A kínaiak rongálták meg a balti gázvezetéket?
Feltehetően egy kínai konténerszállító hajó leszakadt horgonya okozta október 8-án a Finnországot és Észtországot összekötő tenger alatti gázvezeték és telekommunikációs kábelek jelentős sérülését – jelentette be kedden a finn rendőrség. Azt egyelőre nem tudja megmondani a hatóság, hogy balesetről vagy szándékos cselekményről van-e szó, mert nem tudtak még beszélni a hajó kapitányával.
Egészen új megvilágításba helyezi a finn rendőrség nyomozása és keddi tájékoztatója azt, hogy mi történhetett a Balticconnector gázvezetékkel és a tenger alatti telekommunikációs kábelekkel. Ezek szerint nem Oroszország, vagy egyéb állami szereplő áll a sérülés hátterében, mint amelyre kezdetben gyanakodni lehetett a hivatalos kommunikáció alapján. A friss információknak az alábbi a lényege:
- A finn rendőrség vizsgálatának középpontjában a kínai NewNew Polar Bear konténerszállító hajó áll, amely a csővezeték és a kábelek felett haladt a sérülések idején, ezt már pénteken jelezték szűkszavúan.
- Ma reggel felszínre hoztak egy elveszett horgonyt a tengerfenékről, onnan, ahol a vezeték október 8-án megrepedt, és vizsgálják, hogy az egy kínai konténerszállító hajóhoz tartozik-e.
- A keddi tájékoztatás szerint a nyomozók a tengerfenéken széles vonszolásnyomokat láttak a csővezeték elszakadásának helyéhez vezető úton, és a horgony közvetlenül a sérülés helye után feküdt. A rendőrség szerint a tengerfenéken egy keskenyebb nyomvonal volt látható, amely több tucat kilométeren át húzódott tovább a leszakadt horgony után. A horgony egy darabja, a két tüskéje közül az egyik, letört.
- Megállapította a finn rendőrség, hogy a NewNew Polar Bearről valóban hiányzik az egyik elülső horgonya, és közölte, hogy sikertelenül próbálták felvenni a kapcsolatot a hajóval, hogy tisztázzák a helyzetet. Kína hétfőn „objektív, tisztességes és szakszerű” vizsgálatot követelt a csővezeték sérülésének ügyében.
A fentiek nyomán Robin Lardot, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NBI) vezetője a keddi sajtótájékoztatón úgy fogalmazott:
A következő kérdések arra vonatkoznak, hogy szándékos volt-e a baleset, gondatlanság, rossz tengerészeti gyakorlat, és itt jutunk el oda, hogy lehet-e indíték a történtek mögött. De ebben a szakaszban még túl korai lenne erre választ adni.
A nyomozás és az adatgyűjtés tehát tart, és a friss jelzések arra utalnak, hogy nem Oroszország áll a gázvezeték megsérülése mögött, amelyre kezdetben sokan gyanakodtak. A Balticconnector sérülésének javítása a jelzések szerint legalább öt hónapba telik majd, és nem okoz komolyabb gázellátási zavarokat Észtországban, illetve a többi balti országban, mert más irányból is be tudják szerezni a kiesett gázmennyiséget.
Mi az a Balticconnector és mi történt vele?
A 2019. decemberében átadott tenger alatti Balticconnector gázvezeték 77 km hosszú és a finnországi Inkoo és az észtországi paldiski településeket köti össze a Finn-öbölben, közel az orosz vizekhez. A gázvezeték kétirányú szállítást tesz lehetővé, de jellemzően Finnország felől szállít gázt Észtország felé, a vezeték napi kapacitása 7,2 millió köbméter (mintegy 80 GWh),
A gázvezetékben helyi idő szerint 2023. október 8-án hajnali 2 órakor érzékeltek hirtelen nyomáscsökkenést, hiszen az addigi 34,5 bár nyomás 12 bár körülre esett, majd egy órával később csupán 6 bárra. Ez arra utal, hogy jelentős mennyiségű gáz távozott a vezetékből a tengerbe.
Mind Finnország, mind Észtország levált hivatalosan az orosz gázról, de az európai rendszerbe bekerülő orosz LNG-n keresztül továbbra is elképzelhető, hogy valamennyi orosz molekula is bekerül a saját rendszerükbe. Mindkét ország el tudja látni magát más irányokból gázzal, így Finnország jellemzően az Inkooban és Haminában található LNG-terminálokon keresztül tud gázhoz jutni, Észtország pedig Lettország felől (föld alatti gáztároló), illetve a litváninai Klaipeda LNG-terminál felől tud gázt szerezni. Érdemes megjegyezni, hogy a Reuters adatai szerint mind a litván Klaipeda, mind a finn Inkoo LNG-terminálok legnagyobb beszállítója az Egyesült Államok.
(portfolio.hu)