Hova menekülnek a világ milliomosai? Mutatunk egy érdekes ábrát!
Mindenki máshoz hasonlóan a nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek (High Net Worth Individuals, HNWI) is a szokásosnál kevesebbet utaztak a világjárvány idején. A milliomosok és milliárdosok azonban ismét mozgásban vannak, a várakozások szerint az év végéig rekord számú vagyonos ember „szavazhat a lábával” és költözhet új országba. De vajon melyik országból kívánkoznak el leginkább a gazdagok, és hova költöznek szívesen?
A nap ábrája
A Henley & Partners Private Wealth Migration Report című elemzése nyomon követte, hogy az elmúlt 10 évben a nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek mely országokból és mely országokba költöztek – a lenti térkép a 2023-as előrejelzéseket mutatja be. Ebben a kimutatásban a HNWI-ket olyan magánszemélyekként határozzák meg, akik legalább 1 millió dollár nettó vagyonnal rendelkeznek.
Hova mennek a gazdagok?
A gazdagok által legkedveltebb desztinációk között mindössze két ázsiai ország szerepel, a többi Európában, Észak-Amerikában és Óceániában oszlik meg. A jelentés szerint
Ausztrália idén visszaveheti az első helyet az Egyesült Arab Emírségektől.
Akadnak meglepetések a listán, például a jelentős gazdasági kihívások ellenére Görögország az előrejelzések szerint idén 1200 jelentős vagyonnal rendelkező magánszemélyt fog bevonzani. Ennek egyik oka lehet az ország ún. arany vízumprogramja, amelynek keretében a tehetős magánszemélyek megfelelő áron – jelenleg „mindössze” 250 000 eurós ingatlanbefektetési költséggel – könnyedén juthatnak tartózkodási engedélyhez és uniós útlevélhez. A vezető milliomos-célpontok közül sok azért vonzóak a tehetős magánszemélyek számára, mert nagyobb gazdasági szabadságot biztosítanak, ami lazább adóterheket vagy könnyebb befektetéseket tesz lehetővé. Szingapúr, amely 3200 milliomosra számít, a világ gazdaságilag legszabadabb piaca.
Honnan menekülnek?
Kína idén várhatóan 13 500 milliomost fog „veszíteni”,
több mint kétszer annyit, mint a második helyen álló India (6500).
A gazdagok számára taszító országok egy részében a szigorú szabályozó szervek és a korrupt kormányok akadályozhatják, hogy a nagy vagyonú befektetők saját belátásuk szerint kezelhessék vagyonukat. Oroszországban az ukrajnai háború miatt sok tehetős magánszemélynek vámokkal és kereskedelmi korlátozásokkal kell szembenéznie a nyugati országok részéről, míg a Hongkongot érintő kínai szigorítások tették kevésbé vonzóvá a területet az üzleti élet számára. Végül pedig az Egyesült Királyság kilépése az EU-ból, azaz a Brexit sok vállalkozás és magánszemély számára okozta a munkaerő és a befektetések könnyű mozgásának megszűnését, ami az európai határokon átnyúló működést korábban zökkenőmentessé tette.
Egyre többet költöznek a gazdagok
A Henley & Partners elemzése szerint a nagy vagyonú befektetők ezreinek elvesztése jelentős gazdasági hatással jár.
Összességében pedig az látszik, hogy a milliomosok egyre inkább „mozgásba lendültek” az elmúlt években. Az elemzés 10 évet felölelő időtartama alatt – a világjárvány idején tapasztalt visszaeséseket leszámítva – a származási országukból elköltöző nagy vagyonú magánemberek száma minden évben nőtt.
(portfolio.hu)