációját” tesztelte a hvg.hu stábja. Amint írták, kollégáik működtek közre a tesztelésben, mármint azok, akiknek volt lelki erejük a DK Plusz applikációt nyomogatni. Köszönetet mondtak és elnézést kértek érte.
Képzeljen el egy egész estés nemzeti konzultációt – na, pont ilyen a DK rendszerváltó applikációja. Az ellenzék névlegesen legerősebb pártja a politikai pótcselekvés eddigi egyik leglátványosabb elemét hozta világra, aminek ténylegesen hasznos elemeit beárnyékolja, hogy túl akarja harsogni a Fidesz gyurcsányozását hasonló stílusú orbánozással.
Ezen a ponton nehéz mást elképzelni, mint hogy az ellenzéki pártok versenyeznek egymással abban, hogy ki tud nagyobb hülyeséget csinálni ahelyett, hogy politizálna.
A Momentum hosszú hónapok óta remekel olyan akciókkal, mint hogy
- üres pénztárcákat raknak kormánytagok elé,
- Orbán arcképével ragasztják tele a miniszterelnök budapesti házát (???),
- vagy éppen lebontják a Karmelita-kordont Orbán távollétében csak úgy, megszokásból,
de ellenzéki kooperáció, kommunikáció és stratégia hiányában megsüvegelendő pótcselekvés Ungár Péter podcastja és a Jobbik és az MSZP létezése is.
Megint ott tartunk egyébként, ahol nagyjából két évvel ezelőtt voltunk: a kanyarban van a kőkemény kampány kezdete, az ellenzék pedig elvonulva gyúrja a semmit, aminek a vesztese ismét a társadalom, győztese pedig a Fidesz és az életben maradó ellenzéki politikusok lesznek.
7 hónappal a választások előtt az ellenzéki érzelmű embereknek ötlete sincs arról, hogy mire szavazhatnak júniusban.
Most úgy fest, ha önkormányzati szinten muszáj is együttműködni (várjuk ki a végét azért), országos politikában elveszett az összefogás eszménye, nagyon leegyszerűsítve egyfajta lengyel modell van kiépülőben egy nagyobb és pár kisebb ellenzéki erővel.
Az legalábbis biztos, hogy a DK erre apellál, hiszen másról sem szólt a politikájuk az elmúlt másfél évben, minthogy ők az utolsók közt az elsők a legerősebb ellenzéki erő, akik ennek rendje és módja szerint szívták fel a többi párt politikusait és mentek bele bármilyen játszmába önkormányzati szinten, még akkor is, ha az az ellenzéki célokkal szembement, de a pártét szolgálta.
A most 12 éves DK láthatóan nekilátott kitalálni, mi lehetne a következő lépés. No nem az, hogy valahogy feloldják a dilemmát arról, hogy ki vezeti ezt a pártot, vagy egyáltalán végiggondolják, vajon miért lebeg felettük egy üvegplafon, és mi köze lehet ennek ahhoz, hogy a pártelnökük az ország legelutasítottabb politikusa. Nem, a brainstorming tárgya biztosan nem ez volt:
hiszen annak az eredménye a DK Plusz applikáció lett – a párt coming outja Kék Fideszként.
Színes, szélesvásznú propaganda
Az ellenzéki oldal rákfenéje, hogy nem tud politikai aktivitást kicsikarni az emberekből, és meg van győződve arról, hogy ebben nincs szerepe – az emberek csupán azért nem lépnek a rezsim ellen, mert apatikusak vagy félnek, és semmiképpen nem azért, mert nincs mit felmutatnia a másik oldalnak, gondolják.
Tegyük fel, hogy a legnagyobb hálózattal, politikai tapasztalattal és erőforrással rendelkező párt belátta, hogy nem tud alulról építkezni, és véletlenül sem az történt, hogy meg sem próbálta. Tegyük fel, hogy bemérték: a nagy konferenciák és utcafórumok vajmi keveset érnek a propaganda ellen, és irányt kell váltani, mert ha valami 12 évig nem működik, lehet, hogy gond van vele.
És tegyük fel, hogy értjük, mi lenne a célja ennek az applikációnak: az egyik legkevésbé fiatalos ellenzéki pártnak, amely alapvetően mag- és taktikai szavazókból áll, kitágítania a perspektíváját, bevonzani olyan embereket, akik egyetértenek a céljaival, de elutasítják a politikusait vagy a módszereit – méltó utódja az app az Írj rám, Feri-chatbotnak és a Feri a TikTokon kampánynak.
Csakhogy ez az egész nem szól másról, mint egy fordított Fidesz-propagandáról, annak vérmes, uszító természetével együtt, csak hatékonyság nélkül.
Hiába tudjuk, hogy Orbán ellen fordítani a saját fegyverét nem eredményes – elvégre pont azért vannak ellenzéki emberek, mert ez a stílus csak egy adott demográfiánál működik –, a DK a DKTV, a hangalámondásos paródiavideók és az Árnyékkormányinfó után ismét megpróbálta.
Miután regisztrál az ember és választ magának egy avatárt, megérkezik a DK Plusz főmenüjébe, és kezdetét veszi a szektaszimulátor: megannyi játékban és küldetésben mélyülhetünk el a párt életének és elveinek bugyraiban, lehetőleg minél több ismerősünket meghívva a folyamat részeként. Az app videójáték-szerűen szezonokra van bontva, időszakonként pontokat gyűjthetünk és versenyezhetünk másokkal, és utána nullázódik a tabella, az értékes eredmények között pedig
- Gyurcsány a konyhában könyvet, DK-s falinaptárat és „ötévkönyvet” találunk,
- a legeslegjobbak pedig bruncholhatnak Gyurcsánnyal, meglátogathatják a DK-val a Parlamentet, és elmehetnek a DKTV karácsonyi adásába.
A felhasználó kap egy rakat kihívást, onnan kezdve, hogy kövesse Gyurcsányt TikTokon, és nézzen meg DKTV-adásokat, de a párt valóban aktivitást akar látni: 2000 tapasztalati pontot (TP) lehet gyűjteni azzal, ha az „Ezekkel érvelj a fideszes barátodnak Orbán hazugságairól” című képzést elvégezzük, amelyben Molnár Csaba és Kálmán Olga Megafon-hangulató egyperces videóival válhatunk kormányváltó erővé. Bőven van elég tartalom benne ahhoz, hogy sokáig nyomkodjuk, ami a maga nemében szép teljesítmény.
Az igazi kékfidesz-élmény azonban csak ezután jön, amikor megnézzük a „teszteket” az appban, amelyek valahol egy Buzzfeed-kvíz és egy nemzeti konzultációs pamflet között helyezkednek el:
- A „Gyurcsány a hibás?” című tesztben olyan kérdésekre válaszolhatunk, hogy vajon Gyurcsány Ferenc vezette-e be először a 13. havi nyugdíjat, nála volt-e 251 forint egy euró és tanárbéremelés. Igen, gyakorlatilag minden pozitív kérdésre Gyurcsány a válasz, minden negatívra Orbán.
- A „Dekódold a politikai kifejezéseket” játékban a demokrácia, szociáldemokrácia, korrupció, populizmus és interpelláció szavak definícióját kell megtalálni. A rossz válaszok azok, amelyeket a DK politikusai a Fidesz szájába szoktak adni. (Ugyanitt hozzátenném, hogy a populizmus nem azt jelenti, hogy „olyan politikai stratégia, ami népszerű lózungokra épít, de gyakran hiányzik belőle a tartalom és betarthatatlan ígéretekkel operál”, mert még a politológiai szakma sem ért egyet a definícióban, de az egymással veteksző nézőpontok egyike sem az, amivel a DK Orbánékat akarja felszarvazni. Cserébe a DK-ra is igaz.)
- Van egy „Ki mondta? Orbán, Szálasi, Rákosi vagy Hitler?” című kvíz is.
- A „Mikor történt?” nevű játék az Alaptörvény megszületésének, Schmitt Pál lemondásának, Borkai Zsolt szexvideójának és a Schadl–Völner-ügy kirobbanásának az időpontját kérdezi.
Emellett pedig megtudhatjuk, melyik fiatal politikus látható régi fotókon, milyen közlekedési eszköz lennénk néhány kérdésre adott válasz alapján, és melyik tányér ételt melyik DK-s politikus főzte.
Pedig lehetne egyébként jó része is a dolognak. Kikérik a véleményünket a DK teljesítményéről és programjairól (ezeket a szavazások 5000 vokstól nevezi sikeresnek az app, cikkünk írásakor egyiken sem volt 100 szavazat), és hasznos lehetne az is, hogy megismerjük a DK politikusait, ha már rájuk akarnánk szavazni. Lehet tanulni álhírekről Kálmán Olgától, közvélemény-kutatásokról Molnár Csabától és a NATO-ról Vadai Ágnestől – egyik sem ördögtől való, és nem is annyira propagandisztikus, mint a korábban felsoroltak.
Lényegében ennyi – ezen kívül híreket olvashatunk és böngészhetjük a DK-s eseménynaptárat, jelentkezhetünk, hogy ott leszünk, de semmi több.
A legfájóbb az egészben, hogy látszólag rengeteg pénz ment bele, mert egy igényes telefonos app lett. Ez azt jelenti, hogy hónapok munkája és súlyos milliók kellettek hozzá, amiből következik, hogy
az ellenzék névlegesen legerősebb pártja hónapok óta azzal van elfoglalva, hogy egy propagandaappot csináljon politika helyett.