Új tulajdonos a magánklinika élén
A Doktor24 Medicina Zrt. a Budapesti Értéktőzsdén megjelent szerdai közleményében jelentette be: zártkörű alaptőkeemelésről döntött a társaság közgyűlése. A tőkeemelést követően a Futó család érdekeltségébe tartozó Egészségügyi Befektetési Holding nevű újonnan belépő cég lett az új nagytulajdonos. Nagyon úgy tűnik, hogy – tulajdonosi oldalról közelítve – új fejezet kezdődik a 2022-es árbevételi rangsor alapján 4. legnagyobb magyarországi magánklinikánál.
A bejelentés: új nagytulajdonosa van a cégnek
A tőzsde honlapján megjelent tájékoztatás szerint a tőkeemelést követően a Doktor24 Medicina Zrt. alaptőkéje 198,7 millió forinttal 424,7 millió forintra emelkedik. Erről a cég október 17-i közgyűlésén döntöttek.
A rövid tájékoztatásból az is kiderült: a tőkeemelésben a társaság jelenlegi részvényesei mellett az Egészségügyi Befektetési Holding Korlátolt Felelősségű Társaság (székhely: 1082 Budapest, Futó u. 47-53. VIII. em.; cégjegyzékszám: 01-09-325027) vesz részt.
A tőkeemelés után
ez az új tulajdonos a társaság törzsrészvényeinek 51,46%-ával fog rendelkezni.
Ez a társaság a Finext III Magántőkealap érdekeltségi köréhez tartozik, amely pedig a Futureal Development Holdingon keresztül a Futó család érdekeltsége. Ebből a kiegészítő mellékletből pedig kiolvasható, hogy a Futurealnak a Finext Vagyonkezelő Nyrt.-ben 73,9%-os részesedése van, és közben a Finext Partners One, Two és Three alapokban 100%-os tulajdonos. (egyébként az Egészségügyi Befektetési Holding címe ugyanaz, mint a Futureal DevelopmentHolding Kft. székhelye.)
A Doktor24 Csoport mögött álló Doktor24 Medicina Zrt. tulajdonosi hátterének ismeretében nem előzmények nélküli a mostani bejelentés. A Medicina Zrt. tavalyi beszámolójának kiegészítő mellékletében ugyanis már megjelent a FAM Lambda Vagyonkezelő Kft. 0,99%-os tulajdonosként, amely szintén Futó családhoz tartozik.
A szerdai bejelentés tehát azt jelenti, hogy a Doktor24 magánegészségügyi csoportnak új nagytulajdonosa lett, mégpedig a Futó család.
Arról nincs egyelőre információ, hogy a maradék 48,54%-on a régi tulajdonosok hogyan osztoznak. A Medicina Zrt. 2022-es beszámolójának kiegészítő mellékletében ez a tulajdonosi szerkezet szerepelt, ez változott most meg a mai bejelentéssel:
A Doktor24 Medicina Zrt. tulajdonosi háttere 2022-ben
Tag Tulajdoni hányad Tagi minőség
1 MedWorCare Zrt. 63,70% többségi tulajdonos
2 V4C Poland Plus Fund 25,25% tulajdonos
3 Ananda Impact Fund III 10,06% tulajdonos
4 FAM Lambda Vagyonkezelő Kft. 0,99% tulajdonos
Forrás: e-beszámoló
A Futó család alapvetően ingatlanbefektetésekkel foglalkozik. Futó Péter fiával, Gáborral közösen alapította a Futureal ingatlanfejlesztőt és a cégcsoporthoz tartozik továbbá a Cordia lakásfejlesztő vállalat. Futó Gábor a legutóbbi 100 leggazdagabb személyt felsoroló listán 89 milliárd forintos vagyonnal a 17. helyen szerepelt, Futó Péter pedig a 26. helyen a 69,3 milliárd forintos vagyonával.
A MedWorcare Zrt., mint korábbi nagytulajdonos mögött Lancz Róbert, a Doktor24 csoport vezérigazgatója, Kóka János elnök, a két külföldi tőkealap (róluk később), valamint Deák Csaba, a Life Egészségcentrum tulajdonosa állt.
Hogyan fejlődött idáig a Doktor24 Csoport?
A történet fejlődésének megértése miatt érdemes visszamenni az időben bő 3 évet. Ekkor kezdett csoportszintű és országos építkezésbe a Doktor24 Csoport (igaz már ezt megelőzően is szereztek felvásárlási tapasztalatot). 2020 júniusában jelentették be ugyanis, hogy Európa legnagyobb impakt befektetési csoportjától, az Ananda Impact Ventures-től és a luxemburgi székhelyű, régiós befektetésre fókuszáló V4C tőkebefektetési alaptól 10 millió eurónyi tőkét vonnak be a terjeszkedéshez. Már akkor jelezték: a friss befektetésen keresztül a magánegészségügyi cégcsoport célja, hogy az egyik legnagyobb hazai magánszolgáltatóvá váljon és felvásárlásokat, valamint beruházásokat hajtson végre ezen cél elérése érdekében. Az első két akvizíciót be is jelentették már akkor: így a csoporthoz került akkor a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet és c csoportban tulajdonosként megjelent a gyermekgyógyintézet alapítója, Skorán Ottó is. Valamint a csoport megvásárolta a tatai Kastélypart Klinikát.
Az akkori bejelentésnek megfelelően a társaság részéről meg is kezdődött az építkezés. 2021 tavaszán jelentette be a Doktor24, hogy újfajta együttműködésre lépnek a Unión Biztosítóval és egy közös céget hoztak létre, amely finanszírozza és lebonyolítja a felvásárlásokat. Ezt követően sorra jöttek a bejelentések: 2021 szeptemberében vette meg a közös cég a Közép-Dunántúl régió meghatározó magánegészségügyi szolgáltatóját, a Life Egészségcentrumot üzemeltető három társaságot, ugyanekkor adták át a Budapest One irodakomplexumban a Doktor24 Csoport multiklinikáját, 2022 elején pedig megjelent, hogy a csoport megszerezte a pécsi Da Vinci Magánklinikát. A felvásárlás méretét jól mutatta, hogy az akkor 6. legnagyobb magánegészségügyi szolgáltató vette meg a 8. legnagyobb piaci szereplőt. 2022 nyarán Szegeden terjeszkedett a csoport, 2023 tavaszán pedig bejelentették, hogy intenzív osztállyal bővült a Doktor24 Multiklinika.
Az árbevétel és így a cégméret tekintetében, valamint a szektorban zajló verseny oldaláról nézve pedig jöttek is az eredmények, a társaság 6-7 év leforgása alatt kétszer is szintet lépett:
- A 2016-17-18-as időszakban látott 1,4-1,7 milliárd forintos éves árbevétel után 2019-20-ban már 3,4-4,5 milliárd forintról számoltak be.
- 2021-ben és 2022-ben pedig az aktív akvizíciós tevékenység nyomán az árbevétel szinte kétszer is duplázódott, és hízott a 15 milliárd forint közelébe.
- Vagyis hét év alatt megtízszerezte árbevételét a cég.
- Ezzel a legnagyobb magánszolgáltatók rangsorában a 6-7 évvel ezelőtt látott 15. helyről gyors tempóban jutottak el a 4. helyig.
A tavalyi kiegészítő mellékletből kiolvasható, hogy hogyan épül fel jelenleg a csoport:
Megint felpezsdül a magánegészségügyi piac?
Nem ez az első nagyobb változás a legnagyobb magyarországi magánszolgáltatók háza táján a közelmúltból. Két héttel ezelőtt derült fény arra, hogy a Liv Hospital Group, Törökország piacvezető magánkórházlánca átveszi a Duna Medical Center működtetését. Az intézmény Liv Hospital Duna Medical Center (Liv Hospital DMC) néven – a Liv Hospital Group nyolcadik tagjaként – működik tovább.
A Portfolio magánegészségügyi konferenciáján és azt követően is voltak olyan piaci vélemények, hogy a konszolidáció tovább fog folytatódni a magánszolgáltatók piacán.
A legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatók pozíciója az árbevétele alapján (és annak változása)
(portfolio.hu)