EU-s politikusok az európai titkosszolgálatok célkeresztjében?

EU-s politikusok az európai titkosszolgálatok célkeresztjében?

A német belföldi hírszerző ügynökség figyelmeztetést adott ki, hogy Kína titokban európai politikusokat von a befolyása alá, hogy az ázsiai országgal baráti légkört alakítson ki. A titkosszolgálat szerint főként a nyugati országokban, különösen Németországban próbálkozik ezzel Kína. Meglepő módon a nemzeti szuverenista, szélsőjobboldali vagy populista politikusokat veszik célba a pekingi szolgálatok. Több európai elhárítás is lép a befolyásolási kísérletekkel szemben.

Thomas Haldenwang, a német belügyi hírszerző szolgálat, a Verfassungsschutz vezetője felfedte, hogy Kína titokban sorra környékez meg tapasztalt és ismert európai politikusokat, valamint befolyásos üzletembereket, hogy befolyásolja az ázsiai országról folyó diskurzust. Már-már vesztegetésgyanús módon szponzorált kínai utazásokat kínálnak a megcélzott személyeknek – számolt be az Euractiv.

Haldenwang megjegyzései rávilágítottak arra az aggasztó tendenciára, hogy Kína idősödő politikusoknak és üzleti vezetőknek udvarol, hogy kedvező képet közvetítsen az országról. A hangsúly a befolyásos személyiségekkel való kapcsolatépítésen van, akik finoman befolyásolhatják a közvéleményt. Az újságíróknak nyilatkozva Haldenwang hangsúlyozta, hogy Kína stratégiája abban áll, hogy ajándékokkal, valamint egyéb ösztönzőkkel közeledik a prominens személyekhez, hogy ennek ez ne legyen látványos.

Az is kiderült, hogy Maximilian Krah, a szélsőjobboldali AfD pártot képviselő európai parlamenti képviselő, a párt listavezetője a közelgő, 2024-es európai parlamenti választásokra is a kínaiak által megcélzott személyek között van. Krah-t azzal vádolták, hogy támogatott kínai utakat fogadott el, és részt vett a Kínai Kommunista Párthoz (KKP) kapcsolódó rendezvényeken. Szélsőjobboldali politikai hovatartozása ellenére Kína-barát nézeteket vallott, támogatta az olyan kezdeményezéseket, mint az Övezet és Út Kezdeményezés (BRI), és a Kínával folytatott kereskedelem fokozását szorgalmazta az amerikai befolyás ellensúlyozása és Németország gazdaságának védelme érdekében.

Krah esete azonban nem tipikus. Kína elsősorban az „ősz szakállúakat” – vagyis tapasztalt és befolyásos parlamenti képviselőket és üzleti vezetőket – veszi célba, akik jelentős befolyással rendelkeznek politikai körökben. A német hírszerző ügynökség leleplezése csak egy újabb bizonyíték arra, hogy a hagyományos ipari kémkedésről a politikába való beszivárgásra áll át Kína. Ez a tendencia más nyugati országokban, többek között az Egyesült Királyságban és Franciaországban is megfigyelhető.

Ken McCallum, a brit MI5 főigazgatója korábban már figyelmeztetett Kína hosszú távú stratégiájára, hogy a maga javára manipulálja a véleményeket. Az MI5 riasztotta a brit Konzervatív Pártot, két potenciális képviselőt töröltek is a párt választási listájáról, mert azt gyanították, hogy kínai kémek.

Haldenwang hangsúlyozta, hogy a potenciális célpontok fokozott tudatosságára van szükség, és elárulta, hogy az európai hírszerző ügynökségek szorosan együttműködnek ebben a kérdésben. A leleplezés aggodalmat keltett a nyugati demokráciák finom külföldi befolyással szembeni sebezhetőségével kapcsolatban, és hangsúlyozza a politikai integritás és függetlenség védelmét szolgáló éber intézkedések szükségességét.

Ahogy Kína befolyásolási stratégiái fejlődnek, az európai nemzeteknek sürgető kihívást jelent demokratikus folyamataik integritásának védelme a rejtett külföldi beavatkozással szemben – írja az Euractiv.

(hvg.hu)

polkorrekt