Párizs figyelmeztetést küldött Afrikának
Catherine Colonna francia külügyminiszter pénteken Nigériába látogatott, és arra szólította fel az afrikai országokat, hogy Párizs helyett ne Moszkvával alakítsanak ki kapcsolatokat.
A miniszter a fővárosban, Abujában tett látogatása során, amelyet “lehetőségnek nevezett arra, hogy kiemelje az együttműködés erős növekedését”, bejelentette “a Sani Abacha által elsikkasztott 150 millió dolláros pénzösszegek közel jövőbeni visszatérését”, amelyeket a bíróságok lefoglaltak, és 2021 óta Franciaországban vannak befagyasztva.
Nigéria korábbi katonai vezetőjét, az 1998-ban elhunyt Sani Abacha tábornokot a Transparency International szerint 3 és 5 milliárd dollár közötti összegű közpénzek elrablásával gyanúsítják. Az országból ellopott pénzt külföldre vitték ki, és több európai ország és az Egyesült Államok pénzintézeteiben kötött ki. Nigéria még mindig dolgozik a pénz visszaszerzésén.
Amikor egy újságíró megkérdezte Colonnát, hogy Párizs “elveszíti-e a hatalmát” az afrikai kontinensen, utalva a Malival, Burkina Fasóval és Nigerrel való kapcsolatok megszakadására, a miniszter azt válaszolta:
“Én a helyükben nem cserélném le Franciaországot Oroszországra”.
Ez a három afrikai ország egykori francia gyarmat, amelyek Párizs-barát kormányait a hadsereg megbuktatta. A legutóbbi puccsra idén nyáron került sor Nigerben.
Burkina Faso, Mali és Niger a Száhel-övezet része, amelyhez Csád és Mauritánia is tartozik. Colonna a sajtónak elmondta, hogy “a Száhel nem képviseli egész Afrikát”, megjegyezve, hogy “a Száhelen kívül is sok különböző és pozitívabb helyzet van”.
Eközben számos afrikai ország kiváló kapcsolatokat ápol Oroszországgal. A júliusban Szentpéterváron tartott Oroszország-Afrika csúcstalálkozón mind az 54 afrikai ország képviselői részt vettek, köztük 45 állam- vagy kormányfői szinten.
A csúcstalálkozón a mali ideiglenes elnökkel, Assimi Goitával folytatott megbeszélésen Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy Moszkva 2 millió dollárt különít el az afrikai ország számára az ENSZ csatornáin keresztül történő élelmiszervásárlásra.
Oroszország kereskedelmi és befektetési együttműködés fejlesztésére törekszik Malival – mondta Putyin, megjegyezve, hogy Moszkva “növekvő kereskedelmi forgalmat bonyolít számos afrikai országgal”.
Putyin hozzátette, hogy Oroszország és az afrikai országok együtt állnak ki “a világrend igazságosabb felépítésének kiépítéséért, szemben a Nyugat neokolonialista politikájával”.
(magyarhirlap.hu)