Izrael nem engedi Gáza humanitárius támogatását
Izrael nem oldja fel a Gázai övezet ostromát, amíg a Hamász nem engedi szabadon az összes túszt, akit foglyul ejtett – jelentette ki csütörtökön Izrael Katz energiaügyi miniszter. Bejelentésére azt követően került sor, hogy az izraeli hatóságok a Hamász fegyveresei által szombaton végrehajtott meglepetésszerű támadást követően elvágták a palesztin exklávé víz-, üzemanyag- és áramellátását.
Előzőleg a Vöröskereszt azt kérte: engedjenek be üzemanyagot a területre, hogy megakadályozzák a túlterhelt kórházak „halottasházzá válását”.
“Humanitárius segély a Gázai övezetbe? Nem kapcsoljuk be az elektromos áramot, nem nyitjuk ki a vízszivattyút, és egyetlen üzemanyagszállító teherautó sem fog behajtani, amíg az izraeli elraboltak haza nem térnek” – írta Katz az X-en, korábbi nevén Twitteren.
Egy korábbi bejegyzésében a miniszter kijelentette, hogy Izrael évek óta ellátja Gázát árammal, vízzel és üzemanyaggal.
“Ahelyett, hogy köszönetet mondtak volna, emberi állatok ezreit küldték, hogy lemészárolják, meggyilkolják, megerőszakolják és elrabolják a csecsemőket, nőket és időseket” – írta Katz, hozzátéve, hogy Izrael tovább szigorítja a Gázai övezet ostromát, “amíg a Hamász Izraelre és a világra jelentett fenyegetése meg nem szűnik”.
A Gázai övezet blokádját eredetileg Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter jelentette be hétfőn, aki azt mondta, hogy elrendelte a Gázai övezet “teljes ostromát”, és hogy “nem lesz áram, nincs élelmiszer, nincs üzemanyag és nincs víz”.
“Emberi állatok ellen harcolunk, és ennek megfelelően cselekszünk” – mondta Gallant.
Közben az EU és az ENSZ is aggodalmát fejezte ki Izrael gázai akciói miatt, Josep Borrell, az EU külügyi biztosa kedden kijelentette, hogy a gázai civil lakosság megfosztása az élelemtől, a víztől és az áramszolgáltatástól nem felel meg a nemzetközi jognak.
Az ENSZ viszont bejelentette, hogy vizsgálatot indít az izraeli-palesztin konfliktus legutóbbi eszkalációja során elkövetett esetleges háborús bűnökkel kapcsolatban, és megjegyezte, hogy “egyértelmű bizonyítékai” vannak arra, hogy mindkét fél súlyosan megsértette a nemzetközi emberi jogi törvényeket.
Az erőszak legutóbbi hulláma szombaton kezdődött, amikor a Hamász, a Gáza nagy részét ellenőrző palesztin fegyveres csoport elindította az Al-Aksza áradata hadműveletet, rakétákat lőtt ki és kommandósokat küldött mélyen izraeli területre. Az IDF válaszul Gázát bombázta és minden közművet elvágott, mivel Izrael hivatalos hadüzenetet adott ki.
Csütörtök reggelig Izrael legalább 1300 halottat és mintegy 3300 sebesültet regisztrált állampolgárai közül. A gázai palesztin hatóságok az ellenségeskedések kitörése óta legalább 1203 halottat és több mint 5763 sebesültet jegyeztek fel.