Földre került Scholz és a német delegáció
Olaf Scholz német kancellár kedd esti izraeli látogatásának befejezéseként egy óvóhelyre menekült, miután küldöttségének a Gázából érkező rakétatűz miatt evakuálni kellett a repülőgépét – közölték a vele utazó újságírók.
A légiriadó megszólalt, amikor Scholz és csapata felszállni készült a tel-avivi Ben Gurion repülőtérről, és a kancellárt elővigyázatosságból rövid időre biztonságos helyre vezették.
Az incidens egy részét Sara Sievert német riporter által megosztott felvételek rögzítették, amelyeken tanácsadói és újságírók láthatók, amint elhagyják a gépet és a kifutópályán fedezékbe vonulnak.
#Raketenalarm in Tel Aviv. Die Regierungsmaschine wird umgehend evakuiert. @Bundeskanzler wird in einen Schutzraum gebracht. Wir legen uns vor dem Flugzeug auf den Boden. @robinalexander_ @frautoroxel pic.twitter.com/OTWV55KUoA
— Sara Sievert (@sara__si) October 17, 2023
Bár az első jelentések szerint Scholzot az ijedtség alatt a földre is kényszerítették, Robin Alexander újságíró, aki szintén a delegációval tartott, később tisztázta, hogy a vezetőt egy közeli óvóhelyre vitték. Alexander megjegyezte, hogy “személyesen látott robbanásokat az égen” a repülőtér felett, amikor az izraeli légvédelem működésbe lépett.
Kanzlermaschine in Tel Aviv vor Abflug geräumt, weil Alarm. Alle liegen auf Rollfeld für Deckung. Zwei Raketen erkennbar von Iron Dome getroffen über Flughafen. @welt pic.twitter.com/vZfqLGQQYY
— Robin Alexander (@robinalexander_) October 17, 2023
Scholz és a többi utas a Bild című német lap szerint néhány perccel az evakuálás után, egy további biztonsági ellenőrzést követően visszaszállhatott a gépre. A lap hozzátette, hogy a kancellár “saját szemével láthatott két robbanást”, és azt írta, hogy csapata a “drámai felszállás” után biztonságban leszállt Kairóban.
A kancellár Tel-Avivban tett látogatása során többször is kénytelen volt a német nagykövetségen menedéket keresni az Izrael és palesztin fegyveres csoportok közötti harcok miatt.
A hónap elején teljes konfliktus tört ki a Hamász határokon átnyúló támadása és terrortámadások sorozata után, ami izraeli légicsapások hullámait váltotta ki a Gázai övezetben. Az ellenségeskedésekben legalább 3000 palesztin vesztette életét, Izraelben pedig mintegy 1400-an.
Scholz volt az első nyugati vezető, aki az október 7-i Hamász-támadást követően Izraelbe utazott, mondván, hogy az út Németország “szolidaritását” mutatja a zsidó állammal. A kancellár hangsúlyozta, hogy Berlinnek különleges kötelessége az ország védelme, sőt kijelentette, hogy “Németország történelme és a holokausztért viselt felelőssége megköveteli, hogy fenntartsuk Izrael biztonságát és létét”.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hasonló témát vett fel saját beszédében, kijelentve, hogy “a Hamászosok az új nácik”. Hozzátette: “És ahogy a világ összefogott a nácik legyőzésére, ahogy a világ összefogott az ISIS legyőzésére, a világnak egységesen Izrael mögött kell állnia a Hamász legyőzésére”.