Csoda Zuglóban – gyönyörű japánkert a város közepén

Csoda Zuglóban – gyönyörű japánkert a város közepén

Az ország első japánkertje közel 100 éves és ma is gyönyörű. Ahogy itt sétál az ember, nemcsak szépséges növényeket láthat, de a kert által a japán kultúráról és a japán lélekről is sokat megtudhat. A zajos városban ez a kert olyan, mint egy hihetetlen nyugalmat és harmóniát árasztó pici sziget, ahová egyszerűen jólesik betérni.

A Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum első látásra olyan, mint a többi iskola, de ha az ember tesz egy sétát a kertben, hamar rájön, hogy ez az iskola egyáltalán nem olyan, mint a többi. Ugyanis van egy hatalmas és különleges növényekkel teli kertje, ami egyrészt kiváló gyakorlóterep az itt tanuló diákoknak, másrészről viszont – belépőjegy ellenében – bárki számára látogatható is. Az iskola portáján, ahol meg tudjuk váltani a jegyet, egy térképet is kapunk, ugyanis nemcsak a japánkert, de a kert többi része is látogatható.

Amikor a mamutfenyő benéz az ablakon

Bennünket ezúttal Kaszab László kertészmérnök tanár is elkísért, aki nemcsak, hogy több mint két évtizede itt tanít, de maga is az iskola diákja volt. László lelkesen mesél nekünk mindenről, és hamar kiderül az is, hogy azon szerencsések közé tartozik, aki hivatásszerűen azzal foglalkozhat, amit a világon a legjobban szeret.

Sétánkat a belső udvaron kezdjük, ami a mediterrán növények birodalma. Az iskolaépület által U alakban körbezárt udvaron speciális mikroklíma alakult ki, ami nagyon kedvező a melegigényesebb növények számára. Van itt például egy gyönyörű chilei araukária, egy örökzöld mamutfenyő, ami most a 2. emeletig ér, de ennél jóval nagyobb lesz, és elég gyorsan nő, László már tanárként látta, amikor a fát csemeteként elültették. A bájos illatcserje most, októberben virágzik, és kellemes, jázminra emlékeztető illatba burkolózik. Az időzítése nálunk furának tűnhet, a mediterrán országokban azonban általános, hogy a növények a forró, száraz nyár helyett inkább az enyhe, csapadékos ősz idején virágoznak.

Az iskola óriási kertjében több tematikus kertrészlet is van. A vakok kertjében főleg olyan gyógy-és fűszernövényeket ültettek, amelyek illatukról is felismerhetők, a fenyőkertben hatalmas tűlevelűek, fenyők és cédrusok magasodnak, a sövénybemutatónál pedig megtudjuk, hogy mi az a csodasövény. Ez a turkesztáni szilből kialakított sövény azért kapta ezt a becenevet, mert évente több mint egy métert tud növekedni. A kertben sok más mellett van egy pünkösdirózsa-gyűjtemény is, ami virágzás idején elképesztő látvány lehet, hisz 33-különböző (!) fajta virágzik itt egyszerre, a lilaakác-gyűjteményben pedig van olyan fajta, amelynek a virága egyméteres fürtként hullik alá. A rózsakertet nemrégiben alakították ki, tanárok és diákok közös munkával, ahogy sok mást is a kertben. Lászlót hallgatva az a benyomásom, nagyon jó lehet itt középiskolásnak lenni.

Gigantikus szobanövények

Bekukkantunk az üvegházakba is, ahol az egyik ház hipermodern technológiájával tűnik ki, a másik viszont épp régiségével. A műemlék-jellegű üvegházakat még az 1920-as években építették, és amint lesz rá lehetőség, szeretnék azokat korhűen felújítani. Itt megint elképesztő érdekességekbe botlunk, néhány faméretű szobanövénybe. A fikusz vagy a szobafenyő mindenki számára ismerős, nos, itt ugyanezeket a klasszikus szobanövényeket láthatjuk igazi faként. Az egyik fikuszt 1927-ben ültették, és nyáron, amikor belelendül a növekedésbe, az üvegház tetején is kibújik, ezért időről-időre vissza kell vágni. Aki önállóan tesz sétát a kertben, az üvegházakba nem tud bemenni, de ha bekukucskál az ablakon, láthatja ezeket a gigantikus fikuszokat.

László megmutatja a diákok gyakorlati oktatásának egyik helyszínét is, ahol például a térburkolatok lerakását tanulják, merthogy egy kertésznek ehhez is érteni kell. Sőt, Lászlótól megtudjuk, hogy kertépítésből rendeznek Európa-bajnokságot is, ahol idén két magyar fiatal végzett az élen.

Fotók: Csanádi Márton

(turistamagzin.hu)

polkorrekt