Hogyan lett a Mikulás Mikulás?

Hogyan lett a Mikulás Mikulás?

Hogy lett a Mikulás Mikulás? Honnan ered a története, mióta ünnepeljük december 6-án, és ki is az „igazi” Mikulás? Ebben a cikkben megnézzük, hogy alakult a Mikulás története, mióta jellemző világszerte, hogy egy „kedves, öreg Télapó” megajándékozza a jó gyermekeket.

A Mikulás történetének kezdete: Szent Miklós

A „Mikulás” megnevezés sok, egykori és ma is élő, fiktív és valós személyt is takarhat. Kire gondolunk pontosan, amikor a Mikulást emlegetjük?

A legrégebbi – és egyedüli, aki nem csak legenda, de valóban létező személy is volt – Mikulás maga Szent Miklós, a 3-4. századból. A keresztény kultúrában az ő alakja testesíti meg azt, akit ma „Mikulásként” ismerünk és emlegetünk.

Szent Miklós életében segítette a jólelkű szegényeket. Az éj leple alatt aranyat vitt azokhoz a házakhoz, ahol jólelkű, ám de szegény családok, gyerekek éltek.

Halála után a gyerekek, házasulni vágyó nők, hajósok, kereskedők, zarándokok védőszentjévé vált. Halála napja (december 6.) ünnepnap lett.

A Mikulás története, Szent Miklós története folytatódott

Európa egyik legnépszerűbb szentje volt akkoriban, így széles körben ünnepelték december 6-át. Szent Miklós, a Mikulás története tehát folytatódott,

Ekkortájt jelölte ki december 25-ét Krisztus születésének ünnepévé az Egyház – a pogány Yula téli ünneppel szemben (amelyet szintén ekkor ünnepeltek).

A pogány Yule ünnep Odin istenről szólt, akit nagyhasú, fehér szakállú alakként ábrázoltak, aki az égen röpköd. Ez a pogány ünnep, és Odin isten képi megjelenése hatással volt Szent Miklós ábrázolására is.


Odin pogány isten

Protestáns reformáció, Szent Miklós alakja háttérbe szorul

Évszázadokkal később Európában, a protestáns reformáció terjedésével – amely helyteleníti a szentek csodálatát, kultuszát – a „Mikulás” ünnepe december 6-ról decemebr 25-re tevődött.

Így próbálták meg a hangsúlyt Szent Miklósról Jézus felé fordítani, és a szent legendáját halványítani, feledtetni.

Ekkor az Egyház egy másik megnevezést alkotott: „Christ Kind”, ami Németországban terjedt el leginkább, mint az ajándékok hozójának neve, megnevezése. Ez a mai „Krist Kindle” megnevezés elődje, ami Németországban és Észak Amerika egyes részein azóta is használatos.

A Mikulás története, Szent Miklós története azonban nem ért véget

Az Egyház intézkedései ellenére Szent Miklós továbbra is népszerű maradt, főleg Hollandiában, ahol „Sinter Claus” néven emlegették őt.

Mindeközben Angliában „Father Christmas”-ként kezdték őt hívni, ő volt az, aki a karácsonyi ünnepkör kedves és jóságos megszemélyesítőjévé vált.

Amikor az európaiak gyarmatosítani kezdték „az új világot”, a Mikulás története folytatódott: Sinter Claus és Father Christmas alakja összeolvadt, egyesülésükből alakult ki a „Santa Claus” megnevezés az angolul beszélők körében. Ő lett az amerikaiak Mikulása.

A Mikulás megjelenése

Sok vizuális elem, amit ma a Mikulással azonosítunk (sapka, szakáll, piros ruha) a 19. századi New Yorkból ered. Egy 1821-es gyeremekkönyvben Santa Claust egy idős emberként írták le, aki egy rénszarvasok által húzott szánon közlekedik.

1863-ban egy amerikai karikaturista-grafikus, Thomas Nast, egy magazin felkérésére megalkotott egy Mikulás-illusztrációt. Gyakorlatilag ez tekinthető a mai Mikulás-ábrázolások alapjának.

Nast 30 év alatt tökéletesítette rajzát.


Thomas Nast Mikulás-alakja 1881-ből

Mikulás alakja – mikor és miért lett olyan, amilyennek ma ismerjük?

Nagy has, hosszú fehér szakáll, esetleg pásztorbot – na és persze az elmaradhatatlan piros ruha! Mikor és miért alakult ki ez a kép a Mikulásról?

A történet az 1800-as évek Amerikájára nyúlik vissza. 1821-ben ugyanis megjelent egy 5-12 éves gyermekeknek szóló könyvecske, amiben szó van a Mikulásról is.

A könyv a Mikulást (azaz Santa Claust, ahogyan ott nevezik őt) egy idős embernek írja le, akinek a szánját rénszarvasok húzzák.

Ez volt a kiindulópont. Aztán 1863-ban, szintén Amerikában egy Thomas Nast nevű karikaturista grafikus készített egy rajzot Santa Clausról az egyik újságnak. Gyakorlatilag ő alkotta meg a Mikulás ma ismert formáját, megjelenését.

Miért piros a Mikulás ruhája?

Nast aztán közel 30 évig tökéletesítette az általa megrajzolt Mikulást. És itt érkezik meg a válasz a címben feltett kérdésre: ruháját az eredetileg elképzelt barnáról pirosra változtatta.

Volt egy kósza elképzelés (pletyka) arról, hogy a Coca-Cola reklámjai miatt lett piros a Mikulás öltözete. (Hiszen ez illett az üdítőital-gyártó márkájához, arculatához.)

Ez a felvetés azonban tévesnek bizonyul, hiszen Nast már sokkal korábban megalkotta a maga piros kabátos Mikulását.

A Coca-Colának csak ihletet adhatott a fehér szakáll-piros kabát kombináció, így előszeretettel tűnt fel a reklámjaikban.

A lappföldi Mikulás története

Mivel a leírások, rajzok alapján a Mikulás hideg helyen él, ahol van hó, ahol látszik a sarki fény és ahol élnek rénszarvasok, így lakhelyét illetően csak néhány eshetőség jöhetett szóba.

A legenda szerint a Mikulás az Északi-sarkon él. Pontos lakhelyét senki sem ismeri, de a „Mikulás-birodalom” központja Lappföldön (Finnország legészakibb részén) alakult ki, méghozzá Rovaniemiben.

Hol lakik a Mikulás? Tudja ezt egyáltalán valaki?

Hol lakik a Mikulás? Merre van az ő lakhelye, honnan indul el minden december 6-án, hogy megajándékozza a jó gyermekeket? Nos, ez nem egy könnyű kérdés, amire olyan hamar meg tudjuk adni a választ. Utánajártunk, tudja-e egyáltalán valaki, hogy hol lakik a Mikulás!
hol lakik a Mikulás

Hol lakik a Mikulás?

A legenda szerint a Mikulás az Északi-sarkon lakik, ahol hideg van és esik a hó.

Napjainkban a „kézzel fogható” Mikulást Joulupukki, a finn, lappföldi Mikulás testesíti meg. Az ő lakóhelye Lappföld, ami Finnország legészakibb része.

A Mikulás pontos címét azonban senki sem tudja – talán még a Mikulás segítői, az elfek sem. Ez az igazság.

Kezdetben a Mikulás 6 elfet vett maga köré, ők segítették munkáját. A szóbeszéd szerint ők az egyetlenek, akik tudják a Mikulás valódi lakhelyét. Na és persze a felesége! 🙂

A Mikulás címe tehát: Rovaniemi

Lappföld központja, „fővárosa” Rovaniemi. Itt alakult ki a Télapó főhadiszállása. Egy egész falucska épült itt ki, ahol a Mikulás segítőivel karöltve tevékenykedik.

Itt lehet tehát őt megtalálni, itt lehet meglátogatni, ide lehet neki írni.

Egészen pontosan a Mikulás címe a következő:

Santa Claus Office
Joulumaantie 1
96930 Arctic Circle, Rovaniemi
Lapland, Finland

És van egy email cím is, amire írhatunk:

info@santaclausoffice.com

Egy rossz hírünk azonban van… ezen a címen bár el lehet érni a Mikulást, de nem közvetlenül. A falucskában tevékenykedő iroda munkatársai jelezték, hogy a Mikulás bizony nagyon elfoglalt.

Így bár hivatalosan a Mikulás címe a fent megadott cím és email cím, de az erre érkező levelek, megkeresések, üzenetek eljutnak a Télapóhoz, de azokat először az elfek, a segítők dolgozzák fel.

Gondoljunk csak bele, hány levél érkezik be hozzá – ráadásul mindegyik főként a téli, november végi – december eleji időszakra tehető. Elég idős már, sajnos nem tud személyesen elolvasni minden levelet.

De annyi bizonyos, hogy kis munkatársai mindent megtesznek annak érdekében, hogy a levelek célba érkezzenek, feldolgozásra kerüljenek – és lehetőség szerint megválaszolásra is kerülhessenek.

A mai „finn Santa Claus” tehát alapvetően Szent Miklós (keresztény) és Odin isten (pogány) legendái alapján formálódott meg. Annyi bizonyos, hogy a Mikulás története régre nyúlik vissza, és a legenda alapja mindig is a jóságos, kedves alak, a gyermekek (felnőttek) megajándékozója.

(mikulas.info nyomán)

 

polkorrekt