Az USA katonai készleteket halmozott fel Ausztráliában a tajvani háborúhoz

Az USA katonai készleteket halmozott fel Ausztráliában a tajvani háborúhoz

Az Egyesült Államok a tavalyi év eddigi legnagyobb közös gyakorlatát Ausztráliával arra használta fel, hogy új eszközkészleteket halmozzon fel az országban, felkészülve egy esetleges konfliktusra Kínával Tajvan miatt – jelentette a Reuters forrásokra hivatkozva.

A hírügynökség által megkérdezett amerikai tisztviselők szerint a hadianyagot a tavaly júliusi és augusztusi Talisman Sabre gyakorlatok során rejtették el. Az Ausztráliában és környékén tartott gyakorlatokon 13 ország több mint 34 ezer katonája vett részt, és a harckészültség és a logisztikai képességek fokozására összpontosított.

A gyakorlatokon használt felszerelések között 330 jármű és pótkocsi, valamint 130 konténer volt, amelyeket Ausztrália délkeleti részén tárolnak – jelentette a Reuters. Hozzátette, hogy ez egy konfliktus esetén elegendő lenne körülbelül három század logisztikai ellátására, amelyek együttes létszáma 500 vagy annál több katona. Alternatívaként a felszereléseket a jövőbeni gyakorlatok során vagy egy esetleges természeti katasztrófa kezelésére is fel lehetne használni.

A hírügynökség által megkérdezett számos tisztviselő a logisztikát az amerikai hadsereg gyenge pontjaként említette, amelyet Kína egy konfliktus esetén kihasználhatna, esetleg üzemanyag-utántöltő hajók és repülőgép-üzemanyag raktárak bombázásával. Az ilyen taktikák – figyelmeztettek a tisztviselők – lehetővé tennék Peking számára, hogy anélkül hátráltassa Washingtont, hogy az amerikai erők nagy részét be kellene vetnie.

Az Egyesült Államokban működő kínai nagykövetség nem kommentálta közvetlenül a jelentést, de a Reutersnek azt mondta, hogy

Washingtonnak “fel kell hagynia a katonai kapcsolatok fokozását a tajvani régióval”, és “fel kell hagynia olyan tényezők létrehozásával, amelyek fokozhatják a feszültséget a Tajvani-szorosban”.

Az Egyesült Államok és Kína között Tajvan ügyében az elmúlt hónapokban tovább mélyült a szakadék, amelyet Washington fegyvereladásai, valamint magas rangú törvényhozóknak az önigazgatású szigetre tett látogatásai tápláltak.

Peking Tajvant szuverén területe részének tekinti, és a Tajpejjel való amerikai kapcsolatfelvételt a belügyeibe való beavatkozásként ítélte el. Hszi Csin-ping elnök kijelentette, hogy Kína békés újraegyesítésre törekszik a szigettel, bár Peking nem zárta ki az erő alkalmazását e cél elérése érdekében.

Közben Joe Biden amerikai elnök 2022-ben ígéretet tett arra, hogy Washington megvédi Tajvant, ha “példátlan támadásra kerülne sor”, de hangsúlyozta, hogy országa nem bátorítja a sziget függetlenségét.

(oroszhirek.hu)

polkorrekt