Ha soha többé nem inna alkoholt…

Ha soha többé nem inna alkoholt…

Szakértők szerint az alkoholmentes életvitel alapjaiban változtathatja meg a működésünket, mind fizikailag, mind pedig mentálisan. Gondolkodtál már rajta, vajon mi történik pontosan a szervezeteddel, ha abbahagyod az alkoholfogyasztást? Ha volt már néhány ötleted azzal kapcsolatban, hogy milyen jótékony hatásai lehetnek az absztinenciának, akkor azt szorozd meg kettővel – meglátod, az életed fenekestül felfordul majd, és csakis a jó értelemben!

Pihentetőbb alvás, kevesebb szorongás, jobb koncentráció – hogy csak néhányat említsünk azok közül az előnyök közül, amelyek az alkohol fogyasztásának mellőzésével járnak. Természetesen nem minden csak fekete vagy fehér, hiszen bizonyos alkoholos italok – mértéktartó fogyasztás mellett – kifejezetten egészségesek is tudnak lenni, mégis az esetek többségében sajnos többet ártanak, mint használnak. De hogy miért is jó pontosan az absztinencia mellett dönteni? Mondjuk is!

Teljesen új ember néz majd vissza rád a tükörből

Igaz, még nincs itt a “száraz november”, de nem is kell külön apropó ahhoz, hogy kipróbáld, milyen az alkoholmentes élet hosszú távon. Ha úgy döntöttél, teszel egy próbát, arra biztatunk, hogy még mielőtt elindulnál az egészségesebb életmód felé vezető úton, készíts magadról egy képet, majd néhány hónap múlva – a határidőt te szabod meg – csinálj magadról egy újabbat ugyanabból a szögből és fényviszonyok mellett. Hidd el, hihetetlen változásokat fogsz majd látni az arcodon.

Először nem lesz könnyű

Nyilván az esti pohár vörösbort almafröccsre cserélni nem mindig könnyű – még akkor sem, ha nem küzdesz alkoholproblémákkal. Ez azért van, mert az alkohol szó szerint mindenhol jelen van az életünkben; fogyasztása beépült a kultúránkba és a társadalmi normáinkba. „Az alkohol az egyetlen társadalmilag elfogadott tudatmódosító ital a világon” – mondja Dr. Rafaat Girgis pszichológus. „Partik alkalmával, étkezés közben és ünnepnapokon is felszolgálják; a legtöbb ember számára egyszerűen a mindennapi élet része.” Éppen emiatt, ha rászánod magad, hogy megválj tőle, teljesen jogosan érezheted úgy, hogy egy nagyon erős önfegyelemre van hozzá szükséged.

Kiderül majd, kik az igazi barátaid

A mellette szóló érvek azonban erőteljes motivációt jelenthetnek arra, hogy végleg abbahagyd az ivást – vagy legalábbis megpróbáld egy jó ideig nélkülözni. Például a szexuális életed egészen biztosan jobb lesz majd, az emberi kapcsolataid pedig még szorosabbá válhatnak. Előbbiről részletesen olvashatsz korábbi cikkünkből, az utóbbi pedig teljesen magától értetődő: kevesebb alkohol egyenlő kevesebb konfliktus, nagyobb önkontroll, ezáltal pedig minőségibb kapcsolatok.

Gondolj csak bele, nem véletlenül hívják “ivócimboráknak” azokat az embereket, akiket egyetlen dolog köt csak össze, és az az alkohol. Érdemes megfigyelni, hogy egy nagyobb életmódváltást követően kik azok a személyek, akik továbbra is keresik a társaságodat, illetve te is az övékét. Bizonyára nem mondunk újat azzal, hogy bizony lesznek majd, akik el-elmaradoznak, ha nem leszel már benne többé az alkoholmámoros programokban. Akikkel viszont mély és szoros barátságot ápolsz, támogatni fognak a döntésedben, és nyugodtan koccinthatsz majd velük az újdonsült kedvenc alkoholmentes koktéloddal.

A mentális egészséged is javulni fog

Tovább boncolgatva az egészségügyi előnyöket, jó ha tudod, hogy az alkoholmentes életvitelt folytató embereknél csökken a rák, a szív, az érrendszeri és a májbetegségek kialakulásának kockázata, stabilizálódik a hormonműködés, erősödik az immunrendszer, javul a mentális állapot, és kevesebb esély van a depresszióra is. Az sem egy elhanyagolható szempont, hogy növekszik tőle az önbecsülésed és az önbizalmad, nem beszélve arról, mennyivel szebb lesz a bőröd, a hajad és a körmöd.

Legyél kitartó és türelmes magadhoz

De hogyan is kezdj neki? Először is: tisztában kell lenned azzal, hogy időbe telik, amíg látványos változásokat tapasztalsz. „A szervezetnek a normális működéséhez való visszaállítása számos tényezőtől függ, beleértve az adott személy nemét, az aktuális egészségi állapotát és az elszántságát” – magyarázza Dr. Girgis. „Fogadd el, tanulj és nyerj betekintést menet közben.” Végül is a test és a lélek nem javul egyik napról a másikra. Tanya Mezher táplálkozási szakértő pedig arra biztat, hogy próbálj türelmes és kitartó maradni. „A felépülés időbe telik, és megeshet, hogy időnként kudarcot vallasz” – figyelmeztet. „Maradj elkötelezett a céljaid mellett. Az időtartam személyenként változik, de a fizikai és mentális egészség észrevehető javulása gyakran már néhány héten vagy hónapon belül látható.”

(glamour.hu)

polkorrekt