Nagyon berágott az MNB Parragh Lászlóra, akinek szerintük „nemcsak a gazdasági ismeretei, hanem szövegértési képességei is gyengék”
Szakmai hozzá nem értés, gyenge szövegértési képesség – csak úgy sorjáznak a kemény szavak.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajnálattal veszi tudomásul, hogy Parragh László immáron sokadik éve támadja a jegybank politikáját, ráadásul ezt a kellő szakmai tudás hiányában és minden előzetes tájékozódás mellőzésével teszi – erős kezdéssel nyit az a közlemény, amelyet szerda késő délután adott ki a jegybank. Bár Parragh jó ideje – követve természetesen a kormányzati irányvonalat – kritizálja a Matolcsy György vezette szervezetet, a jegybank haragját vélhetően az elmúlt napok két megnyilvánulása váltotta ki. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Világgazdaság konferenciáján arról beszélt, hogy sem az infláció, sem az azzal összefüggésben álló kamatszint letörésében nem jeleskedett az MNB az elmúlt időszakban, pár órával később, az ATV Egyenes beszéd című műsorában pedig egyenesen azt vetette fel, hogy az államnak „einstandolnia” kellene a jegybank ingatlanjait, hogy azok fedezzék annak veszteségét.
Parragh ezzel arra utalt, hogy a kormány – a jegybankkal – a jegybanktörvény módosítására készül, amely lehetővé tenné azt, hogy az MNB negatív saját tőkével működjön, felmentve az államot az alól, hogy fedeznie kelljen a veszteségét.
A közlemény szerint az MKIK elnöke „számtalan alkalommal tett felelőtlen, szakmailag hibás kijelentéseket a magyar gazdaság jelenéről és a jegybank tevékenységéről. Ezek a nyilatkozatok kizárólag arra voltak jók, hogy növeljék a piaci bizonytalanságot és félretájékoztassák az embereket.” A jegybank szerint ebbe a sorba illeszkednek a legújabb állításai is, például azzal kapcsolatban, csődbe mehet-e a jegybank, vagy hogy külföldi vagy hazai piaci forrásból kellene finanszírozáshoz jutnia. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a jegybank vesztesége a hazai intézmények jegybanknál elhelyezett likviditásukra kifizetett kamatból ered, másfelől az MNB is nyújtott alacsony kamattal vállalati finanszírozást.
Cáfolják Parraghnak azt az állítását is, hogy már 2019-ben az infláció veszélyére utalt volna a nyersanyagárak elszállása, mondván azok a Covid-járvány előtt mélypontra kerültek, az elnök pedig a bérkiáramlásban látta az infláció fő okát, ennek ellenére két évvel később éppen ő szorgalmazta a minimálbér további emelését. „2019-ben nyilván ő sem látta, ahogy egyik jegybank vagy Nobel-díjas közgazdász sem, hogy majd a Covid hatások, az orosz-ukrán háború, az energiaválság és az élelmiszerár-sokk fogja magasra repíteni globálisan az inflációt, de csak 2 év múlva” – emeli ki a közlemény, hozzátéve, hamis Parraghnak az a kijelentése is, hogy az MNB nem ismerte fel kellő időben az infláció veszélyeit.
De hogy ne csak összefoglaljuk a dolgokat, egy idézet a közleményből:
Nem világos, hogy Parragh László mit tartott volna megfelelő időzítésnek. Szerinte talán az első Covid-hullámok csúcspontjánál kellett volna éles kamatemelésekbe kezdeni? Vagy el sem kellett volna indítani a kedvezményes jegybanki hitelprogramokat akkor, amikor a járvány idején vállalkozások tömegének tűntek el a bevételei? Érdekes módon akkor nem szólalt fel az NHP hitelprogram azonnali leállítását követelve.
A jegybank közleményében úgy fogalmaz: Parraghnak „nemcsak a gazdasági ismeretei, hanem szövegértési képességei is gyengék” – ezzel arra utalnak, hogy az árstabilitás fenntartása ugyan elsődleges célja az MNB-nek, de nem csak az övé, majd – csak hogy ne csak védekezésből álljon a kétoldalas írás – odaszúrnak egyet a kormánynak is. „Nem a tűzoltón kell számonkérni, hogy miért ütött ki a tűz” – írják, felidézve Matolcsy György gyakori bírálatát arról, hogy az infláció elszállásáért valójában a kormány politikája tehető felelőssé.
A MNB immáron sokadik alkalommal kéri Parragh Lászlót, hogy a felelősségi körén kívül eső szakmai kérdésekben tartózkodjon a vélemény-nyilvánítástól. Ha már mindenképp hangot szeretne adni a jegybankot érintő kritikáinak, azt legalább a jövőben a tények ismeretében tegye meg, így elkerülhetőek lennének az olyan abszurd kijelentések, amik a jegybanki mandátum és működés ismeretének teljes hiányára utalnak – zárul a közlemény.
Azt pedig már csak mi jegyezzük meg, hogy Parragh és a jegybank csörtéjének kezdetén a kamarai elnök felesége még tagja volt a jegybank Monetáris Tanácsának, ahol a jegyzőkönyvek alapján akkor is rendre egyhangú döntéseket hoztak a kamatemelésről. Matolcsy viszont ekkortájt már nem szólalt fel az MKIK szokásos éves Gazdasági évnyitóján.