Jön az újabb nemzeti konzultáció

Jön az újabb nemzeti konzultáció

A Kossuth rádióban, szokásos péntek reggeli megjelenésekor, arról beszélt a miniszterelnök, hogy a nemzeti konzultáció arra hatalmazza fel, hogy jó kikötőbe kormányozza a magyarok hajóját. A Kossuth rádiós beszélgetésben szóba került Brüsszel, a migráció, és Kína szerepe is

Orbán Viktor ezúttal a Kossuth rádió brüsszeli stúdiójából jelentkezett be. Azt mondta, késő éjszakáig egyeztettek az EU költségvetéséről, azt mondta, „gyúrták egymást”, így kiderült, hogy nem hatvanmilliárdos, hanem százmilliárdos költségvetésmódosításról van szó.

Jönnek a brüsszeli pénznyelők és azt mondják, adjunk még százmilliárd eurót

– jelentette ki. Ennek egyik fele Ukrajnának menne, a másik pedig a migráció kezelésére, aminek egy része a külső határ védelmére, a másik pedig a menekültek szétosztására menne – magyarázta. A migránsokkal együtt pedig a terror, valamint a közel-keleti konfliktusok is megérkeztek Európába. Magyarország nem engedte be őket, sem a migránsokat sem a konfliktusokat. A segítséget kellene szerinte odavinni, és nem a bajt behozni Európába.

A bürokrata mindenhol bürokrata – magyarázta a miniszterelnök, szerinte Brüsszel a saját bérét akarja emelni mindeközben.

Komoly tárgyalásra alkalmatlan a bizottság javaslata, visszadobtuk, de nagy csata volt

– jelentette ki. Magyarország szerinte se nem bírja, se nem akarja bírni az Ukrajnának szánt támogatásokat – mondta. Kell, hogy legyen egy világos stratégiánk arra, hogy mit akarunk elérni a támogatásokkal – mondta. Mint mondta, az a stratégia, amivel a „brüsszeliek belevittek minket a háborúba, az megbukott”. Hozzátette: Brüsszel biztatta Ukrajnát a nyílt háború vállalására, miközben ezt szponzorálta is. Rengetegen meghaltak. Mint mondta, az EU úgy vélte, hogy Ukrajnának reális esélye van a győzelemre, ezt hónapokkal ezelőtt be is harangozták.

Ma már mindenki tudja, csak nem meri kimondani, hogy ez a stratégia megbukott. Az ukránok a fronton nem fognak győzni, ezt a szakértők leírják, a politikusok nem merik beismerni

– mondta. Orbán szerint a magyar kormány a legelejétől kezdve ezt mondta. Azt kell mondani, hogy az A terv megbukott, kell egy B terv. Nem lehet fordítva, nem lehet arról beszélni, hogy mennyi pénzt adunk valakinek, akinek a háborús stratégiája már nem érvényes – jelentette ki. Vezetői probléma van szerinte az Európai Unióban, ugyanis szerinte olyan vezetőink vannak, akik nem tudják megoldani ezeket a problémákat.

Szerinte ezek a vezetők lehet, hogy jók akkor, hogy amikor nem fodrozódik a víz, de amikor kalózhajók tűnnek fel, akkor biztos nem.

Az EP-választáson meg kell találni azokat a vezetőket, akik össze tudják hangolni a miniszterelnökök munkáját és egy adott, jól kijelölt célra, irányba tartsanak. A vezetők személyén kívül még egy sor dolgon változtatni kell szerinte: ilyen a migrációs kérdés, vagy az, hogy Brüsszel kritizálja Magyarországot „képtelen gazdasági ötletekkel”.

Nem babra megy a játék – sommázott. Szerinte meg kell erősíteni a kormányt, így kell egy újabb nemzeti konzultáció.

Így, ezzel a felhatalmazással Orbán azt mondta, be fogja tudni navigálni a magyarok hajóját a jó kikötőbe.

Előrébb vagyunk az őszinteség tekintetében, mint néhány héttel ezelőtt – mondta az uniós migrációs paktumról. Mint mondta, korábban Dávidként harcolt Angela „Góliát” Merkellel a migráció kérdésében. Szerinte távlatosan kell gondolkozni a témában. A kerítés vérvád volt korábban, az EU azt vallotta, hogy a civilizált ember beengedi a migránsokat. Ezt a csatát mi megnyertük, hiszen ma minden ország azt képviseli, amit Magyarország 2015-ben. Szerinte a magyar modell, miszerint senki nem jöhet be, akinek erre nem adtunk engedélyt, működik és jó.

Odáig eljutottak, hogy beismerik a hibákat, sokan elismerik az összefüggést, ami a terror és a migráció között van, de odáig még nem, hogy azt is elismerjék, hogy a magyar modell a helyes – magyarázta Orbán. Mint mondta, az Európai Bizottság beperelte Magyarországot, így harc van Brüsszellel. Lesznek még nehéz harcok, de ez egy ilyen szakma – mondta.

Nekem nem dolgom, hogy rossz hírekkel szomorítsam a kollégáimat, így ha hinni akarnak a migránspolitikájukban, hát higgyenek – mondta Orbán. Szerinte a már az EU-ba érkezett migránsok gettókba tömörülnek, a rendőrök pedig nem tudnak velük szemben érdemben fellépni.

Ha egyszer kijött a fogkrém a tubusból, mi pedig azzal hitegetjük magunkat, hogy vissza tudjuk tolni, az dajkamese

– mondta. Mint mondta,

nem akar közösködni a Nyugattal a bajban, nem is érti, hogy miért kellene ezt tennie.

Olyan migránsokat engednek be, akik megtámadják a rendőröket, még lőnek is. A magunkfajta, egyszerű vidéki legényeknek meg kell ezzel küzdeni – mondta. Beengedték a migránsokat azokkal a kulturális adottságokkal, azt hitték, hogy gyúrhatóak, hasznukra válhatnak. Ha valaki megy valahova, akkor azt viszi magával, nem lehet gyurmaként formázni őket, hiszen az ember kultúrából, rokonokból és meggyőződésből is áll, ezek pedig idegenek az európai civilizációval – mondta. Személy szerint az iszlámot nagy kulturális teljesítménynek tartja. Csak az a kérdés, hogy mit keres ez itt.

Ki az, aki garantálja, hogy a két világ együttéléséből jó dolog sül ki? – tette fel a költői kérdést. Ne mondjunk ítéletet a nyugatiak migrációs politikájáról – magyarázta Orbán. Szerinte csupán arra van szükség, hogy ne erőltesse Brüsszel ránk a saját dolgait. Hogy milyen kockázatot vállalunk, az legyen kizárólag a magyarok döntése – mondta.

Orbán a rádióban beszélt Kínáról is. Azt mondta, ő antikommunista, diáklázadó mozgalomból jön. Nehezen mondom, hogy bármi jó volt a kommunizmusban, de itt van például ez a Kína-ügy. Szerinte miután a kommunizmus Magyarországon is megvetette a lábát, Kínával jó lett a kapcsolat. 1990 után kiemelten jó volt a kínai kapcsolati örökség. Felhozta Medgyessy Pétert, aki szerinte észszerű, sikeres Kína-politikát folytatott.

Nálunk gyorsan változnak a rendszerek, de jelentem, Kínában nem, ott ugyanazok az emberek vannak

– mondta. Szerinte minden matematikus szerint Kína néhány év múlva a világ legnagyobb hatalma lesz, így érdemes jóban lenni velük. A modern technológia, a zöldenergia terén pedig jól jön nekünk a kínai kapcsolat. A zöldenergiát elő kell állítani, ebben a kínaiak nagyon jók, napelemben a világ előtt vannak. De utána tárolni is kell ezt az energiát. A legnagyobb kérdés ma az, hogy kinek lesz meg a képessége, hogy a megtermelt energiát eltárolja, majd előszedje. Az akkumulátor gyermekded dolog ahhoz képest, ami Kínában van energiatárolásra. A verseny ma abban rejlik, hogy ki hány óráig tudja eltárolni az energiát. Ebben pedig szerinte Kína az élen jár, Magyarországnak pedig a kínai cégekkel, a kínai technológiával kell együttműködnie. Ennek csak kis része a közlekedés, de ez szerinte egy sokkal nagyobb ügy, a világ energiahasználatáról van szó. Magyarországnak pedig feladata van, hiszen a kommunizmus alatt kimaradt a világ fejlődéséből. Ha pedig egy ország egy új technológiába korán csatlakozik be, akkor gyorsan tud benne fejlődni, Magyarországnak pedig itt nagy lehetősége van.

Beszélt a frissen bevezetett csok pluszról is.

Ha van gyerek, van jövő, ha nincs gyerek, nincs jövő

– mondta Orbán. Szerinte vannak kormányok, amik ezt a kérdést nem tekintik a politikai részének. A kormánynak az a feladata, hogy segítse az embereket a gyermekvállalásban. Nem meggyőzni akarja őket, azt komcsi propagandának tartja. Csak azt akarja, hogy ha valaki gyereket akar, akkor ők tudnak segíteni abban, hogy legyen hol lakni, legyen hol dolgozni. A falusi CSOK jól ment, most is jól megy, megemelték a támogatás összegét. A városi csokot szerinte nem a kormány szüntette meg, hanem az embereket nem érdekelte. Szerinte egy éve dolgoztak azon, hogy meglegyen az új városi CSOK.

(hvg nyomán)

polkorrekt