Megint tüntetett a Momentum – egy tüntetőt letepertek a rendőrök – képekkel, videókkal

Megint tüntetett a Momentum – egy tüntetőt letepertek a rendőrök – képekkel, videókkal

A Momentum hétfőn megpróbálta blokád alá venni az Országház bejáratait, majd tüntetést tartottak az alaptörvény tizenötödik módosítása ellen.

„Uszító és egyszerre gyáva hatalom ez, mindent elvennének tőlünk, de egyszer meg kell vetnünk a lábunkat és azt kell mondanunk, hogy elég volt! (…) Tarts velünk, védjük meg a szabadságunkat. A gyülekezés alapjog! ” – írta a liberális párt az eseményre való felhívásban.

A Kossuth téri Tisza István szobornál gyülekeztek a tüntetők, a meghirdetett háromórai időpontban még elég kevesen.

Bedő Dávid, Orosz Anna, és Gelencsér Ferenc, valamint a párt politikusainak vezetésével a tüntetők egy része fél négy tájban lement a rakpartra, itt azonban a rendőrök elállták az útjukat a Parlament parkolójának kapujánál. A demonstrálók beálltak az egyenruhások sorfala elé.

A parlamenti mélygarázs másik kapujánál, a látogatóközpont bejáratánál szintén megpróbáltak bejutni a momentumosok, ők azonban nem felsorakoztak, hanem leültek a sorfal előtt. Őket a rendőrök egyesével cipelték el az útból.

Végül a mélygarázs Duna felőli bejáratánál tüntető momentumosokhoz egy újabb csoport rendőr érkezett, és felszólították őket, hogy hagyják szabadon ezt a részt, azonban a tüntetők itt is leültek a földre. Az egyenruhások körbekerítették őket, a többieket pedig kiszorították.

„A gyülelekzés alapjog!” „Magyar rendőr velünk van”— skandálják.

Nagyjából 20 perc után a rendőrök a mélygarázs rakpart felőli bejáratánál is elpakolták a momentumosokat az útból, és akiket elvittek a kaputól, azokat igazoltatták is. Sokan inkább felmentek és a Kossuth tér széléről, a kerítéstől követték a lent folyó eseményeket, már amíg a rendőrök hagyták. Egy idő után itt is végig rendőr sorfal állt.

A Duna partján is többen álltak, és párszor felcsendült a „Mocskos Fidesz!”, illetve a „Hazaárulók!” skandálás.

Egy ellenzéki képviselő, Tordai Bence egyszemélyes partizánakcióként még megpróbált beülni a parlamenti mélygarázs bejárata elé, de egyből kikapták és igazoltatták.

A tüntetők ezen kisebb közjáték után a Tisza István emlékműnél gyülekeztek, az égben már lobogott az  ukrán, európai uniós, és momentumos zászló is, elvétve talán két magyar zászlót is lehetett látni. Miközben várakoztak a tüntetés kezdetére, Tompos Márton, a párt politikusának internetes műsora, az „Orbánék” ment a Parlament tövében felállított kivetítőn.

Nem sokkal később a Momentum szóvivője bejelentette, hogy az ülésteremben a “bátor” képviselők 17 óra körül elfogadhatják az Alaptörvény 15. módosítását.

Mivel a parlamenti közvetítés délután megszakadt, ezért Tompos Márton liveját közvetítették az ülésteremből, így a megjelentek élőben nézhették, amint képviselők elfogadják az Alaptörvény módosítását. Ezt a téren fülsüketítő fújolás, hurrogás és tiltakozás kísérte, miközben a benti momentumos politikusok is dudaszóval zavarták meg az ülést. A közvetítést szinte nem is lehetett hallani a téren.

Hamarosan megjelent Karácsony Gergely és azonnal odalépett hozzá a trombitás Szabó Bálint, a volt szegedi önkormányzati képviselő, botrányhős útját azonban elállták az önkéntesek. Mindenesetre ő elkezdte játszani a Börtön ablakábant, amivel jó sok embert elvont a színpad elől.

A szavazás végeztével, háromnegyed hat tájban Soproni Tamás első felszólalóként arról beszélt, hogy 2019-ben az volt az első választási ígérete, mely szerint a normalitás szigetét hozza létre Terézvárosban.

“Ott próbálunk hidakat építeni, ahol mások árkokat ásnak” — mondta az önkormányzatok nevében, majd arról beszélt, hogy a kormány közben ágyúval lövi őket.

Szerinte vannak olyan pillanatok, mint a mostani, amikor a hallgatás bűn, és a városvezetőknek is ki kell állni a szabadság mellett. Véleménye szerint azoknak kell szégyenkezniük, akik most nincsenek a téren, és a hatalom akkor nyer, amikor a tüntetők, akik az ország lelkiismerete, csöndben hazakullognak. Ezzel a Tisza Pártnak üzent, bár konkrétan nem mondta ki.

Baranyi Kriszta ferencvárosi polgármester következő felszólalóként arról beszélt, hogy a történelem sötét napja a mai, az orosz útra léptünk.

Azt mondta, a kormány csapdákat állít egyes szereplőknek, de ezt az ellenzéknek, és a “normálisoknak”, a társadalom nem homofób többségének vissza kell fordítani ellenük. Ki kell állni a szabadságért, ami jelenleg a Pride melletti kiállást jelenti, mert különben elveszik tőlünk azt, tette hozzá.

Ma azért kell harcolnunk, és kiállni a szolidaritás és a tolerancia mellet, hogy a következő kormányok is tiszteljék ezeket az értékeket.

Ekkor már elég volt Szabó Bálint trombitálásából, és elvitték a rendőrök.

A főpolgármester következett, aki beszédében arra biztatott mindenkit, hogy írja be a naptárába, hogy idén június 28-án legyen ott a 30. Budapest Pride felvonuláson.

„Budapest Pride lesz, és ha ti is úgy akarjátok, akkor nagyobb és szabadabb, mint eddig” – mondta.

Vagy együtt vagyunk szabadok, vagy egyikőnk sem az – fogalmazott Karácsony az elfogadott Alaptörvény-módosítással kapcsolatban, majd kijelentette, hogy ha egyszer lesz új alkotmánya az országnak, az szerinte abból fog kiindulni, hogy nem egyformák a magyarok, hanem egyenlőek.

Ezután arra kérte a jelenlévőket, hogy úgy álljanak ki az igazukért, hogy sose feledjék, hogy „a hidak arra valók, hogy átmenjünk rajtuk és megtaláljuk egymást”. Találkozzunk június 28-án a 30. Budapest Pride-on! – zárta beszédét.

Bedő Dávid lépett a színpadra, aki megköszönte a tüntetőknek, hogy egy hónapja kimennek az utcára a szabadság védelmében.

Antall Józsefet idézte, mondván “tetszettek volna forradalmat csinálni” — amit a nem elég radikális rendszerváltás miatti kritikákra válaszolta a korábbi miniszterelnök —, majd arról beszélt, hogy ők sem akarnak forradalmat, legalábbis egyelőre. De a kormány mindent be fog vetni ellenük, ha veszélyben érzi a hatalmát, ezért kell az utcára menni.

“Egy szabad és színes Magyarországért kell harcolni”, mondta, majd hozzátette, hogy a jogainkért kötelességünk kiállni.

Bedő a beszéde egy pontján meggyújtott egy lila füstgyertyát, mint amikor a Pride-törvény ellen tiltakoztak a Parlamentben. Azt mondta, ahol zsarnokság van, ott ellenállás is van, és közölte, hogy ez az ellenállás ki fog tartani a következô egy évben. Arra kérte az embereket, hogy magukért, az elnyomottakért és az országért álljanak ki a hatalommal szemben.

Beszéde végén azt mondta, hogy habár a Parlament elfogadta az Alaptörvény módosítást, azt még a köztársasági elnöknek is el kell fogadnia.

Arra kérte a tüntetőket, hogy tartsanak vele, és nyilvánítsák ki a véleményüket Sulyok Tamás irodájánál is.

A Lánchíd budai hídfőjéig jutott el a tüntetők menete, ott ugyanis rendőrsorfal várta őket.

Egy ideig csak farkasszemet néztek a rendőrökkel és kérlelték őket, hogy hadd menjenek tovább, majd egyszer csak nekifeszültek a rendőrsorfalnak, hogy áttörjék.

Végül dulakodás alakult ki, néhányan át is jutottak a sorfal másik oldalára, de bár egy pillanatra aztán lett egy kis rendőri megingás, és a tüntetők egy csoportja át tudott szaladni, a tömeg nagy része továbbra is a Lánchídon ragadt.

„Minden rendőr áruló”- skandálták a tüntetők.

A Clark Ádám téren a rendőrök letepertek egy, a rendőr sorfalon átjutott tüntetőt a gyepen, majd megbilincselték és betették a kocsijukba.

Ez ellen páran tiltakoztak, és a képviselőket hívták, hogy mentelmi joguk mögé bújva akadályozzák meg a rendőrautó elindulását.

Közben a Lánchídon még egy nagy csoport rendőr érkezett Pest felől, és az itt maradtakat leszorították az úttestről, bár egy kisebb, nagyjából 20-25 fős csoport, akik sikeresen átjutottak a sorfalon, elindult a  Sándor palota felé.

Fél nyolc után már alig voltak a tüntetők, a rendőrök elkezdték hídon maradottakat a pesti oldal felé szorítani, majd igazoltatták a Lánchíd budai hídfőjénél kitartó tüntetőket, és nyolc körül már meg is indulhatott a forgalom a hídon és a téren is.

Egyébként visszatért Szabó Bálint is, és természetesen újra „zenés vacsora” volt, trombitájával szórakoztatta a még a hídon vagy a hídfőnél levőket.

Állítólag azoknak, akiknek sikerült átjutniuk a hídon, és a Sándor palota fele indultak, a Királylépcső tetején ütköztek egy másik sorfalba.

Egyébként Szabó Bálint performanszairól valahogy mindig ez a videó jut eszünkbe, bár tényszerű, hogy ez klasszisokkal cukibb:

És a nap hírei:

Országgyűlés hétfő késő délután fogadta el az Alaptörvény 15. módosítását, amivel bekerül az alkotmányba, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, a drog használata és terjesztése tilos, a gyermekek védelme pedig a legfontosabb.

Hétfő este megjelent a Magyar Közlönyben az Alaptörvény 15. módosítása, ami azt jelenti, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnök néhány órával az újabb alkotmánymódosítás elfogadása után már alá is írta azt.

  • A módosítás után felfüggeszthetik emberek magyar állampolgárságát, a rendőrség pedig betilthatja a Pride-ot.
  • A Jobbik képviselői kivonultak a teremből a szavazás előtt, több ellenzéki párt be se ment az ülésre.
  • A javaslatot a Fidesz-KDNP képviselői mellett a Mi Hazánk frakciója is támogatta.

Sőt, felfüggesztették hét képviselő mentelmi jogát
Az Alaptörvény tizenötödik módosítása után a képviselők hat momentumos képviselő mentelmi jogáról szavaztak.

A momentumos politikusok mentelmi jogának felfüggesztése egy korábbi, a Karmelita kolostornál történt kordonbontás miatt került napirendre.

Az érintettek:

Bedő Dávid, Gelencsér Ferenc, Tóth Endre, Hajnal Miklós, Orosz Anna, és Tompos Márton.

A képviselők többsége felfüggesztette a hat képviselő mentelmi jogát. Az ülésen egy rágalmazási, becsületsértési ügyben

Hadházy Ákos független képviselő mentelmi jogát is felfüggesztették.

Na, de jöjjön képgalériánk:

 

polkorrekt