Tilos lesz a kiskorúak számára energiaitalhoz jutni

Tilos lesz a kiskorúak számára energiaitalhoz jutni

​Sok szülő örülhet a kormány legújabb bejelentésének. A tervek szerint hamarosan tilos lesz a 18 év alattiak számára energiaitalt vásárolni és fogyasztani.

Az energiaitalok fogyasztása a fiatalok körében egyre növekvő aggodalomra ad okot, mivel ezek az italok jelentős mennyiségű koffeint és más stimulánsokat tartalmaznak, amelyek káros hatással lehetnek a fejlődő szervezetre. A kormány ezért rendeletet tervez bevezetni, amely megtiltaná a 18 év alattiak számára az energiaitalok vásárlását és fogyasztását.​

Kiknek tilos az energiaital?

A tilalom 1,681 millió 18 év alatti fiatalt érintene Magyarországon.​

A szabályozás 17 energiaital-gyártó- és forgalmazó vállalkozásra vonatkozna.​

Azok az italok kerülnének tiltólistára, amelyek legalább 15 milligramm/100 milliliter koffeint, valamint ginzenget, taurint, L-arginint, inozitolt vagy glükuronolaktont tartalmaznak. ​

A teol.hu-nak nyilatkozó szekszárdi édesapa aggodalmát fejezte ki a fiatalok energiaital-fogyasztása miatt, különösen, amikor látja, hogy középiskolás korú gyerekek cigarettával és energiaitallal a kezükben gyülekeznek az iskolák előtt. Hasonló korú gyermekeire gondolva úgy véli, hogy egy 15 éves szervezetének nincs szüksége ilyen serkentőkre.​

Egy helyi italnagykereskedő rámutatott, hogy az energiaitalok mára napi fogyasztási cikké váltak, hetente átlagosan 2280 dobozt értékesítenek. Ez is mutatja, hogy ezek az italok már nem csak alkalmi frissítők.

A dietetikus szerint nagyon káros

Horváth Antónia táplálkozási tanácsadó szerint a fiatalok szervezete még fejlődésben van, és a koffein, valamint más stimulánsok fogyasztása számos negatív hatással járhat.

  • A koffein túlzott bevitele szorongást, alvászavarokat és hiperaktivitást okozhat a fiataloknál.​ Emellett a magas koffeintartalom növelheti a vérnyomást és a szívritmuszavarok kockázatát.​ Illetve a koffein függőséget is okozhat, ami hosszú távon további egészségügyi problémákhoz vezethet – fogalmazott a szakember, aki szerint nehéz lesz betartatni a törvényt, amikor számtalan helyen vannak italautomaták is, ahol életkor nélkül bárki vásárolhat.
  • A dohányboltba sem mehetnek a 18 év aluliak és mégis azt látom az utcán, hogy nagyon sok fiatalkorú szívja a cigarettát – tette hozzá a táplálkozási tanácsadó, aki szerint ennek ellenére a rendelet bevezetése fontos lépés lenne a fiatalok egészségének védelme érdekében, csökkentve az energiaitalok fogyasztásából eredő kockázatokat.

Dr. Bense Tamás esztergomi családorvos is egyetért a táplálkozási tanácsadóval. Az orvos korábban a Kemma.hu-nak elmondta, hogy milyen egészségügyi kockázattal jár a dobozos italok fogyasztása.

  • Valóban károsabb az energiaital, mint a kávé – mondta a vármegyei doktor, de kiemelte azt is, hogy a mennyiségtől függ minden. – Egy csésze presszó kávéban annyi koffein van, mint egy liter kólában, egy doboz 2,5 deciliter energiaitalban, vagy három nagy csésze teában. Szóval, azzal nincs baj, ha a gyerek megiszik egyet. Azzal már inkább, ha túlzásba viszi – árulta el lapunk kérdésére Dr. Bense Tamás, aki szerint az iskolák környékén egyre gyakrabban látni diákokat, energiaitallal a kezükben.
  • Divattá váltak az energiaitalok, amik könnyen függőséget okozhatnak. Egyre gyakrabban látni fiatalokat, kezükben energiaitalos dobozzal, akkor meg pláne legurítanak 4-5-tel, ha elmennek szórakozni – mondta az orvos, akinek rendelőjében is megfordultak már érdekes esetek. Például korábban járt nála egy 13 éves, hetedik osztályos tanuló, aki komoly egészségügyi problémákról számolt be az orvosnak.
  • Fejfájásra és magas vérnyomásra panaszkodott az általános iskolás, és magas volt a pulzusa is. Kiderült, naponta legalább háromszor, azaz reggel, délben és este is fogyaszt energiaitalt. Nem tiltottam el tőle. Csak elmeséltem neki, hogy agyvérzést, vagy szívleállást is okozhatnak ezek a tünetek – számolt be az esetről Dr. Bense Tamás, aki szerint a történetnek pozitív kicsengése is van. A fiú ezután inkább teára váltott.

(hirtv.hu)

polkorrekt